avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate stanadrian07

Activitate stanadrian07

Am înțeles .. dar este normal sa fie citat dupa 6 ani (sper ca nu greșesc dar 2018-2023 = 6 ani) si sa aibă direct calitate de inculpat ?
Buna seara
Am un prieten care in 2018 ii sa făcut un dosar pentru conducere fără permis auto, din 2018 pana in data de 20.04.2023 nu a fost chemat la audieri sau citat in vreun fel.
Pe data de 21 a primit citație ca este DIRECT INCULPAT.
Va intreb se poate discuta de prescrierea faptelor ținându-se cont ca au trecut 6 ani?
Este corect faptul ca a primit direct calitate de inculpat ?

Mulțumesc
De ce sunt in culpa? daca eu am respectat intelegera contractuala si noi ca si firma am dorit sa dam dovada de buna credinta in ai excuta oamenilor casa ? Oricum avem e-mailurile care pot demonstra faptul ca ni sau adus 2 randurii de planuri.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si eu am patit la fel ..cum ati rezolvat situatia?!
Buna ziua

Vreau sa va realtez si eu eu ceva ce tocmai am patit si anume:
1. In urma cu 3 luni am semnat un contract de executie un un domn si o doamna ( ambii propietari) bun toate bune si frumoase am negociat suma de 53000 mii euro pentru executia unei case + materiale executata pana la stadiul de ""Gri"" .
Mi sa prezentat planurile cu sampila de verificator ( cele pe care am si negociat pretul) dupa 3 saptamani de la inceperea executie ma pomenesc pe e-mail cu alte palnurii ( fara stampila de verificator ) care ni se trazmite ca dupa ele vom lucra si ca de fapt ele sunt planurile finale si ca o sa revina si cu ele stampilate de verificator spre neschimbare.
Bun am executat casa ( in acest moment este la acoperis) si nici pana la ora asta nu au adus planurile cu stampila , va intrebati unde este problema , problea este ca pe planurile negociate marimea casei este de 130 mp iar pe cele fara stampila se modifica la 180 mp ( aparand beci , terase ) iam semnalat clientului faptul ca eu din buna credinta am executat si suportat finaciar (am e-mailurii si procese verbale semante in care recunoaste ca va plati lucrarile suplimentare ) lucarile aparute si ca doresc sa mi se plateasca ce nu era negociat in contract de asemean doresc explicati dc ISC si Primaria au primele planuri si nu pe cele care nu au stampila. RASPUNSUL A FOST CA POT SA FAC CE VREAU CA EI NU PLATESC NIMIC.
Intrebarea mea este : Este insealciune ? pot sa le fac acestor domni plangere penala? sau care este varianta care ma sfatuiti sa o fac?

Multumesc mult de tot pentru timpul acordat problemei mele.
Cu stima.
Buna ziua
In urma unui comflict aparut cu un client al firmei mele ( noi trebuia sa ii executam o casa dar domul respectiv nu avea autorizatie si in urma refuzului domnul a depus o plangere ) noi am incercat sa ii solicitam contul bancar pentru stornare dar fara nici un rezultat. ba mai mult domul a pus pe cineva sa sune si sa pretinda ca este avocatul dumnealui si ne-a dat termen de o ora sa ii stornam bani in contul personal ( al avocatului) Refuzul nostru a fost din noi evident.
Dupa 3 luni primesc un telefon de la o doamna Subinspector si ma invita sa ma prezint la o discutie cu dumneai ..intre timp mentionez ca eu deja platisem prin Posta romana cu ,comfirmare de primire 2000 de lei din cei 6400 ron ( doamna subinspector inca nu stia) am fost am dat o declaratie si mi-am luat angajamentul ca voi returna suma respectiva , in ziua respectiva am mai depus 2400 ron si azi ( 28.06.2018 / ziua resepctiva 27.06.2018 ) am mai depus 2000 ron = 6400 ron , problema este ca doamna subispector imi tot da telefoane si mesaje cu amenintare si aparent am aflat ca sunt obligat sa ii raspund la telefon ( desi nu inteleg de ce?) si ca doreste si dumneai chitantele , care sunt deja trimise catre client , ba mai mult am inteles ca sunt obligat( asa sa exprimat ) sa ma prezint personal cu chitantele ...desi culmea nu am fost acuzat de nimic ba mai mult respectivul client vrea sa isi retreaga plangrea.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Amenintari si lovire
Dosarul nu a ajuns la procuror pentru ca este blocat la sectia 7...care din ce vad eu nu are de gand sa il duca..nu inteleg de ce..iar avocata mea ...pur si simplu o platesc aiurea..pt ca este dezinteresata.
Buna seara, ma numesc S.A sunt in orasul Ploiesti si in urma cu 6 luni am mi-a fost atacat sediul firmei de catre 15 indivizi pe care ii am inregistrati video cat si pe site-ul facebook pentru ca oamenii au avut grija sa imi trimita mesaje publice de pe pagina lor si sa posteze pe pagina lor. Am depus plangere la politie iar domnul politist de caz in loc saia masuri cum se cuvine tinanduse cont ca oameni sunt periculosi si nu doar zic..trec si la fapte .pe langa aceste dovezi mai am si dovezi audio video si martori care pot atesta ceia ce spun eu. Problema este ca am fost "obligat " sa mentionez un matror cand am dat declaratie iar acesti invidizi au facut presiuni si acel matror nu mai doreste sa depuna marturie ( mentionez ca mai am inca 10 marotri ) pe care asi dori sa ii mentionez doar in momentul cand acestia ajung in instanta , indivizi de fata cu poltia au iesit cu sabie si mi-au si trimis poze cu sabaia in mana ca ma taie si ca ei sunt "MAFIOTI " asi dori sa stiu ce putem face pentru ca imi este teama pentru viata mea si a parintilor mei ( sau luat si de ei si pe taicamiu chiar la batut , iar desi am depus reclamatie politia ia dat o amenda ) . VA ROG SA MA INDRUMATI /ASISTATI PENTRU A FACE DEMERSURI LEGALE IMPOTRIVA ACESTUI DOMN POLITIST CAT SI A ACESTOR PERSOANE. Mentionez ca avocata care am o am in acest moment nu face absolut nimic, iar daca o intreb despre caz imi spune ca nu stie ce sa mai faca ca a depus si plangere la IJP Prahova si ca ea nu stie ce sa imi mai zica..de asemnea am informati ca acesti indivizi au vizitato acasa unde locuieste .ceia ce este ciudat cel putin in viziunea mea...VA ROG SA MA AJUTATI PENTRU CA IN CONTINUARE ACESTIA ma ameninta atat pe mine cat si membri din familia mea..de curand am instalat si un sistem video pentru ca vin cu diferite masini noaptea si injura . AM si martori care nu mi-au fost acceptati si nici macar lasat de polittistul de caz de la sectia 7 sa ii scriu in declaratie pe motiv ca o sa mai fiu chemat o data..de asemnea detin si deovezii care nici pe acestea nu le-a acceptat domni de la aceasta sectie . Va rog disperat sa ma ajutati pentru ca mi-e greu sa cred ca nu se poate lua masuri in aceasta privinta.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 si 2.14 din Regulament