avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate simonasim

Activitate simonasim

Va multumesc mult pentru raspuns, m-am linistit !!!
Buna seara, am probat intr-un magazin o pereche de cizme de cauciuc si pentru ca eram cu piciorul gol am luat o pereche de talpici de la alta cizma de cauciuc si am pus-o cu gandu sa incerc ca si cum as fi avut o pereche de sosete in picioare, am mers la casa de marcat, am platit cizmele insa cei de la paza m-au dus in anticamera lor si m-au pus sa platesc perechea de cizme de cauciuc pe care am descompletat-o ( de la care am luat talpicii ). M-au legitimat , au facut o copie a bonului de casa si am plecat. Pot sa ma trezesc cu un dosar penal pentru faptul ca am uitat sa pun talpicii la loc? Va rog mult sa ma lamuriti, multumesc !!
Multumesc pentru sfaturile date. Astazi am mers la asociatia de proprietari de care apartin si le-am dat tabelul cu proprietarii care sunt de acord co folosirea uscatorului atat pentru uscarea rufelor cat si pentru depozitarea lucrurilor personale si am primit un raspuns favorabil din partea lor dandu-mi in cele din urma dreptate.Acum am acordul asociatiei si a majoritatii vecinilor.Va multumesc mult pentru indrumarile corecte.Respect.
Buna seara. Am o mare problema si nu pot sa ma descurc singura. Locuiesc int-un bloc cu 4 etaje care are o uscatorie care este folosita doar de 5 locatari din 20 deoarece ceilalti nu vor sa urce pana la etajul 4 sau au 2 balcoane si nu au nevoie. De cand locuiesc in acest bloc (am 15 ani ) atat eu cat si vecinii din bloc am depozitat diverse lucruri in uscatorie , cum ar fi: biciclete, calorifere, saniutele si tricicletele copiilor . Vreau sa specific faptul ca aceste obiecte sunt depozitate in uscatorie ordonat iar uscarea rufelor se poate face fara probleme. Saptamana trecuta, un grup de 5 vecini au depus plangere la politie si la asociatia de proprietari solicitand golirea uscatoriei. Am facut un tabel cu cei 15 locatari (din 20) care sunt de acord sa folosim uscatoria si pentru depozitare si pentru uscarea rufelor, insa cei de la politie au spus ca nu este valabil tabelul deoarece trebuie sa fie semnat de TOTI locatarii #-o. Avem termen 1 saptamana sa eliberam uscatoria , altfel vom fi amendati :((. As dori sa ma lamuriti si sa-mi explicati cine si in ce fel ne poate amenda daca nu eliberam uscatoria dar fara citate din lege ca m-am uitat si am citit...as vrea un raspuns pe intelesul tuturor .Multumesc !!
Buna ziua, locuiesc la bloc si de cand m-am mutat vecinii mei nu mai incap de mine.La inceput ,seful de scara mi-a spus ca nu am dreptul sa-mi usuc rufele in uscator deoarece nu m-am mutat in bloc de cand acesta s-a dat in folosinta,iar la momentul cand eu am achizitionat apartamentul uscatorul era dat locatarilor vechi...o aberatie cap coada. Anii au trecut insa rautatea vecinilor mei s-a acutizat.Au turnat apa cu sare la florile puse de mine pe casa scarii (au si ei la etajul lor flori dar nu le-am raspuns cu aceeasi moneda ) au uns cu excremente geamurile de pe scara ca sa nu le mai deschidem pt. ca lor nu le trebuie geamuri deschise,iar in uscator-aici de fapt e problema -au pus piele de pui printre lucrurile mele ca sa para ca s-au imputit (am depozitat 2 biciclete si niste sacose cu borcane goale-cam 30 buc.).Au facut plangere la asociatia de bloc si la politie si nu au reusit sa-mi faca nimic.Consider ca am dreptul sa pun in uscator ceea ce am pus deja odata ce ma aprobarea celorlalti locatari care nu folosesc uscatorul-deci am acordul lor. Intrebarea mea este: pot fi amendata si de catre cine ? Vreau sa mai spun ca in uscator sunt 5 familii care usuca rufe din 20 si fiecare are depozitat acolo cate ceva .S-au adunat cateva lucruri acolo dar se pot usca si rufe intr-un mod decent. Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc anticipat .