avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate mihaidavid

Activitate mihaidavid

Răspuns la discuția Amenda rovinieta degeaba
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc, nu caut consiliere psihologica! Voiam sa aflu ,in termeni "omenesti" ce pot contesta, si ce nu. In 3 raspunsuri, erau 3 termene diferite, a trebuit sa ma misc repede deoarece depaseam termenul de contestare, si am facut asa cum am putut. Voiam raspunsuri reale, nu legi, articole. Pe astea le am gasit pe net . Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda rovinieta degeaba
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sa fiu sincer, doream sa primesc un raspuns mai...uman,ca sa pot spune asa.Stiu ca multi spun ca sunt nevinovati,dar eu chiar nu am fost cu masina nicaieri, niciodata, fara rovinieta. Nu am amenzi, contravenții de nici un fel, acesta fiind motivul revoltei mele. Sunt printre muritorii de rand , care mai intai platesc facturi ,obligatii si pe urma mananca. De asta as fi vrut daca se poate, sa mi explice pe limbajul unui om de rand, ce pot face. Am platit deja amenda, pt ca stim ca mori cu legea de gat chiar daca ai dreptate,daca pierd ,macar sa pierd jumatate din bani. Am trimis la judecatorie, asa cum am putut, plangere impotriva procesului verbal. Stau si ma intreb, cum poate aparea intr o fotografie, nr masinii mele, atata timp cat nici nu stiam ca exista acea localitate pana sa primesc amenda. Singura coincidență a fost ca nu aveam rovinieta luna aceea,dar nu ma obliga nimeni ,destul ca o cumpar pe un an, desi plec o saptamana pe an din Bucuresti! In speranta ca va reusi cineva sa ma ajute, va multumesc anticipat!!
Buna ziua!! Azi am gasit un plic , cu data de 04.062020 ,in care eram instiintat ca am de plata o amenda pt lipsa rovinieta, din cauza faptului ca in data de 11.01.2020 eram in Tr la ora 22, fara rovinieta. Mentionez ca nu stiu Tr decat pe harta, posibilitatea de a fi acolo era de 0%.De instrainat masina , nici nu se pune problema! Cand am verificat, intradevar am o pauza de 16 zile intre roviniete, pentru ca nu am iesit din București in acea perioada. CE pot face, cum pot contesta amenda , nu exista si un termen legal , de prescriere in care trebuia sa mi trimita procesul verbal?Nu este vorba de cei 250 de lei, am avut doar o singura amenda in 34 de ani de condus, daca o platesc, inseamna sa accept o fapta pe care nu am facut o. Va multumesc
Buna Ziua!! Acum doi ani am achiziționat un telefon care beneficiază de 24 de luni de garantie. Mentionez ca in tot acest timp telefonul a avut 8 intervenții, toate pentru aceeași problema , încărcarea,însumând 60 de zile de stat în service. Am cerut negația de multe ori dar telefonul mi.a fost trimis reparat fara alte explicații. De două ori , deși era defect mi au scris in fisa ca nu se constată defectul, iar ultima oara mi.au înlocuit încărcătorul deși în fișa nu scria acest lucru. Am incercat sa discut cu ei, au încercat chiar sa ma păcălească, spunându mi ca a iesit din garantie pentru ca are doar 41 de zile in service. La un calcul atent , ies clar 61 produsul fiind inca in garantie pana pe data de 18 noiembrie 2018. Intrebarea mea este, cum imi pot recupera banii? Pentru ca oricât l ar repara , defectul va fi acelasi întotdeauna. Va multumesc
Buna ziua! Acum două luni am solicitat reparatia mașinii de spălat care era în garanție. Nu au reparat-o in timp util, după multe discuții s.a ajuns la concluzia că masina trebuie înlocuită! Acum 12 zile au venit și mi-au ridicat mașina de spălat dar factura storno nu mai apare! Ținând cont că este vorba despre un produs indispensabil pt o familie cu doi copii mici, in cat timp sunt obligați să.mi emită factura storno? Mă tot amâna că mâine, că nu dau de cei de la contabilitate, etc.. Ieri au trecut două luni de când mașina nu mai funcționa cum trebuia și 12 zile de când mi.au luat.o și aștept.. Vă mulțumesc.
Pe cine reclama? Service sau magazin?
Buna seara! Acum un an am cumpărat de la o firma renumita, să.i zicem E o mașină de spălat vase și una de rufe. De la început au avut probleme respectiv timpul programelor nu era respectat. Acum o luna, după ce pt a nu știu câtă oara mașină de rufe a funcționat 8 ore continuu in loc de 1 h, mi.a bubuit contoarul de pe hol și mi s.a ars una dintre rezistente. Am sunat la E , mi.au trimis renumitul service sa.i zicem Dep și monologul a fost următorul: Doamna, e bune, nu știți să spălați. Daca spălați cu detergent, se schimba timpul. Și ce vreți să spălați 30 de mine, uitați programul 12 funcționează( spala doar 2 h) . A hotărât că la mașină de vase schimba o piesa iar pe cea de rufe o resofteaza și verifică atunci când vine pt cea de vase. Asta a fost pe 15 mai. Am ajuns pe 23 iar mi.a bubuit rezistenta, perete afumat, etc. Sun la E și le spun că.mi cunosc drepturile și știu ca dc in 15 zile de la sesizare nu se rezolva, am dreptul sa cer înlocuirea produselor sau chiar restituirea sumei. Am înregistrat cererea și mi.au spus că în termen de 7_14 zile primesc negația de service. Ieri m.a sunat meseriașul cu ghilimele de la Dep că la mașină de vase mi.au dat negația dar pt cea de rufe vine acum s.o repare. I.am zis că nu mai vreau, am invocat trecerea celor 15 zile și mi.a zis că .l doare... Și să.mi dea banii cine mi i.a promis! Am sunat la E, am sunat la Dep și am constatat că și fisa de service era făcută pe alt nume și alt tip de mașină. Deci el a intrat intra.o casa unde o mașină era pe un nume, și o alta pe alt nume alta adresa. Cei de la Dep vor să deschis alta fisa, dar știu că asta ii absolva de orice vina. Iar răspunsul aseară a fost că depanatorul a spus că mașina de rufe a fost reparată de atunci, și că mi s.a pus în vedere să curăț filtrele , deci din cauza mea.Urasc mincinoșii și nu am de gând să.i las sa.si bata joc de mine. Mașina în continuare nu respecta timpul, iar faptul că spala cate 3 ore cel puțin, ii mănâncă din durata de viață. Va rog să mă ajutați sa.mi spuneți unde și ce trebuie sa fac sa rezolv a această nedreptate!!Eu când am cumpărat produsele am beneficiat de garanție 5 ani, și pe aceasta o pierd daca înlocuiesc produsul?
Răspuns la discuția Vecini murdari
va multumesc tuturor pentru sfaturi, sunt f bune.. asta am si hotarat, ca decat sa ma cert cu doamna care nu face altceva decat sa caute cainii sub coada si sa plimbe pisica in brate, mai bine ii fac disparuti. voi incepe cu pisica, incerc de 3 zile dar se lasa greu. nu o voi duce la hingheri, doar o sa faca o plimbare lunga cu masina :wave:.administratorul a spus ca nu e treaba lui, sa ne rezolvam problemele singuri.

