avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate defav

Activitate defav

Răspuns la discuția Cai de atac act vanzare
Inteles, foarte dificil -pret f .mare, zona buna , nu atat casa cat terenul .
Răspuns la discuția Cai de atac act vanzare
Va multumesc foarte mult , din discutia cu cineva autorizat, am inteles ca ar fi bine sa se faca viramentul a cel putin 25% din pretul de piata al casei , pt. credibilitate . Dar ca tot se poate ataca (nu detaliez cat ma preocupa problema asta , daca celalalt copil imi face mari belele ,nu mai e om ).
Buna ziua ,
As dori sa vand/donez casa proprietate personala unuia dintre copiii mei , dar ma intereseaza sa o fac in asa fel incat celalalt copil sa nu poata ataca acest act si sa nu obtina nimic intr-un eventual proces .
Care ar fi cea mai bune modalitate de a face acest lucru ?
Va rog aratati-mi , care ar putea fi caile avocatesti de atac si ce sanse au ele in instanta .
Multumesc foarte mult.
Buna ziua ,

Ridic urmatoarea problema : m-am angajat recent la o mare unitate de stat si pt ca indeplineam conditiile legii 76/2002 -privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea fortei de munca -de a primi o prima de incadrare , am facut un du-te vino repetat intre a AJOFM (Somaj ) si unitatea angajatoare , pt. a depune actele necesare .
In final actele trebuiau depuse la Somaj , eliberate fiind de angajator .
Numai ca la unitatea respectiva de stat, m-am lovit de boala grea a birocratiei, si mai rau, a bunului plac, primul obstacol fiind la resurse umane .
Deoarece mi s-a spus de la resurse umane ca nu are cine sa semneze actele fiindca managerul e plecat si mi s-a mai zis ca un document trebuia semnat personal de el (?!), am scris un e-mail catre manager (adresa de e-mail data de pe site-ul oficial ) in care ii explicam situatia –legat de termenul de depunere a actelor , 30 de zile – vrand sa aflu cine poate sa-mi rezolve actele la termen.
Apropiindu-se termenul de depunere –mai era o saptamana –intreband iar la resurse umane, mi s-a reprosat ca as fi facut o mare-mare greseala trimitand acel e-mail , mi s-a spus textual “ cum v-ati permis sa faceti email catre manager ? “ , spunandu-mi ca acesta e considerat drept petitie online , si drept urmare actele depuse anterior de mine vor ramane blocate timp de 30 de zile ,pana la solutionarea petitiei . Adica e-mailul era directionat si catre ministerul de resort, lucru pe care nu aveam de unde sa-l stiu , pe site era mentionat ca adresa pt. managerul respectiv , asta era marea suparare a lor.
Pot sa spun ca am ramas si eu blocat de aceasta intorsatura de situatie , deoarece in acest caz expira termenul de depunere a actelor la Somaj .
Am mai incercat si la secretariat ,unde la fel am fost intampinat cu ostilitate , reprosandu-mi-se acelasi lucru , “gafa” cu e-mailul .
Pare-mi-se ca preocuparea lor principala era alta , orgoliul propriu depasind responsabilitatile de serviciu ,nici gand sa –mi rezolve actele necesare, adica un drept LEGAL al meu, acordat de catre stat .
Eu am depus actele la semnat cu 6 zile inainte de termen , era timp suficient de eliberare a lor (puteam si mai devreme daca nu m-ar fi intors tot ei, pt. motive puerile ).
Vream sa stiu parerea unui avocat daca in acest context conflictual sa zicem, ce as putea invoca legal , ca instanta sa-mi faca dreptate , sau daca se poate face ceva .
Consider ca eu am pierdut niste drepturi banesti legale , din cauza unor factori de decizie care au dat dovada de incompetenta , abuz in functie sau rea-vointa .
Multumesc pt. atentie si rabdare .
Am urmarit discutia si chiar mi se pare revoltator , dl Victor 76 are dreptate , ce instanta e aia ?! pai daca aia vor contraexpertiza -in conditiile enuntate, dupa mai multe expertize care nu le sint favorabile -s-o plateasca ei . Legea e lege , dar instanta a dispus fara logica morala, putea mai indreptatit sa nu aprobe contraexpertiza , avea mai multe motive decat sa le faca jocurile alora .
Iar dl avocat gigipopa tine cu ...ursul ,pai daca "instanta nu poate fi partinitoare" de ce se comporta ca si cum ar fi , tocmai prin aprobarea contraexpertizei aleia ?
Pe de alta parte-si aici cred ca dl gigipopa are dreptate- trebuie ca dl victor s-o inghita si pe-asta si sa mearga inainte , pt ca in mod normal trebuie sa castige procesul si sa-si recupereze Toate cheltuielile .Altfel , e grav , recurs, etc...
Răspuns la discuția Taxa timbru judiciar
Multumesc ,dar nu cred ca se poate verifica la cartea funciara .
Inca nu s-a facut pronuntare in dosarul civil de pretentii In care sint parte vatamata , dar trebuie sa platesc -in urma expertizelor intreprinse - o suma mare ca taxa de timbru ,se prefigureaza o suma mare de recuperat .
Cum e cu taxele astea de timbru , cum s-ar putea afla daca paratul are sau nu proprietati ca sa poata fi executat silit ,imi mai recuperez macar cheltuielile de judecata ? ce legi sint astea , fratilor , sa platesti o groaza de bani tot tu, ala pagubit , fara sa stii daca ai sanse sa recuperezi ? De ce nu se plateste taxa asta dupa recuperarea prejudiciului ?
Multumesc .
Am un proces civil pe rol -pretentii-sint parte vatamata , am fost escrocat . Sper sa "cistig" , ma rog, privind mai departe spre executarea silita , daca banditul (debitorul ,conf . legii ) isi trece proprietatile pe numele altora (casa deja a trecut-o ), ce s-ar mai putea face ? se face urmarire pina la adinci batrineti ? sau cum pot sa pun sechestru asigurator ? sa initiez ceva pe penal ,cum sa fac sa mai recuperez ceva , sa previn un dezastru mai mare ?(macar sa intre in puscarie ,chit ca nu imi foloseste , practic m-a deposedat de o suma foarte mare de bani ,pe un contract de prestari servicii -construit casa ).
Va multumesc foarte mult pt. orice sugestie !
Răspuns la discuția Nebun periculos
Dar care e problema, d-le Georgescu ? hai ca ne puneti pe jar ...in mod direct nu v-a afectat ,ci doar va supara asa , fiindca sunt unii care uneltesc perfid ,atentand la sanatatea romanilor , nu ? Ii dau dreptate celui ce a scris :
"Fără nici un fundament științific, argumentat statistic, medical, forumistul inițiator al acestei discuții dorește pedepsirea unui individ și internarea în ospiciu al celor care îi urmează sfaturile doar pentru că acestea nu corespund cu vederile domniei sale. "
Răspuns la discuția Nebun periculos
D-le Tgeorgescu , eu zic sa lasati medicii /asociatiile profesionale cu competente in materie sa se pronunte . Iar faptul ca persoana respectiva posteaza pe internet, youtube, etc , iarasi se pot sesiza factorii in masura sa ia decizii in domeniul informatic .Poate ar trebui sa puneti altfel problema -daca exista vreo problema - si in alta parte , ce tine de audiovizual .