avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate CristiGanea

Activitate CristiGanea

Răspuns la discuția Condamnare neexecutata!
Ma ajuta cineva cu un sfat,multumesc!
Buna,un prieten a avut o condamnare in Italia in 2008-2009,nu stie exact,in lipsa lui,adica a plecat din Italia inainte de incheierea procesului. Fapta a fost facuta in 2007.Nu a mai plecat de atunci din Romania.In 2015 a solicitat cazierul,in baza de date aparea cu ceva,avand si o discutie cu emitentul cazierului: ''Ce ai facut in Italia?,oricum este apa de ploaie'' si ia dat cazierul curat.Mentionez ca a fost in aeropoarte,zboruri interne Cluj -Bucuresti,nu a schimbat adresa de domiciliu,lucreaza in Romania cu contract de munca,practic nu sa ascuns..Intrebarea este daca dupa atatia ani poate parasii tara, fara sa fie oprit in vama,arestat sau ceva?Va multumesc.
Răspuns la discuția Spor de munca neplatit
Nu ,nu este mentionat in cifre,.
Buna ziua,Am o problema,nu mi se plateste sporul de vatamare.Am discutat cu fata de la resurse,mi-a zis ca nu se poate.Problema mea este ca in contracul individual de ,munca, la rubirca sporuri, este scris negru pe alb SPOR DE VATAMARE - DA.dar nu l-am vazut nici-odata din 2015.Ce pot face,?in instanta daca dau angajatorul as putea avea castig de cauza?Cat de legal e ceea ce fac ei ,din moment ce sporul e prevazut in contract dar nu-l primesc?Pot primii retroactiv sporul din momentul incheierii contractului de munca?Multumesc.
Buna!Va descriu problema mea care am intampinat-o zilele astea.Lucrez in domeniu Public -la Primarie in compartimentul asistenta sociala.Acum cateva zile ma cheama un consilier local si imi pune in fata o plangere .Este vorba de o datorie pe care eu o am de acum cativa ani la un magazin pe produse alimentare.Discutia a fost scurta mi-a spus in nenumarate randuri ca daca nu dau datoria imi va face controale peste controale si tot imi va gasi ceva cu care sa am probleme.Nu l-a interesat ce aveam eu de spus in apararea mea cum ca am fost inselat de patroana magazinului spunand ca am mai mult decat am luat.Nu inceta sa ma ameninte ca aceea hartie va fi trimisa mai departe catre ceilalti consilieri si consiliu judetean si ca voi avea probleme.Recunosc ca in acel moment am fost intimidat,mi-a fost frica sa nu imi fac vre-o problema sa raman fara loc de munca.asa ca in cel moment am scris un angajament ca ii dau bani si mi-a pus o data limita 10 april.Pe dansu nu l-a interesat ce cred eu doar sa recupereze bani ca asa e mai bine,nu a pus la indoiala daca am fost inselat ,de ce nu am platit integral ,doar sa recupere zat mai repede banii.Ce pot sa fac in situatia aceesta?sa platesc aceea datorie ma depaseste trebuie sa fac sacrifici mari.E normal sa ma ameninte si sa ma intimideze?Daca nu respect acel angajament care l-am facut?Multumesc!
Răspuns la discuția Marire salariu de baza 2015
75 de lei reprezinta marirea minimului brut pe tara ,si 25 de lei ce reprezinta?
Răspuns la discuția Marire salariu de baza 2015
900 lei brutul
Răspuns la discuția Marire salariu de baza 2015
In luna decembrie a fost de 702 net!
Răspuns la discuția Marire salariu de baza 2015
Imi puteti spune daca pot primii aceea majorare conform Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014!
Buna! Pentru salariatii care se incadreaza in Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014,adica (1) Începând cu 1 ianuarie 2015, pentru personalul din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico- sociale, şi al sistemului public de asistenţă socială, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază, astfel cum a fost acordat pentru luna decembrie 2014, se majorează cu 100 lei,dar articolul 2 zice (2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul personalului din cadrul sistemului public sanitar, inclusiv unităţi medico-sociale, şi sistemului public de asistenţă socială care în anul 2015 beneficiază de majorarea salariului de bază cu sume mai mari de 100 lei, ca urmare a majorării salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.Din moment ce in anul 2015 in doua transe ianuarie/iulie se va mari minimul cu 75 de lei in ianuarie si 75 lei iulie,depasind suma de 100 lei ma mai incadrez la legea Ordonanţa de urgenţă nr. 70/2014 ?? Pot fi eligibil pana in iulie cand voi depasi majorarea de maxim 100 de lei?Multumesc!