avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate mariuspopescuro

Activitate mariuspopescuro

Impozitul de 16% pe profit in cazul unui SRL, se calculeaza inclusiv pentru sumele platibile ca dividente? Ex: Daca am un venit incasat lunar de 30000 RON, si in situatia ideala in care nu am nici un angajat pe un SRL deschis cu impozitare de 16% pe profit, pot plati dividente de 25000 RON lunar? Asta ar rezulta ca trebuie sa platesc impozit pe profit de 16% la restul de profit de 5000RON lunar? Sau impozitul pe profit se aplica la suma totala de 30000RON si apoi pot plati dividente care necesita si ele o impozitare de 8%? Intrebarea este care ar fi varianta cea mai rentabila de a scoate cat mai mult NET dintr-un SRL deschis cu impozitare de 16% pe profit? Pot avea 2-3 angajati daca asa este mai eficient?
Buna ziua.
Mentionez ca este vorba de o dezbatere de mostenire a unui apartament care a ramas 1/2 sotiei ( divortati la momentul decesului) si doi copii care ar mosteni 1/2 din apartament ( partea sotului care a decedat).

Va rog sa-mi spuneti daca aceasta formulare este corecta intr-un act de dezbatere mostenire:

" Au acceptat mostenirea: X in calitate de fiu, in mod tacit, prin preluare de bunuri si acte de administrare, iar Y in calitate de fiica, conform Declaratiei de acceptare a mostenirii autentificata cu nr. 12345 de BNP AAA. "

De ce X preia bunuri si acte de administrare si Y conform Declaratiei de acceptare? Este vre-o diferenta?

Ce inseamna ca X preia bunul? Inseamna ca Y nu preia bunuri?
Ce reprezinta acte de administrare?




Multumesc.
Si in acelasi timp el sa cumpere cealalta jumatate in nume propriu.
Exact.
Eu nu pot merge la semnarea actelor si sa ii dau fiului procura sa cumpere in numele meu cota de 1/2 din acelasi imobil.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca fiul meu are voie sa cumpere un teren in nume proproiu in cota de 50% si in numele meu (tatal), imputernicit de mine prin procura notariala pentru cota ramasa de 50% .
Multumesc!
Credit imobiliar in CHF in 2006 si credit de nevoi personale cu ipoteca de rang II in 2007, pe acelasi imobil ( apartament ).

Se sting ambele credite cu legea darii in plata ?

Multumesc.
Buna ziua,
Presupunand ca LDP intra in vigoare, in cazul in care as dori sa beneficiez de ea, trebuie sa faca acelasi lucru si al doilea garant ipotecar ( fosta sotie care nu doreste sa dea in plata) ?

Doar eu achit cele doua credite 1. imobiliar si 2. de nevoi personale cu ipoteca de rang II pe acelasi imobil.

Intrebare:
a. Pot ceda doar eu aplicand LDP iar pe ea sa o execute banca ?

b. LDP se aplica pentru stingerea ambelor credite in acest caz ; inclusiv cel de nevoi personale cu ipoteca de rang II pe acelasi imobil ?

Multumesc.
Buna ziua,
Sunt un client "fericit" al OTP Bank cu doua credite in CHF ( unul imobiliar si unul de nevoi personale cu ipoteca de rang 2).
OTP a venit recent cu oferta de conversie a creditelor CHF in RON.
Pentru aceasta oferta, vin cu foarte multe conditii de a nu mai da banca in judecata, renuntare la procesele pe rol, etc.
Tot incerc sa inteleg ce urmareste banca prin aceste oferte de conversie.

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele 3 intrebari:
1. Se merita sa fac aceasta conversie din punct de vedere financiar? Ce repercursiuni ar avea pe viitor avand in vedere indicele ROBOR, etc?
2. Daca ar intra in vigoare legea darii in plata, as beneficia de ea?
S-ar stinge ambele credite ?
3. Ce posibilitati am de a negocia oferta cu banca ?
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti care ar fi lista dovezilor ce trebuiesc aduse pentru a fi luata in calcul o Cerere de ajutor public judiciar ?
Mentionez ca incepand cu Iulie 2014, nu mai am nici un venit pe teritoriul Romaniei.
Am de platit o taxa de timbru judiciar intr-un partaj si as vrea sa depun o cerere pentru ajutor public.

Multumesc.
Prprietate obtinuta pe perioada casatoriei in 2006 cu credit. Eu platesc in continuare ratele si astazi. Casatorie desfiintata in 2012. Eu vin in apartamnet sporadic pentru haine, curatenie, spalat rufe, etc.