capusele stau in iarba dar oare ajung acolo de pe caini si pisici sau de pe copii? asta-mi suna ca cine a facut: oul pe gaina sau gaina pe ou??:)) .iar referitor la miros, cu tot respectul, la varsta mea onorabila stiu sa deosebesc mirosul de urina de cel de resturi menajere.. cel de resturi vine de la ghena, eu vorbeam de scara blocului, aproape de subsol, deci.. nu arunca nimeni in afara de odihnita doamna cateva oase de pui.. floribal
Răspuns la discuția Vecini murdari
acelasi principiu il am si eu.. de asta nu m-am certat cu ei si am preferat sa inchid usa in speranta ca exista o solutie legala
Discuție Vecini murdari
buna ziua!! am o problema.. stau la parter iar vecinii din fata noastra au strans in spatele blocului la 6-7 m de bucatarii 5 caini care miros ingrozitor si latra tot timpul. peste tot casolete murdare de la mancare, iar mai nou vin toti vecinii iubitori de animale si arunca mancare peste gard. dar asta nu este tot. si in scara blocului, pe presul lor deci la 2m de usa noastra tin de 2 luni o pisica bolnava, care isi face nevoile in scara si desigur ca nu spala. iar la intrare in bloc, au adus 2 caini care nu se dau la o parte nici daca ii impingi. mentionez ca unul dintre caini a apucat-o de picior pe fata noastra, i-a rupt doar pantalonii, iar baiatul nostru a capatat o capusa de toata frumusetea. stiu sigur ca de la ei pt ca l-am imbracat sa iesim in spatele blocului si sa intindem rufe, iar cand am intrat in casa, avea capusa pe picior. am venit acum acasa, am vrut sa tin usa deschisa in spatele blocului sa aerisesc pt ca nu se poate respira de mirosul de urina si a iesit dupa mine si m-a dracuit. va rog sa ma ajutati, sa ma indrumati pt ca nu-mi convine sa platesc femeia de servici pe scara ca sa faca curat dupa ei si nici nu putem trai in mirosul acesta insuportabil. va multumesc