avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile Gina

Activitate Vasile Gina

Buna,
In cazul unui angajat care are contract de munca platit pe ora si el lucreaza mai putin decat norma legala de lucru trebuie sa-i platesc la nivelul salariului minim pe economie sau pot sa-i plagtesc pentru orele efectiv lucrate? De exemplu intr-o luna sunt 176 ore legal si el lucreaza doar 150 ore , plata pe ora trebuie sa sa fie la nivelul salriului minim?

Multumesc!
Buna,
In cazul unui SRL, platitor de impozit micro, administratorul vrea sa isi faca asigurare de sanatate privata, Poate sa faca aceasta asigurare? Mentionez ca administratorul este asociat unic in societate , nu este salariat si este rezident in Romania. Poate sa incheie aceasta asigurare ?
Ce implicatii decurg in aceasta sitautie.
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,
Se poate inregistra in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare de bunuri?

Multumesc!
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea speta:
- un SRL, domeniu de activitate- tehnician dentar- ne-inregistrat in scopuri de TVA face achizitie de materii prime ( materiale pentru lucrari stomatologice) din Germania si are colaborare cu un medic din Germania , inregistrat in scopuri de TVA in Germania pentru ai livra lucrari stomatologice.
Ce obligati are SRL-ul din Romania in aceasta situatie?

Multumesc!
Răspuns la discuția TVA societate inactiva
Am constatat ca suntem inactivi din 05.07 2019 si nu am fost instiintati. Am constatat doar cand am depus D300 la trim 3 ca societatea nu mai este inregistrata dpdv TVA. Ce fac cu TVA-ul care l-am dedus in trimestrul 3?
Buna ziua,

Am o societate care a fost declarata inactiva. Cum inregistrez in contabilitate TVA -dedus si cel colectat. Le inchid pe ambele prin 4423?
Am depus decl 311 pentru lunile aferente.
Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Firma din Romania neplatitoare de TVA_ ofera servicii cazare, are contract cu cei de la booking pentru servicii de cazare. Pentru comisionul de cazare cei de la Booking le emite factura pe care scrie ca se aplica taxare inversa.
Intrebare: Pentru factura primita de la Booking firma din Romania are obligatia sa platesca TVA in Romania?
Trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA pentru plata TVA la Booking?
Ce obligatii declarative am pentru factura de Booking?