avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate elizaelena

Activitate elizaelena

va multumesc mult!
Buna.

In acest moment am 25 saptamani, iar de saptamana viitoare (01.10) medicul de familie imi va acorda concediu medical, pentru ca ma simt foarte rau.

Cum mi se va calcula contributia sociala , pentru prenatal, avand in vedere intrarea legii pe 01.10? (voi intra in prenatal pe 08.11). daca imi acorda medicalul de pe 28.09 ma ajuta cu ceva?

Multumesc,
Buna,

In momentul de fata lucrez ( de 1 an si 7 luni) la o firma. Salariul brut il am de 1900, iar net iau cca 1500-1550 ( net+bonusuri) + bonuri de 15 lei.

Cum se va calcula indemnizatia si cati bani voi lua in prenatal? Din site-urile citite nu am inteles, sincer, mai ales ca eu am si bonurile si bonusul....

Multumesc,
Eliza
Buna,

Noi locuim intr-o casa batraneasca, unde nimeni nu are acte pe ea. La e-on am putut sa ne facem contract pe numele nostru( nu era debransata lumina), insa la apa nu stim cum sa facem; din ce am citit pe net este nevoie de contract pe casa...acum multi multi ani a fost contract , pentru apa, dar cand au murit batranii s-a debransat ... Putem face ceva? Nu reusim prea curand sa facem acte pe casa, pentru ca, ma repet, nici copiii batranilor ce au stat aici nu au actele caeei, si e mai dificila situatia din cate am inteles...ideea este ca noi inca avem in curte tevile de x ani, camin, samd... Multumesc!
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Va multumesc pentru raspunsuri! Totusi, as mai avea o intrebare. Pentru a lua in continuare stimulentul, trebuie semnat contractul cu viitorul angajator in aceeasi zi cu ultima zi de preaviz?
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Cel mai sigur, nu va renunta la preaviz seful meu. C.i.m. inceteaza la terminarea preavizului sau in ziua demisiei? Multumesc
Buna ziua. Numele meu este Catalin. Momentan beneficiem de stimulentul de insertie( pana in septembrie), si maine doresc sa imi depun demisia , si pentru ca sunt 100% sigur ca nu se va definitiva prin acord, voi fi nevoit sa stau in preaviz. Ideea este ca mi-am gasit in alta parte loc de munca, si voiam sa aflu cand ar trebui sa semnez ctr.acolo, pentru a beneficia in continuare de stimulent: maine sau in ultima zi de preaviz? Multumesc anticipat
Buna ziua. Numele meu este Catalin, si lucrez de aprox.5ani la o firma. Momentan iau stimulentul de insertie , ( pana in septembrie), dar as vrea foarte mult sa imi schimb locul de munca. Daca plec de la locul actual si ma angajez in alta parte, fara intrerupere, mai pot lua stimulentul? Multumesc anticipat
buna ziua! recent am auzit de Legea 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei. sotul meu beneficiaza de cei 500ron (stimulent de insertie), luam alocatia fetitei in varsta de 5luni , 200ron, iar salariul sau pe cartea de munca este undeva la 700 lei. am putea beneficia si de aceasta lege? daca da, ce acte sunt necesare? multumesc
Răspuns la discuția isr
am inteles gresit...se pare ca se mareste doar pt pers cu handicap. scuzati