avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate nick5roo

Activitate nick5roo

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu 2 ani m-am chinuit cu o familie să plece din apartamentul închiriat lor! Legea e de partea lor, chiar dacă nu mai închei contract cu ANAF, nu ai ce să le faci! Când au plecat, m-au lăsat cu datorii și multe stricăciuni.
Dacă s-a trecut în cartea de muncă un fals, adică respectiva persoana nu a lucrat niciodată la IMUM Medgidia și când să se desființeze fabrica le-a fost trecute ani de muncă, cum pot să reclam și unde!
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Greșit. Este obligația șoferului să se asigure că toți pasagerii și-au pus centura. Tot șoferul ia amendă pentru nepurtarea centurii unui pasager. S-a abrogat acel articol din lege cam de multișor.


virgiliuadr a scris:

Bună ziua.

Pe data de 15 octombrie a.c. am fost, cu autoturismul, la o piață din Galați, numită popular Piața Basarabiei. Am parcat mașina pe trotuar vis-a-vis de aceasta (un trotuar puțin mai îngust, ce nu permite acea regulă de 1 metru pentru pietoni). Tind să menționez că strada aceasta e una mai 'lăturalnică' și nu e foarte tranzitată de pietoni, ci majoritatea oamenilor o folosesc pentru a parca spre a merge la piață.
Astfel, ieri (18 oct a.c.) am primit de la poștaș un PV întocmit de Poliția Locală Galați în care se stipulează că am staționat voluntar cu autoturismul pe trotuarul aferent str. Lemnari, zona Piața Basarabiei, astfel blocând accesul pietonilor.
Se invocă un articol 32., lit. b) al HCL Galați 339/2021, care se referă la obligația cetățenilor de a nu opri sau staționa vehicule pe trotuare, pe lângă altele (cu excepțiile aferente, unde e permis prin indicatoare). De asemenea, conform articolului 33 din același HCL, pentru aceasta se poate da amendă între 700-1500 RON. În proces scrie amendă de 700, cu jumătate pentru achitare în 15 zile.
PV-ul a fost completat în lipsă, nefiind lipită nicio invitație la sediul PL Galați în parbriz sau pe geam. De asemenea, conform PV-ului, martorii au refuzat să coroboreze PV-ul.
Astfel, PV-ul menționat anterior conține numele și CNP-ul proprietarului autoturismului (tatăl meu - Gabriel, și cu o literă scrisă greșit la numele de familie, deși nu consider acest fapt a fi relevant) ca cel contravenient. Însă nu el a condus și parcat autoturismul pe trotuarul acela la acel moment, ci eu, fiul lui.

Întrebarea mea este: luând în considerare toate acestea, depunând o plângere la judecătorie, există posibilitatea anulării PV-ului pentru că nu el a condus mașina la momentul respectiv. De asemenea, recomandați să plătesc suma de 350 de lei (jumătate din PV) în termenul de 15 zile?

Mulțumesc anticipat,
Virgiliu

Nu plătiți amenda!
Poliția locală poate amenda șoferul doar în prezenta acestuia.
În schimb, dacă în HCL este prevazut că poate ridica mașina dacă este parcată neregulamentar, poliția locală o poate face.
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
O mașină înstrăinatâ nu mai are valabilă polița RCA. Polița RCA este nominală, noul proprietar este obligat să-și încheie o nouă poliță, altfel riscă amendă și confiscarea placutelor de înmatriculare, plus suspendarea dreptului de a conduce.
Dumneavoastră faceți cerere la asigurător că ați înstrăinat mașina și vă recuperați diferența de vânzare până la expirarea valabilității. Atenție, lună trecuta, lună pierdută. Dacă faceți luna asta, diferența o veți primi începând cu luna martie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și eu sunt în aceeași situație. Am întârziat 2 luni din cauza neînțelegeri între asigurători. Unul a cerut noua carte a mașinii vândute și a trebuit să aștept până la eliberarea acestuia. Când am obținut copia, am constatat că nu este nevoie. Asta ca să te pună pe drumuri și să recuperezi cât mai puțin. Mașina vândută figura cu 2 polițe RCA. Deviza asigurătorilor, luna trecută, sumă pierdută!
Răspuns la discuția Vechime în muncă în IF


Cornel Vasile a scris:



Art.16 (5) C.mun. : Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Nu are un contract de munca, este o întreprindere familială, la care se plătește prin declarația unică taxe și impozite către anaf și suplimentar contribuția la sănătate. Doar pentru că nu a plătit nu înseamnă că nu a avut activitate.
Recent, o curte de apel s-a pronunțat în sensul că, dacă o persoană a lucrat la negru și poate dovedi asta, se considera vechime în munca!
Răspuns la discuția Vechime în muncă în IF


Cornel Vasile a scris:

Activitatea desfasurata intr-o I.F. nu constituie vechime in munca... daca nu s-a platit contributiile, atunci nici stagiu de cotizare la pensie.

Perioada cat abeneficiat de ajutor conform OUG 132/2020 nu constituie vechime in munca.

Art.16 (5) C.mun. : Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Mulțumesc pentru răspuns.
Pentru ajutorul primit conform ordonanței, s-au plătit contribuții către stat, de ce nu constituie vechime în muncă?
Un exemplu, eu sunt pensionar militar, dar sunt și rezervist militar, la care primesc o indemnizația de 10% din salariul minim brut și la care plătesc contribuții pentru stat și se consideră vechime în muncă!
De ce este nedreptate?
Vechime în muncă IF
1. Soția deține un salon de înfrumusețare ca IF de cca 20 ani. Din 2006 nu a mai contribuit la plata vechimii în muncă!
Se consideră vechime în muncă, chiar dacă nu a contribuit, fără a fi plătit pentru această perioadă? Exemplu, are 11 ani vechime pe cartea de muncă plus 15 ani fără să plătească, total 26 ani. Nu are pretenția la o pensie plătită, doar dacă se consideră vechime în muncă.
2. De la instaurarea stării de urgență, ulterior stării de alertă, IF a beneficiat de ajutor conform OUG 132/2020, respectiv 75% din salariul mediu brut și 41,5% din salariu brut. Acestea se înscriu în declarația unică la fisc plus contribuțiile la sănătate și vechime în muncă. Se consideră vechime în muncă plătită?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
1. Soția deține un salon de înfrumusețare ca IF de cca 20 ani. Din 2006 nu a mai contribuit la plata vechimii în muncă!
Se consideră vechime în muncă, chiar dacă nu a contribuit, fără a fi plătit pentru această perioadă? Exemplu, are 11 ani vechime pe cartea de muncă plus 15 ani fără să plătească, total 26 ani. Nu are pretenția la o pensie plătită, doar dacă se consideră vechime în muncă.
2. De la instaurarea stării de urgență, ulterior stării de alertă, IF a beneficiat de ajutor conform OUG 132/2020, respectiv 75% din salariul mediu brut și 41,5% din salariu brut. Acestea se înscriu în declarația unică la fisc plus contribuțiile la sănătate și vechime în muncă. Se consideră vechime în muncă plătită?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!