avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate ana500

Activitate ana500

Buna ziua .
Am nevoie de cateva lamuriri cu privire la activitatea unei I.I. , eu neavand experienta deloc in acest sens.
Intreprinderea individuala a fost infiintata in 2013 ca urmare a accesarii unor fonduri europene ( domeniul de activitate crestera animalelor ).Proiectul a durat 5 ani timp in care s-a tinut evidenta contabila si au fost depuse toate declaratiile necesare . Dupa acesti 5 ani si pana in prezent nu s-a mai tinut nici o evidenta si nu am mai fost depusa nici o declaratie ( perioada fiind de 1 an si jumatate aprox). ANAF nu a trimis nici o instiintare, ceva, legat de vreo obligatie fiscala restanta.
Animalele care au facut obiectul proiectului au continuat sa existe ( cu diferentele de rigoare) doar ca nu s-a mai emis nici o chitanta sau act doveditor al valorii obtinute in urma unei vanzari ... s-au incasat in schimb subventiile corespunzatoare .
Intrebarile mele sunt :
1) Ce obligatii fiscale , declaratii ar fi trebuit indeplinite/depuse pana in prezent ?
2) Exista posibilitatea transferului de proprietate al animalelor catre o persoana fizica ? Cum se procedeaza ?
3) Pentru inchiderea I.I. ce trebuie facut ? Care sunt etapele ?
Discuție Vanzare teren
Urmeaza sa vand un teren cu casa.
In momentul cand am intrat in posesia acestuia (teren+casa) aveam un nume , in prezent am altul . Extrasul de la cadastru este pe vechiul nume .
Inainte de vanzare este obligatoriu sa schimb numele care figureaza la OCPI ? chiar daca este vorba de aceeasi persoana (adica eu) ... sau vin la vanzare cu dovada schimbarii numelui ? ( gen certificat de nastere, hotarare de divort ....)
Ma puteti lamuri si pe mine va rog cu privire la cateva aspecte privind salarizarea cf. l 153/2017 ?

1- prof. inv. primar - iunie transa 35-40 , sept. peste 40 respectiv peste 25 cf. L 153 . salarizare la 1 sept. inghetata ? cf 35-40 ? sau cea corespunzatoare transei peste 40 ( este singurul cadru cu peste 40 ani vechime efectiva in invatamant )
2- prof inv. gim. ( geografie ) - iunie gr II transa 14-18 , sept. grI transa 14-18 respectiv 15-20 cf, L 153 , salarizare la 1 sept. cu gr I sau II ?
3- iunie operator baza date (didactic auxiliar ) .... iulie ( didactic auxiliar) ? ce functie ? ( ptr ca dupa L 153 nu mai exista op baza date la didactic aux) .
Si mai pot da inca 3 ex. la care nu prea stiu ce sa fac deoarece la 1 sept au trecut la alta transa ( cf vechiului sistem)
Răspuns la discuția Ajutor!! Probleme vanzare casa
Oare daca fac asta am sanse de castig ? sau pierd iar timpul si banii ? si poate sunt pusa sa platesc cheltuielile de judecata ptr cealalta parte ( cei de la cadastru)
Buna ziua.
Intampin probleme in vanzarea unui teren cu casa . Suprafata terenului s-a modificat putin , pe minus , pierzand in instanta o ,, bucatica,, de teren ( revendicata de un vecin) .
Eu vreau sa vand dar nu pot din cauza celor de la cadastru ... am fost refuzata de 4 ori din diverse motive , in mare nepotrivire de suprafata . Este extrem de frustranta situatia , de-a dreptul jenanta sa nu pot obtine un extras cu noua suprafata ... asta dupa ce am depus la dosar toate hartiile posibile ptr a demonstra modificarea.
Cineva mi-a sugerat o plangere in instanta . Pai va dati seama ce presupune ? Timp si bani . O adevarata bataie de joc . Valoarea casei nu se compara cu toata cheltuiala, stradania depusa.

Oare chiar nu exista o cale legala de a instraina terenul si casa ?
Prin instanta oare nu se poate ? si sa nu fie nevoie de extras de la cadastru?

Va rog din suflet , daca exista cai legale , luminati-ma si pe mine .

Eu am cunostinta de posibilitatea vanzarii sau tranferului proprietatii prin instanta ... dar la terenuri .... nu stiu daca se poate la teren si casa .
Buna ziua .
Imi spune-ti si mie va rog cum se calculeaza numarul de zile de CO pentru personalul didactic auxiliar si nedidactic . Ce legislatie sa am in vedere ?
Multumesc anticipat
Perioada de CCC se ia in calcul pentru stabilirea sporului de vechime in munca ?
sau doar ca vechime in munca ( la pensie ) ?

Eu m-am angajat in noiembrie 2006 . Pana in prezent am nascut 3 copii . La primii doi am stat doar in concediu medical dar la al treilea am stat in CCC ( 2014-2016) . Vreau sa stiu daca pot trece de la sporul de 10% la 15%.

Multumesc anticipat .
Discuție Vanzare casa
Buna ziua .
Vreau sa stiu si eu ce posibilitati am de vanzare a unei case . Eu sunt proprietarul .
In momentul de fata in casa sta deja o familie care si-a exprimat dorinta de a cumpara casa .
Exista insa in aspect pe care nu stiu cum sa il rezolv.
Acum ceva vreme , in urma unui process am ,, pierdut,, o bucatica de teren ( exista o hotarare ) , deci s-a modificat si suprafata detinuta. Eu am depus ( printr-o firma) la cadastru documentele necesare pentru obtinerea unei noi hartii cu suprafata . In doua randuri am depus actele si de doua ori au fost respinse . O sa mai incerc si a treia oara dar m-am cam descurajat .
Exista vreo posibilitate sa instrainez ( vand ) casa fara cadastru , sa apara ca proprietari cei care vor sa cumpere ... sa isi bata ei capul cu cadastrul ?

Am nevoie de sfaturi , va rog .
Buna ziua .
Vreau sa ma lamuresc si eu cu un aspect daca ma puteti ajuta .
Lucrez intr-o institutie publica - o scoala .
Achizitiile le facem prin SEAP .
Eu vreau sa stiu daca exista o portita de scapare in sensul ca de ex. la produse de curatenie noi am colaborat mult timp cu o mica firma ( un magazinas). Aceasta firma nu este inscrisa in SEAP . Vreau sa stiu daca exista posibilitatea sa incheiem un contract , de colaborare cumva , cu acea firma ( cu data de inregistrare mai la inceputul anului ) in care sa fie specificat ca vom achizitiona de la ei produse de curatenie, macar in cursul acestui an sau si la anul . Daca se poate as avea nevoie de un model. Multumesc
Buna ziua .
Ce anume legi , ordonante , norme .... trebuie sa am in vedere pentru a se putea face trecerea de la un post cu studii medii la unul cu studii superioare ? Este vorba de un post de didactic auxiliar ( secretar ).
In prezent postul e de secretar studii medii ..... si trebuie sa stiu pasii si legislatia de respectat pentru transformarea postului in secretar studii superioare .
Multumesc anticipat