avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Activitate rwkovacs

Activitate rwkovacs

Da, multumesc de raspuns desi stiam caile, dar am vrut sa declansez o discutie pe aceasta tema.

Mi se pare aberant ca un angajat care la calcularea pensiei poate suferi din aceasta cauza, sa nu fie instiintat la timp ca ceva nu este in regula de catre organele si institutiile in drept (acum s-a mai indreptat treaba de cind cu site-ul www.cnpp.ro unde iti poti vizualiza situatia).

Sa zicem ca sunt un om simplu fara multa carte dar lucrez pe bune cu contract. Nu credeti ca organele in drept ar trebui sa instiinteze omul in scris ca angajatorul nu i-a achitat drepturile sau nici macar nu a depus declaratia (mai ales inainte de 2011)? Asa ar putea sa intervina din timp, nu sa se trezeasca la pensie ca anumite stagii de cotizare nu se iau in calcul pentru ca vezi doamne maria sa angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile si nici institutiile statului la fel.

Poate ca trecerea acestora in sarcina angajatului cum se doreste acum nu ar fi un lucru rau din acest punct de vedere. Poate ar fi mai bine pentru cei ce muncesc pe bune. Si mai ne vaitam ca nu sunt fonduri de pensie.

Dar ce ne intereseaza daca unii avem pensii "speciale".

Cu stima,
Rorschach
Carp Mircea a scris:

Pentru perioada in care nu s-a platit cas de catrea angajator nu se acorda puncte.
Nu intra in calculul pensiei.


Si ce vina are angajatul in toata treaba asta? Mai ales ca CNPP nu trimite certificatul cu stagiul de cotizare din oficiu nici macar la 2 ani ? Care sun caile legale in aceasta cauza, si cum se face ca in cartea de munca care inca mai opera la acea perioda (dau un exemplu sa zicem 2005-2007) operarile efectuate sunt certificate de catre ITM?
Buna ziua,

Va dau un sfat, si daca acesta ar fi urmat de marea majoritate a proprietarilor din blocul dvs. ati limita scurgerile de bani si furtul sau folosirea ilegala in interes propriu al fondurilor manipulate de acestia.

Sa nu uitam ca avind ceva bani pe mana o persoana este tentata sa se "imprumute" din acestia pentru diverse cheltuieli in interes propriu.

Sfatul meu este sa faceti platile catre asociatie numai in contul acesteia prin virament. Evitati a mai da cash pe mana acestora.

Cu stima,
Rorschach
Daca aveti asigurare si nu vi se aduce apartamentul la starea initiala reparatiei, executati lucrarile pe asigurarea dvs. (inainte luati legatura cu asiguratorul).
Poate asiguratorul va gasi metodele de recuperare a pagubei, pentru ca pentru dvs. este o paguba.

Sa nu uitam ca o astfle de reparatie poate costa destul de mult avind in vedere ca dupa reparatie camera poate trebuie zugravita, sau inlocuita faianta sparta in cazul bailor si wc-urilor de serviciu.
1. Dati un ochi aici [ link extern ] ...)
2. Este un abuz si stiti foarte bine acest lucru;
3. Nu puteti obliga pe cineva sa va plateasca cash numai ca asa vreti dvs;
4. Elga50 v-a dat raspunsul corect mai sus.

Cu stima.
Răspuns la discuția caldura impartita pe SET
Nu ma inteles din expunerea dvs. daca aveti repartitoare sau nu in bloc. Daca aveti atunci partea cu SET-ul cade. Daca nu atunci mai vorbim. Astept clarificari.

Cu stima.
Răspuns la discuția Centrale de bloc
Gaze separat si fiecare cu centrala. Nu va incurcati cu lucrul la comun pentru ca pute.

PS: Din moment ce pot pune centrala de bloc, cred ca nu se pune problema accesului la gaze individual.
O intrebare asa de control.

De cind si-a pus boiler, consumul de apa rece raportat de persoana in cauza a crescut sau nu, fata de lunile cind consuma apa calda la comun ?

Normal ar trebui ca diferenta sa se gaseasca pe plus la apa rece consumata.

Cu stima.
Exact cum auziti. Ce am pe lista de plata pentru apartamentul meu virez in contul ApaNova integral.

Sunt datoriile asociatiei si eu ca membru al ei le platesc. Restul, penalitatile celor care nu platesc si restantele acestora, sa le recupereze administratorul si presedintele ca sa-si plateasca salariile proprii. Asa cum ei hotarasc sa plateasca preferential, asa platesc si eu.

Cum va explicati ca avem persoane cu sume mari restante iar facturile de RADET si apa calda sunt la zi ???

La fel si fondul de rulment la noi este "papat", apare pe lista de intretinere cu titlul de scriptic, ca si cel de reparatii.

Răspuns la discuția Apartamente alaturate neincalzite
Si mai simplu. Eu am doua astfel de dispozitive. Le puteti cumpara din magazinele gen LIDL, Auchan, etc.... Se numesc dezumidificatoare. Sunt niste cutii de plastic cu saculeti care absorb umezeala, Folosesc in baie si in camera unde se usuca rufele in special.

Daca stateati la casa ce faceati? Dadeati vina pe generalul Iarna?

Cu stima,
Rorschach