avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate 1sebastian

Activitate 1sebastian

Răspuns la discuția Blocare intentionata a masinii
Multumesc!
Buna ziua!Am fost blocata intentionat de 2 masini (proprietarii fiind sot si sotie) deoarece nu le place sa parcheze cineva peste drum de casa lor, era un drum public,nu era parcare sau ceva.Ei chiar si -au trasat niste linii de delimitare pe drumul public. M-au tinut blocata timp de 40 min,timp in care mai ieseau si urlau la mine ca ce caut sa parchez acolo.M-au deblocat cand au vazut ca fac poze la masini si la casa lor.Si exact in momentul ala a venit si politia, care mi-a zis ca nu au ce sa le faca deoarece nu exista o baza legala, si ca ar fii bine sa nu mai parchez aici, si ca m-au blocat pentru ca ei sunt in conflic cu firma la care lucrez. Chiar nu este nimic de facut?m-au tinut 40 de min in care puteam sa am o urgenta,ceva...
Multumesc!
Bună ziua, va rog sa imi comunicati daca ambii parinti au lucrat in mediul privat pe perioada starii de urgenta si de alerta(avand 2 copii pana in 12 ani), pot beneficia de un anumit stimulet de la locul de munca?
Buna ziua! Socrul meu si-a depus dosar de pensionare si a fost respins. Intre timp a decedat. Acum soacra mea a iesit la pensie si i s-a spus ca ar avea dreptul si la un procent din pensia lui. A fost la casa de pensii si nu au vrut sa i dea dosarul respins al sotului decedat.Asa este corect? Ce poate face in cazul acesta?
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Divort in Germania
Daca se angajeaza, se poate rezolva?
Răspuns la discuția Divort in Germania
Mulțumesc pentru informații!
Buna ziua! Am si eu o prietena care locuieste in Germania de 9 ani si nu o duce bine cu sotul, vorbeste, urat, bea f mult, o ameninta si anul trecut a bagat o in spital si are si 2 copii, care vad lucrurile astea. Intrebarea este daca exista instituții care sa o ajute sa divorteze tinand cont ca nu si permite sa plateasca si el nu o sa fie niciodată deacord cu divortul