avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate ManuDumi

Activitate ManuDumi

Nu exista nicio cale ? Chiar daca fostul sot este de acord sa nu ii mai poarte numele ?
Buna ziua,

Fiica mea a divortat anunl trecut si atunci a dorit sa poarte numele sotului ca sa fie acelasi cu al copilului, acum s-a razgandit si doreste sa revina la numele purtat inainte de casatorie, ce trebuie facut ?
Va multumesc
Nu a fost vandut, decedata a avut drept de habitatie viagera si nepoata se obliga ca in schimbul bobandirii bunului transmis cu titlu oneros sa presteze intretinerea viagera in folosul instrainatoarei aduca a decedatei.
Buna ziua, cum se obtine certificatul de mostenitor legal in cazul in care mama mea a decedat dar apartamentul proprietate personala l-a lasat prin contractul de intretinere fiicei mele respectiv nepoatei ei. Mentionez ca defuncta era despartita de tatal meu cand a achizitionat apartamentul si ca in afara de mine mai are doi copii. Daca exista contractul de intretinere intre defuncta si nepoata ei se mai face masa succesorala ?
Va multumesc
Buna ziua, cum se obtine certificatul de mostenitor legal in cazul in care mama mea a decedat dar apartamentul proprietate personala l-a lasat prin contractul de intretinere fiicei mele respectiv nepoatei ei. Mentionez ca defuncta era despartita de tatal meu cand a achizitionat apartamentul si ca in afara de mine mai are doi copii. Daca exista contractul de intretinere intre defuncta si nepiata ei se mai face masa succesorala ?
Va multumesc!
Buna ziua,

Mama mea a fost diagnosticata cu tumora maligna gradul II si medicul curant i-a transmis ca poate beneficia de indemnizatie de handicap.
- Aceasta indemnizatie de handicap poate afecta cu ceva pensia de limita de varsta ?
- care sunt pasii de urmat si ce acte sunt necesare la dosar?
- unde se depune dosarul ?
- la ce perioada este chemata la evaluari ?

Va multumesc
Ultimul ajutor de somaj il incasez in luna feb 2018 si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii mai , inceputul lunii iunie 2018.
Multumesc
Am intrat in somaj deoarece firma a intrat in insolventa. Am lucrat la aceasta firma 3 ani . Beneficiez de indemnuzatie copil chiar daca nasc dupa ce se termina indemnizatia de somaj ?
Multumesc
Buna ziua, daca ma aflu in somaj de 3 luni ( in conditiile in care beneficiez de 9 luni somaj ) si am ramas insarcinata urmand sa nasc peste noua luni la termen , in aceste conditii beneficiez de indemnizatie crestere copil ? Intreb deoarece in aceste conditii raman descoperita ultimele trei luni de sarcina.
Multumesc
Multumesc.