avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate claudia1972

Activitate claudia1972

Este normal sau mai degraba,legal, sa mi se ceara Demisia , fara data pusa pe hartia respectiva, inca de la angajare ? Pe motiv ca....,,Nu se stie ca va fi,sa nu avem probleme ? "
Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Drepturi sociale
Va multumesc .
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :este vorba despre o persoana,barbat, nascut la data de 03.06.1944 ,pensionar la limita de varsta cu o indemnizatie lunara de 400 lei, bolnav de diabet gr 2 , de 4 ani, partial nevazator,adica cu un ochi nu vede deloc avand un glaucom nerezorvabil din punct de vedere medical iar cu celalalt ochi nu vede f bine desi a avut loc o operatie de schimbare de cristalin acum 2 ani .Intrebarea mea este urmatoarea: aceasta persoana mai are vre-un drept -ajutor,banesc,pensie de boala,sociala etc . ( scuze,nu cunosc termenii exacti ) in afara de pensia de drept pe care o primeste acum ?
Va multumesc anticipat.Cu stima C
Discuție Abandon scolar
Buna ziua, as dori sa stiu daca se pot obliga doi parinti spre a-si trimite copilul la scoala,mai exact de a continua scoala , specificand caci acestia l-au intrerupt de la scoala dupa ce copilul a ramas repetent la sfarsitul cls. v- a .an scolar 2014-1015. Curios pentru mine caci pana acum ,nu s-a sesizat nimeni, conducerea scolii sau altcineva pt a le cere acest lucru sau macar niste lamuriri cu privire la acest aspect, scoala incepand totusi de cateva luni bune...Eu m-as adresa cuiva,cineva care sa fie in masura sa ii oblige cumva la acest lucru, as face o sesizare dar nu stiu unde, vreau sa ajut acest copil ,care nu are nici o problema de sanatate sau mintala,pur si simplu vina a fost a parintilor caci l-au tot oprit de la scoala pentru a ajuta la treburile gospodariei. Mentionez ca este vorba despre o scoala din mediul rural,nu stiu daca are vreo importanta asta...
Multumesc anticipat .
Multumesc d-le Tudor Valeriu,mi-ati fost de mare ajutor !
Multumesc ,d-le Tudor Valeriu .
Cu stima Claudia.
Perioadele de somaj( 2-3 ani )avute in perioada celor 15 ani se calculeaza vechime ?
este femeie,nascuta 22.05.1972
Buna ziua ,va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare,mai exact doua, cati ani minim lucrati ar trebui sa aiba o persoana nascuta in anul 1972 atunci cand va ajunge la limita de varsta pentru pensionare ? Si care ar fi varsta limita pentru pensionare dupa legea care este acum in vigoare ?
Va multumesc anticipat,cu stima Claudia .
Răspuns la discuția GRATUITATI ILUMINAT CASA SCARII
Si eu pe bune credeam ca este un loc unde pot vb serios despre probleme reale...d-le Adam Grecu. Nu doresc sa jignesc inteligenta nimanui dar daca tot dam citate din bancuri ma indoiesc serios...ma mai gandesc :D
Si da,mi-am platit casa si am acceptat din simplul fapt ca nu imi permit o vila cu piscina desi suntem oameni cu 30 de ani vechime in campul muncii ..insa dumneavoastra parafrazand putin va doresc drum bun ! In Americaaaaa
Răspuns la discuția GRATUITATI ILUMINAT CASA SCARII
Multumesc pentru raspuns,din auziteeeee....sursa nesigura,auzisem ca ar exista gratuit iluminat acolo nu este posibil iluminatul natural pe scara blocului ,poate se incadreaza la altfel de categorii-gratuitati .