avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiEduard

Activitate MihaiEduard

Buna ziua, am solicitat punerea sub interdictie a bunicului si as dori sa va intreb daca in cadrul aceleiasi actiuni pot cere autorizarea vanzarii unui imobil proprietatea bunicului si a bunicii?
Cum se poate obtine autorizarea vanzarii imobilului de catre tutore al persoanei pusa sub interdictie?

Multumesc
Buna ziua!

In data de 29.05.2014 am primit o somatie de executare pentru neachitarea tarifului de despagubire in cuantum de 28 de euro stabilit printr-un p.v. de contraventie din iunie 2011 dar si pentru cheltuieli de executare de 498 lei. Precizez ca amenda a fost achitata la momentul respectiv. Acum va intreb daca am vreo sansa cu o contestatie la executare tinand cont ca tariful de despagubire a fost anulat prin Legea 144/2012? Mai precizez ca eu nu am contestat acel p.v.
Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!
Va multumesc din suflet pentru ajutor si va urez succes in tot ceea ce intreprindeti!
Buna ziua, am formulat actiune impotriva AFM Bucuresti si Anaf in vederea recuperarii taxei auto in decembrie anul 2013. Taxa a fost platita in 2008. Intrucat nu au gasit taxa judiciara de timbru desi eu am dovada receptionarii de catre tribunal, mi-au anulat cererea apoi eu am facut cerere de reexaminare demonstrandu-le ca am trimis taxa in termen legal cu confirmare de primire si am depus o copie conforma cu originalul. Mi-au admis cererea de reexaminare si au retrimis cererea completului initial investit insa completul initial investit in marinimia lui a format un nou dosar cu data februarie 2014 iar acum Anaf-ul zice ca s-a prescris actiune in termen de 5 ani de la 1 ianuarie anul urmator datei platii taxei si au dreptate dar eu am introdus actiunea in decembrie 2013 initial si nu e vina mea ca ei au ratacit taxa. Daca aveti o solutie va sunt recunoscator. Va multumesc
Va multumesc pentru interesul acordat. Asa cum ati intiuit, am urmarit sa nu pierd timpul necesar declinarii competentei. Asadar solutia optima este cea prevazuta de OG 80/2013 referitoare la renuntarea la judecata. Va multumesc inca o data. Weekend fain sa aveti
Buna ziua, am introdus gresit cererea de chemare in judecata la o alta judecatorie care nu era competenta teritorial. Am solicitat restituirea taxei platite si in acelasi timp am depus actiunea la o alta judecatorie anexand alta taxa de timbru. Acum instanta la care am depus initial cererea de chemare in judecata imi cere sa precizez daca renunt la judecata si in ce temei solicit restituirea taxei. Acum va rog sa ma ajutati daca puteti sa imi spuneti daca renuntarea la judecata a primei cereri ma va afecta in vreun fel, tinand cont de faptul ca am depus aceeasi actiune cu acelasi obiect si la instanta competenta teritorial. Va multumesc si va doresc o zi buna!
Buna ziua!
Va rog tare mult sa ma ajutati. acum doua luni fiind sofer la o firma conducand un tractor am acrosat un autoturism parcat din cauza conditiilor de iarna. desi aveam asigurare rca valabila proprietarul autoturismului avariat a ales sa-si repare masina pe casco iar acum cei de la casco imi cer mie sa le platesc reparatia aproximativ 6000 de lei dar eu am si am avut rca valabil la momentul incidentului. politistul mi-a dat avertisment. va rog sa ma ajutati nu am de unde sa fac rost de acesti bani si mi se pare o mare nedreptate. va multumesc din suflet