avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate vioreltudorascu

Activitate vioreltudorascu

Buna ziua

am o firma neplatitoare de tva si as vrea sa cumpar niste utilaje agricole din uniunea europeana cu factura externa fara sa mai platesc tva-ul. Se poate?
In cadrul unei societati pe actiuni inchise care mai are doar terenul si cateva spatii care le inchiriaza,actionarii care au aproximativ 30% din actiuni pot cere divizarea terenului si a societatii pentru a-si putea vinde cota lor de teren?

Ca nu se pot intelege cu actionarul care are inca 37% din actiuni si ceilalti sunt actionari multi si mici
Buna ziua

In cadrul unei societati pe actiuni inchise, cum ma poate imputernici un actionar sa votez pentru el la adunarea actionarilor? Trebuie imputernicire la notar sau se poate si cu imputernicire simpla?
Mai trebuie sa trec pe la notar daca vreau sa majorez capitalul social al srl-ului meu cu valoarea unui teren agricol? L-am evaluat si n-as mai trece pe la notar ca imi ia 2% din valoarea lui.

Multumesc
Buna ziua

Pot caza legal 8 muncitori intr-un apartament normal de doua camere? Apartamentul are 56 mp utili si e intr-un bloc de 6 apartamente.
Are bucatarie, baie hol si doua camere decomandate de 20 mp utili fiecare. In fiecare camera vor sta 4 muncitori

Ce probleme legale pot avea?

Multumesc
Buna ziua

Am concesionat de la ADS teren agricol si pasune. Pot schimba categoria de folosinta din pasune in teren agricol?
Cum se poate schimba directorul unei societati pe actiuni?

In conditiile in care firma e pe pierdere de ani de zile, sunt 70 de actionari minoritari, obiectul de activitate al societatii e inchirierea buniurilor proprii, spatiile sunt inchiriate toate, nu se fac investitii si toate veniturile sunt cheltuite aiurea. Plus ca 50% din chirii sunt incasate la negru.
Minim cat% din voturi pot schimba ceva?

Societatea are un teren cu cateva hale. Am dori sa vindem terenul si sa impartim profitul la actionari si sa inchidem firma
Buna ziua

Daca cumpar o cladire care are chiriasi a caror contracte de inchiriere expira peste un an de zile ii pot evacua?
Buna ziua


care e numarul mediu de angajati ce se trece in bilantul pe 2016?

Cati angajati au fost la sfarsitul lunii decemrie 2016 sau cum se calculeaza?
Buna ziua

Cum pot cumpara din Franta un tractor pe firma mea care este neplatitoare de tva fara sa mai platesc TVA-ul?