avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate imike

Activitate imike

Răspuns la discuția Impozite si taxe
Buna Ziua

Multumesc foarte mult

Cu legatura decalaratia itl 001, in cazul meu trebuie sa completez cap.IV ? sau completez si cap V.?

Multumesc
Buna Ziua

Am o intrebare cu legatura o Inteprindere individuala, deci codul.caen 3299-fabricarea altor produse manufacturiere si 3213 fabricarea imitatii de bijuterii , fac bijuterii ieftine si magneti de frigider, fabricarea se desfasoare o camera mica(sediu), (nu inregistrez facturile de utilitati) , produsele sa le vand numai la targuri si piete.

In acest caz platesc impozit majorat? si daca da/nu ce decalaratie trebuie sa depun la primarie si la ce termen?

Multumesc
Răspuns la discuția RJIP 2016
Multumesc foarte mult!

Am gandit ca fac o dispozitie de incasare cu o anumita valoare ( care nu se aplica la nimic) si folosesc banii ( pentru acoperiea cheltuielilor ) pana cand incasarile depasesc valoarea respectiva, ulterior fac o dispozitie de plata fara aplicarea ce cheltuieli au fost.

Corect asa ? Sau fiecare dispozitie de incasare trebuie sa se refere in mod obligatoriu la o chitanta sau la un bon fiscal)?

Multumesc
Buna Ziua

Am o intrebare cu legatura unui I.I., emiterea dispozitie de plata e obligatoriu la efectuarea fiecarui plati (de exemplu: facturi de materii prime, facturi de marfuri, facturi de prestatri servicii etc.)
Discuție Cont Bancar
Buna Ziua

Necesita cont bancar pe Intreprindere Individuala daca nu avem tranzactie bancara ? sau indiferent e obligatoriu?
Răspuns la discuția RJIP 2016
Buna Ziua
inca o intrebare , dispozitie de incasare/plata apare pe lista de venit brut? sau pe cheltuieli deductibile?
Discuție RJIP 2016
Buna Seara

Cu legatura unui I.I. , in anul trecut (2015) am iesit in plus , anul 2016 incepe cu cheltuieli, fac o dispozitie de incasare ? sau nu trebuie?
Răspuns la discuția Dispozitie de plata
Buna Seara

Cu legatura unui I.I. , in anul trecut (2015) am iesit in plus , anul acesta (2016) incepe cu cheltuieli, fac o dispozitie de incasare ? sau nu trebuie?
Discuție Declaratia 392
Buna Seara

Am o intrebare, termenul de depunere decalaratia 392 este 25.02.2016?

Multumesc
Răspuns la discuția Declaratia 600 anul 2016
Buna Ziua

In anul precedent (2015) am avut venit net 500lei /luna, depunerea decalaratia 600 este obligatoriu si cazul asta (in anul 2016)?

Langa eceasta activitate lucrez ca si o alta firma ca angajat deci avem contract de munca valabila.