avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters323118

Activitate ContSters323118

Răspuns la discuția Conducere fara permis
da.. risca puscarie cu executare.
Răspuns la discuția alcolul la volan
amenda contraventionala + 90 de zile fara permis.
Răspuns la discuția alcolul la volan
daca rezultatul alcoolemiei depaseste 0,80 mg/l in sange, pasibil de trimitere in judecata (inchisoare de la 1 la 5 ani). De regula alcoolemia e dublu in sange fata de aerul expirat. Si dupa noul cod penal, se ia in considerare momentul in care a fost prelevata proba biologica si nu momentul depistarii in trafic (nu se mai poate face recalculare). Oricum sunt mai multe variabile in cazul asta, totul depinde de procuror daca alcoolemia este peste limita legala.
Răspuns la discuția Alcoolemie
C_Isaincu a scris:

Da multumesc Acum sunt si mai mult in ceata....


Mai simplu spus:

Amenda penala sau inchisoare cu suspendare sau cu executare = anulare permis.

Amanarea aplicarii pedepsei / Renuntarea la aplicarea pedepsei = puteti ramane cu permisul.


Daca instanta accepta dispozitiile procurorului atunci sentinta va ramane pentru care ati semnat.
Pana nu aflati rezultatele de la sange, e cam greu de spus. De regula, e dublu in sange alcoolemia fata de etilotest. Deci undeva pe la 0,86 mg/l in sange si asta inseamna inchisoare de la 1 la 5 ani.
depinde... daca mergeti pe recunoastere se reduce din pedeapsa cu o traime, puteti primi cu executare sau cu suspendare, depinde.. sau amanarea aplicarii pedepsei sau chiar o amenda penala. Si daca nu primiti in sentinta pedeapsa accesorie cum ar fi sa nu mai conduceti autovehicule pe o perioada X de timp atunci dupa 1 an de la hotararea definitiva puteti sa redobanditi permisul fara a mai face scoala de soferi din nou.
Din cate stiu eu, nu are nici un fel de relevanta. II s-a intocmit dosar penal pentru infractiunea "conducere pe drumurile publice avand permisul suspendat." si pentru asta se poate dispune clasarea dosarului (depinde de procuror) sau in cel mai rau caz (daca tatal dvs nu are antecedente penale) inchisoare cu suspendare. Variante sunt destule important e cum se termina toata povestea asta.. eu sper sa fie bine.
Din cate inteleg.. a fost prins (ii s-a suspendat permisul pentru 90 de zile) dupa care a fost prins din nou in timp ce avea permisul suspendat? Pai e pasibil de inchisoare cu suspendare daca e asa dupa cum am inteles eu.
Va paste inchisoarea cu executare.. ar trebui sa va angajati un avocat urgent. Daca celalalt dosar va ajunge in instanta, pedepsele se vor cumula si veti face inchisoare.