avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Contabiljunior

Activitate Contabiljunior

Buna ziua,

Cum pot proceda corect daca SRL-ul are ca domeniu de activitate: prestari servicii stomatologie, presteaza la diverse cabinete activitatea catre persoane fizice si incaseaza un comision din prestare de la cabinetele respective. Nu am posibilitatea de emitere bon fiscal pt ca nu am cabinet - ma duc la orice cabinet sunt chemata.

Pot sa ofer chitanta direct catre persoana fizica? este in regula daca achizitionez casa de marcat portabila?

Multumesc.
Răspuns la discuția Dividend
Nici eu nu sunt lamurita, poate ne mai ajutati un pic.

Pt dividendele aferente anului 2015, ce or sa se plateasca in luna mai 2016 trebuie sa platesc impozitul de 16%? Sau conform noului CF bebeficiez de impozit 0%?

Ma intereseaza, bineinteles, sa procedam in asa fel incat sa nu achitam impozitul.

Multumesc si imi cer scuze de insistenta.
Răspuns la discuția Cum se inregistreaza corect?
Daca vindeti la kg, tb sa intocmiti nir-ul pe kg. Daca vindeti cutia, il introduceti in gestiune 1 cutie cu costul aferent.
Buna ziua,

Pt 2 salariati angajati cu 2 ore este valabil procentul de 1%? sau tb sa fie angajati cu 8 ore?

Pt modificarea Codului Fiscal:
(1) Cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor sunt:
a) 1 % pentru microintreprinderile care au peste 2 salariati, inclusiv;
b) 2 % pentru microintreprinderile care au un salariat;
c) 3 %, pentru microintreprinderile care nu au salariati."

Buna ziua,

Un SRL neinregistrat in scopuri de TVA poate efectua achizitii din afara UE?
Care sunt pasii de urmat?

Multumesc.
Am intrebat la ONRC si la CECCAR si ambii mi-au spus ca am nevoie de autorizatie de functionare emisa de CECCAR pt infiintare. CECCAR emite autorizatia doar absolventilor de CECCAR pt CAEN 6920.........

Ma ajutati cu o alta indrumare?
MA AJUTA CINEVA? MULTUMESC
Firma platitoare de TVA achizioneaza materiale din UE,am primit facturi in euro si fara TVA ..intrebare: cum inreg in contabilitate si in 390VIES..
Multumesc !
Vanzatorul este inregistrat in scopuri TVA ..dar mi-a emisa factura in eur si fara tva..si nu stiu cum sa procezi ...poate ma ajutati . Multumesc !


raspuns
1.ATENTIE - daca este prima achizitie de bunuri, si ai ca perioada calendaristica trimestrul trebuie depusa declaratia 092 la ANAF in primele 5 zile lucratoare ale lunii urmatoare - ALTFEL AMENDA!!!!!!!

2. ai primit corect factura. inregistrezi 371=401 valoare factura 100 EUROadica 450 lei
si 4426=4427 taxare inversa 24 euro adica xxxxx lei
conversia din euro in lei se face la cursul BNR afisat cu o zi inainte de data de emitere a facturii

3. in declaratia 300 declari la randul 5 si 5.1 baza in prima casuta adica 450 lei si TVA in a doua casuta, o sa iti preia si mai josla randurile 18 si 18.1


4. la d390 ai 6 casute.
in prima nr 1.
in a doua ai **A**.
in a treia ai treci codul furnizorului de TVA,codul VIES, cu initiala tarii in fata FR/IT/etc.
la a patra treci denumirea furnizorului de pe factura ex: SARL VVVV .
la a cincia ttreci baza,adica 450 lei


sa ai grija la 092!!!!!!

390 - se depune lunar
300 - se depune la termen trimestru/lunar - dar tu daca nu esti treci la lunar
Răspuns la discuția Trebuie depusa declaratia 010?
la 2 luni consecutive la declaratia 112 trebuie depus 010 la ANAF pentru scoatere dein evidena salariati. in caz contrar se plateste amenda.

pentru 1 luna pe 0 este in regula.
Răspuns la discuția SOLD TVA
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu in calitate de expert.... dar iti raspund din experienta:

1. da,este normal sa ai TVA de recuperat in 4424 chiar daca ai reluat soldul de la 0 in declaratia 300 ( mai exact, ai procedat corect). Iti sugerez un analitic 4424.TVA de recuperat - rambursare solicitata ANAF etc.

2. 6581 = 4424 am folosit si eu.

zi buna!