avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate gflori

Activitate gflori

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
In calitate de casa de expeditii A am intermediat un transport de marfa de la o societate producatoare B catre beneficiar C prin intermediul uni transportator D.
Transportatorul D a fost implicat intr-un accident produs din culpa altuia, marfa avand dauna totala.
B a facturat catre A valoarea totala a marfii distruse (ca daune interese fara tva) iar A a platit integral factura.
Mentiuni:
D avea asigurare la City
Polita lui D acopera dauna
Polita celui ce a produs accidentul nu are acoperire pentru dauna produsa.
D a completat cererea de despagubire, beneficiarul cererii fiind A si a depus dosar la FGA.
Raspunsul celor de la FGA pentru A, a fost ca asigurarea celui ce a produs accidentul nu acopera paguba, ca in viziunea lor nu trebuia intocmita factura pentru marfa distrusa deoarece acesta nu exista.
Ce ar trebui sa faca A pentru a recupera suma platita catre B?
Multumesc!
Răspuns la discuția Factura omisa
Multumesc de raspuns.
Discuție Factura omisa
Am primit o factura cu data de nov. 2013 abia in ianuarie 2014. Am inregistrat-o la luna decembrie 2013 cu data document nov.2013. Am facut rectificativa la 394 pentru noiembrie iar la decl 300 ar trebui sa trec la regularizari taxa dedusa. Aici incepe problema: am firma cu tva la incasare iar factura omisa nu a fost platita in decembrie, deci tva-ul nu a devenit exigibil. In acest caz nu pot trece pe regularizari o taxa care nu e exigibila. Care este solutia? Mentionez ca factura s-a platit in ianuarie 2014.
Răspuns la discuția Inregistrare factura de avans
Daca este o achizitie de piese, atunci in 4091.
Răspuns la discuția Creditare firma
da, daca firma are lichiditati. 455=5121 sau 455=5311 cu suma totala sau partiala, imprumutata.
Firma mea a cumparat un autoturism de la o firma de vanzari auto prin sistemul buy back. Am facut o hartie catre firma de vanzari prin care cerem ca suma rezultata din vanzarea auto vechi sa constituie avans pentru auto nou. Firma mea a ramas cu o datorie si o creanta egala catre firma de vanzari auto. Firma de vanzari mi-a spus ca ei au realizat stingerea acestora prin cesiune de creanta conform hartiei prin care ceream ca suma din vz auto vechi sa constituie avans pt auto nou. Este corect? Mentionez ca nu au intocmit un contract de cesiune. Eu imi pot compensa astfel clientul, respectiv furnizorul?
Asa zic si eu, numai ca firma furnizoare imi spune sa ma folosesc de acea cerere prin care solicitam ca suma din vz auto sa fie considerata avans pt achiz. auto nou. Multumesc de raspuns
Răspuns la discuția Cod IBAN pe factura
nu. art 155 alin 19 cod fiscal
cum compensez clientul cu furnizorul in cazul achizitiei unui autoturism prin sistem buy back cu plata pe loc(nu leasing). Societatea noastra a facturat vanzarea masinii si a facut o cerere prin care solicita ca suma din vanzarea masinii vechi sa constituie avans pentru cumpararea masinii noi. Dupa toate inregistrarile facturilor de achizitie, avansuri si vanzare, am ramas cu clientul si furnizorul neachitat cu o suma egala cu valoarea vanzarii autoturismului vechi. Cum sting creanta si datoria in baza acelei cereri?