Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firmă din România, neplătitoare de TVA, oferă ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firmă din România, neplătitoare de TVA, oferă servicii cazare prin Booking.com. Factura emisă pentru comisionul de cazare e cu taxare inversă, are firma din România obligația să plătească TVA și să depună declarații?

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
Firma din Romania neplatitoare de TVA_ ofera servicii cazare, are contract cu cei de la booking pentru servicii de cazare. Pentru comisionul de cazare cei de la Booking le emite factura pe care scrie ca se aplica taxare inversa.
Intrebare: Pentru factura primita de la Booking firma din Romania are obligatia sa platesca TVA in Romania?
Trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA pentru plata TVA la Booking?
Ce obligatii declarative am pentru factura de Booking?
Manuela Rășină, administrator
Daca imi dati informatii suplimentare incerc sa va raspund. Booking este o firma inregistrata in Olanda ? Cui-ul lor este din Olanda ?
Da are cui de Olanda
Mersul lucrurilor este urmatorul:
-dvs trebuia sa obtineti inainte de emiterea facturii din Olanda un cui special de platitor de tva pentru achizitii si prestari de servicii intracomunitare. Pentru asta se depune la Finante declaratia 091, iar cui-ul special se obtine pe loc;
-comunicati acest cui firmei din Olanda;
-firma olandeaza emite factura pentru firma dvs pe cui-ul special;
-pana in 25 luna urmatoare depuneti pe acest cui special declaratiile 301 si 390 si de asemenea platiti tva in Romania, tot pe cui-ul special.
Radu Varciu, Consultant fiscal
Mulțumesc!
Cu placere !