avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate capucino

Activitate capucino

Răspuns la discuția Legea falimentului personal
Totuși nu se poate aplica. A apărut ceva neconcordant. Parca tot pe Acest site am citit de jum de ora despre asta
Faceți o acțiune pe instanța pt stabilirea exercitării autorit părintește exclusiv de dvs
Discuție fond funciar
:( Acum mi-a ajuns un raspuns de la comisia judeteana privind solutia negativa a contestatiei mele formulata ca urmare a respingerii cererii de reconstituire a 2 ha de teren agricol, pentru motivul ca antecesorii nu au solicitat terenul iar eu as fi depus cererea tardiv - 2017.

m-au indrumat sa formulez o cerere pe instanta.

ma puteti ajuta cu niste idei? formulare chiar? nu as putea rezolva totusi fara instanta problema? ma gandeam sa vb cu un inginer topo care sa faca o schita si paote prin minune sa ma intabulez pe teren. Nu as dori sa cheltuiesc prea mult cu expertizele. am avut experiente... si costa greu buzunarul. Multumesc.
Răspuns la discuția probleme in famile
prima intrebare: in certificatul de nastere a copilei, figureaza concubinul ca tata? daca nu, nu aveti nevoie de nimic din partea lui.

Daca figureaza ca tata, din pacate va trebui sa mergeti in instanta, pentru stabilire domiciliu minor la mama ( doar atat sa precizati) + autoritate parinteasca exclusiva, motivand ca tatal nu se preocupa de minora, aceasta este mai mult straina de tata decat atasata, iar dvs prin oportunitatea pe care o aveti sunteti impiedicata sa ii asigurati minorei o viata mai buna.

2 ! eventual, daca nici cum nu iese pasenta, o inscrieti pe fata la o scoala in strainatate. obstructionarea dreptului la invatamant este de natura penala, mai ales in occident. si din cate stiu, in Italia spre exemplu, direct institutia se implica in ajutarea mamei pentru a aduce copilul in tara rezidenta!

3. daca nu vreti instanta, spuneti-i ca procura e valabila doar 3 ani, dupa care trebuie reinnoit.

ORI MERGETI PE VARIANTA D-LUI AVOCAT CU SUPLINIREA ACORDULUI. Daca el va solicita respingerea actiunii, cu motivele invocate ar trebui sa castigati! Insa ambele variante dureaza.

Doamne ajuta-va!
Buna seara.

O societate a pierdut 5 file CEC necompletate.

Cautand pe net, am observat faptul ca in baza legii 59/1934 se promoveaza o actiune pe instanta, competenta revenindu-i judecatoriei de la sediul societatii comerciale.

Ca etapa premergatoare, societatea trebuie sa completeze 4 declaratii Anexa 4 a.

Exista modele separate pentru persoane juridice? sau administrator completeaza Declaratia cu datele lui personale?

Alte proceduri in afara de cele descrise mai sunt? Multumesc.
in mod normal ati putea iesi fara probleme, codul civil nou fiind aplicabil din 2011, fara efecte retroactive. traduceti sentinta de divort si legalizati-o in limba tarii unde trebuie sa mergeti, sperand ca veti da de oameni cu carte. interesant este faptul ca unei prietene divortate in 2009 in Grecia i s-a cerut acorudl expres a tatalui, nefiind suficienta sentinta. bafta multa!
Buna ziua. Citeam si eu azi stirile si fusei la ANAF sa ma interesez daca totusi exista sansa sa primesc banii achitati ca si taxa de poluare integral, nu in 5 transe, si mi s-a spus ca nu se poate asa ceva.

Auzind discutiile antevorbitorilor, care m-au indemnat spre ceva juristi in loc de avocati si catre executori ma intreb care este procedura pt a recupera taxa integral, intr-o singura transa. Mai este valabila imposibilitatea executarii statului decat dupa 6 luni?

Multumesc mult!!!
Buna seara. MI-ati putea indica textul de lege prin care s-ar putea obliga suspectul sa achite o data contravaloarea suplimentului unei expertize medico legale pe care a cerut-o? De 3 luni stau dupa el, fara ca politistul sa stie ce trebuie sa faca in aceasta situatie... medicul de la iml refuza sa predea lucrarea pana nu este achitata :(((((


Multumesc mult!
Răspuns la discuția Acuzat pe nedrept de inselacuine
Doamne fereste! abuz in serviciu! cum sa faci puscarie? INselaciunea trebuie demonstrata si intentia ta de a insela cumparatorul. acesta avea obligatia sa verifice produsul la predarea la curier. stie politistul ca de la momentul predarii si momentul la care te-a sunat individul pe tine NU A SCAPAT TELEFONUL??? POATE DEMONSTRA CUMPARATORUL CA A VENIT CU DEFECTUL RECLAMAT sau chiar si organele de urmarire penale? oricum, reactia politistului mi se pare mult prea exaagerat .. sa te ameninte ca vei face puscarie doar sa te determine sa declari un lucru de care nu te faci vinovat.....bafta!
BUna. am comandata de pe un site o geanta, care se pare ca este prea mica pt nevoile mele. am facut greseala ca sa comand pe pfa, in ideea in care pot deconta cheltuielile. se pare ca firma online nu doreste nici sa imi restituie banii, desi sunt in termenul de 14 zile, nici sa imi schimbe produsul, cu unul mai mare :sorry: motivand ca OUG 34/2014 nu ii obliga sa preia bunul vandut. O alta idee ar fi ca in opinia lor, PFA-ul este persoana juridica, sens in care garantia este prelungita. Care ar fi modalitatea de a putea recupera banii sau schimba produsul? Are sens sa fac o sesizare la protectia consumatorului? :sorry::sorry: