avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate costy0866

Activitate costy0866

Buna ziua . Puteti solicita un punct de vedere din partea Agentiei de Protectia Mediului de pe raza judetului in care doriti sa desfasurati activitatea . Le expuneti situatia si astfel veti primi un raspuns avizat .
Buna ziua . Zilele trecute s-a produs un accident in care a fost implicat un angajat al societatii unde lucrez, care este si victima si un sofer al altei societati care l-a accidentat din primele cercetari evenimentul fiind produs din vina victimei . Pentru cercetarea evenimentului angajatorul meu a dat dispozitie de constituire a comisiei de cercetare a evenimentului . Intrebarea este daca ar trebui sa participe la cercetarea evenimentului si o comisie sau o persoana desemnata de la angajatorul soferului .. Va multumesc anticipat
Buna ziua . Prima data trebuie sa scoateti un certificat de urbanism de la primarie . Asa o sa stiti exact ce avize va trebuie . Apoi pe baza avizelor si documentelor solicitate prin certificatul de urbanism se obtine autorizatia de construire . Atentie mare, nu va apucati de construit fara sa obtineti autorizatia de construire, amenzile sunt mari si riscati sa vi se dea dispozitie de demolare .
Buna ziua . Daca doar adaugati codurile CAEN mai sus mentionate nu o sa va solicite nimeni autorizatia de mediu . Inainte de a realiza efectiv investitia o sa trebuiasca sa obtineti un certificat de urbanism de la primarie in care este prevazut in mod obligatoriu obtinerea unui acord de mediu . Puteti totusi solicita un punct de vedere de la Agentia pentru Protectia Mediului inainte de a demara lucrarile .
Buna ziua .
Aceeasi speta am avut-o si eu . Solicitati de la primarie un certificat de urbanism si vedeti exact ce avize sunt necesare, daca este nevoie de autorizatie de construire sau nu . In cazul nostru nu a fost nevoie de autorizatie de construire dar investitia trebuie notificata obligatoriu catre Agentia pentru protectia Mediului .
Buna ziua . Va rog sa ma ajutati cu reglementari in vigoare pentru filmarea/fotografierea neautorizata in cadrul unei societati . Va multumesc anticipat .
Buna ziua . Lucrez la o societate unde suntem obligati de angajator sa ne facem cerere de concediu fara plata pentru o anumita perioada . Este legal ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua . Nu este de ajuns numai Decizia de numire conducator SEPP, la documentatia de avizare a serviciului trebuie anexat si contractul individul de munca .
Răspuns la discuția Verificare PRAM
Buna ziua . Da, este necesara . O va face doar o firma autorizata in acest sens si frecventa va fi anuala .
Buna ziua . Am vechimea in domeniu pentru infiintarea unui serviciu extern de prevenire si protectie, respectiv 6 ani, indeplinesc toate conditiile legii cu privire la calificare, am deschis societatea prin care urmeaza sa prestez servicii in domeniul SSM, pentru abilitare la ITM trebuie sa am contract pe perioada nedeterminata pe aceasta societate unde sunt si administator . Va rog sa imi comunicati care este codul COR pentru ocuparea functiei de Conducator Serviciu Extern de Prevenire si Protectie, pentru a intocmi si contractul ce urmeaza depus la dosarul de abilitare . Va multumesc anticipat .