avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate xRaven

Activitate xRaven

Răspuns la discuția Poate fi abuz de încredere?
Daca vor fi publicate, va trebui sa demonstrati ca el a facut-o si in primul rand va trebui sa demonstrati ca pozele au ajuns de la dumneavoastra exclusiv la el inainte sa ajunga la alte persoane. Practic, trebuie demonstrate atat distributia, cat si publicarea. Daca acele poze le-ati mai trimis si la alte persoane ? Sau daca le postati chiar dumneavoastra in scop de santaj ? Am pus aceste intrebari ca sa intelegi de ce e important sa demonstrati cele 2 lucruri de mai sus. Acuzele fara dovezi clare, demonstrabile, sunt egale cu zero.
Răspuns la discuția Denigrare imagine
1. Trebuie sa demonstrati explicit ca acel comentariu era despre dumneavoastra. Daca nu apare numele dumneavoastra in context, aveti sanse aproape de zero.
2. Nu exista conturi false pe Facebook, doar conturi care nu au nume reale, un lucru total diferit.
3. S-ar putea sa va alegeti si dumneavoastra si hacker-ul cu dosar penal in functie de ce daune s-au creat utilizatorului hackuit. De la o simpla amenda, la puscarie.
Răspuns la discuția Re-vindere Licenta
Cititi documentul de Trade Agreement al produsului software. Daca producatorul va da drept de retail explicit, atunci puteti sa il distribuiti comercial, altfel nu.
Răspuns la discuția Infractiuni informatice
In legatura cu sistemul juridic ... bun venit in Congo. Ei trebuie sa demonstreze in primul rand ca adresa de email e a ta, iar asta o pot face doar daca datele personale din detaliile contului ca nume, prenume ,adresa sau telefon sunt ale tale.

Activitatea de phishing se demonstreaza, nu se banuieste, iar lucrul asta se poate face foarte usor, dar din nou, cum traim intr-o tara din epoca de piatra, e mai usor sa dai cu barda-n cap decat sa-ti folosesti capul.

O zi faina
Nu ati specificat daca semafoarele din intersectie functionau sau nu.
Buna ziua !

M-ar interesa daca este legal ca un pieton sa inceapa trecerea pe o trecere de pietoni semaforizata atunci cand culoarea semaforului e verde intermitent ?
Nu le puteti face nimic celor cu stirile pentru ca nu ei detin continutul. Ei doar au pus un link. Ei pot sterge stirea, dar daca canalul de YT nu le apartine, nu pot sterge video-ul. De asta au si tupeul nesimtit ( scuzati-mi franceza ) ca sa va ignore efectiv.

Ce puteti sa faceti e sa folositi optiunea de "Report" ( o gasiti in zona de detalii la videoul respectiv ) si sa raportati continutul pentru acte violente sau acte periculoase. Intrati apoi pe canalul respectivului si raportati-i si canalul.

Puteti contacta YouTube si astfel : [ link extern ]

Da-ti-le de inteles ca daca nu scot video-ul in urmatoarele 48 de ore vor avea parte de un proces in instanta pentru lezarea demnitatii.
Daca telefonul a fost achizitionat sub forma unei oferte la abonament, adica a-ti cumparat telefonul la pret redus, magazinul urmand sa isi recupereze o parte din bani prin abonament, atunci sunteti obligat sa platiti abonamentul sau eventuale daune in functie de ce zice contractul.

Daca in urma incheierii contractutului de abonament, nu a-ti beneficiat de nici o oferta sau reducere, ci este vorba de un abonament banal, puteti renunta oricand.
Răspuns la discuția Ma cauta colectorii
Nu e corect.

Si eu am avut aceeasi problema. E ilegal sa ti se ceara un asemenea lucru. Rezilierea contractului reprezinte renuntarea la serviciile respective, renuntare ce poate avea loc oricand fara nici un fel de "taxe de reziliere" sau achitari in avans.

Singurul lucru care trebuie facut e daca ai avut plati restante pana in data rezilierii trebuie achitate, la fel si pentru luna in care ai facut rezilierea trebuie sa achiti, iar incepand de luna urmatoare nu mai ai nici o obligatie fata de provider-ul de net.

Daca firma respectiva nu percuteaza lucrurile acestea, poti foarte frumos sa faci o sesizare catre OPC, iar daca nu se rezolva ii dai in judecata.
Buna ziua !

Am o mica problema.

Se presupune ca am comandat un produs si m-am trezit cu curierul la usa cum ca trebuie sa platesc respectivul colet, conform comenzii de pe siteul X.

Comanda a fost facuta pe baza completarii unui formular online cu nume complet, adresa de email, adresa de destinatie si un numar de telefon.

Nu am fost apelat telefonic ca sa confirm comanda si nu am primit nici un mail special pentru confirmarea ei (verific mailul 1 data la 2,3 zile, dar am telefonul non-stop deschis), asa ca m-am trezit cu curierul la usa, care dupa ce mi-a prezentat toate hartiile, am ramas masca!

Am refuzat sa platesc ceva si mi-au spus ca vor duce coletul la sediu si daca vreau sa ii fac retur acesta va fi facut pe banii mei (pentru ca dupa presupunerea lor, eu am comandat acel colet).

Am cautat site-ul firmei de unde a venit coletul si am observat ca nu exista nici o forma de creare a unui cont cu confirmare prim e-mail/telefon. Poti pune comanda fara fi autentificat ca persoana X.

Tin sa mentionez ca numele meu complet, adresele mele si numarul de telefon sunt facute publice sau partial publice pe mai multe site-uri, deci teoretic oricine ar fi putut sa puna o comanda in numele meu pe respectivul site X.

Ce ar fi de facut ?

Repet, comanda respectiva nu am confirmat-o nici telefonic, nici prin vreun mail special de confirmare, nici in scris sau sub orice alta forma.