avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate costy0866

Activitate costy0866

Buna ziua . Va rog sa ma ajutati cu reglementari in vigoare pentru filmarea/fotografierea neautorizata in cadrul unei societati . Va multumesc anticipat .
Buna ziua . Lucrez la o societate unde suntem obligati de angajator sa ne facem cerere de concediu fara plata pentru o anumita perioada . Este legal ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua . Nu este de ajuns numai Decizia de numire conducator SEPP, la documentatia de avizare a serviciului trebuie anexat si contractul individul de munca .
Răspuns la discuția Verificare PRAM
Buna ziua . Da, este necesara . O va face doar o firma autorizata in acest sens si frecventa va fi anuala .
Buna ziua . Am vechimea in domeniu pentru infiintarea unui serviciu extern de prevenire si protectie, respectiv 6 ani, indeplinesc toate conditiile legii cu privire la calificare, am deschis societatea prin care urmeaza sa prestez servicii in domeniul SSM, pentru abilitare la ITM trebuie sa am contract pe perioada nedeterminata pe aceasta societate unde sunt si administator . Va rog sa imi comunicati care este codul COR pentru ocuparea functiei de Conducator Serviciu Extern de Prevenire si Protectie, pentru a intocmi si contractul ce urmeaza depus la dosarul de abilitare . Va multumesc anticipat .
Buna ziua . Am achizitionat un autoturism din Olanda si numerele rosii imi expira in data de 14 iunie 2020 . In data de 04,05.2020 sunt programat la controlul RAR in judetul Vrancea, eu fiind domiciliat in judetul Galati . Ma pot prezenta pentru efectuare control RAR data fiind situatia actuala pe baza declaratiei pe proprie raspundere ?
Răspuns la discuția FIAM
Anexa la FIAM se va trimite pentru vizare la ITM dupa terminarea incapacitatii temporare de munca a angajatului .
Răspuns la discuția Accident usor
Buna ziua . Chiar daca este accident usor se va proceda la cercetarea evenimentului prin numirea de catre administrator a unei comisii de cercetare. Procesul Verbal de cercetare (4 exemplare) impreuna cu dosarul in urma caruia s-a stabilit caracterul de accident de munca al evenimentului vor fi trimise la ITM pentru avizare . Dupa primirea acestora avizate de ITM se va intocmi si FIAM-ul+Anexa FIAM (intrucat perioada de incapacitate a fost de doua zile) in mai multe exemplare (4 mai exact din fiecare) care vor fi trimise la ITM -ul care a vizat dosarul de cercetare, apoi FIAM-ul vizat de inspectorul ITM se va trimite catre : 1 exemplar (ramane la ITM ), 1 exemplar angajator , 1 exemplar Casa Judeteana de Pensii si 1 exemplar catre accidentat
Răspuns la discuția Aviz apoi autorizatie ISU?
Buna ziua . Banuiesc ca aveti autorizatie de construire pentru constructia halei . In mod normal avizul ISU este prevazut in certificatul de urbanism pe langa celelate avize (mediu, dsp , studiu geotehnic etc. ), deci nu puteati obtine autorizatia de construire fara avizul ISU . Dupa construirea halei inainte de punerea acesteia in functiune trebuie sa obtineti autorizatia de securitate la incendiu . Pentru obtinerea Autorizatiei ISU trebuie sa respectati masurile trasate in documentatia ce insoteste Avizul de securitate la incendiu. . Urmeaza partea de executie (masuri trasate in proiectul de autorizare ISU, exemplu : instalatie spilinkere dupa caz , retea hidranti exteriori/interior - dupa caz etc) . Dupa ce partea de executie prevazuta in proiectul de autorizare ISU este gata , pompierii vor face receptia si daca totul corespunde cu proiectul vizat de catre ei veti obtine autorizatia de securitate la incendiu
Răspuns la discuția Responsabil mediu
Buna ziua . Eu am facultatea terminata pe ingineria mediului si master tot in domeniu si lucrez de 4 ani ca responsabil de mediu . Reprezentantii Garzii de mediu au considerat faptul ca daca am facultatea terminata in domeniul protectia mediului sunt acoperite ambele cursuri in acest domeniu care ar trebui facute in mod normal, si anume : Responsabil de mediu si responsabil Gestiunea deseurilor . Pentru activitatea de protectia muncii trebuie sa faceti cursurile prevazute de lege (curs de 80 de ore , curs postuniversitar daca indepliniti conditiile ) . In domeniul Situatiilor de urgenta : curs cadru tehnic PSI si inspector protectie civila .