avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTINA555

Activitate CRISTINA555

Da, am 1 copil care a implinit 18 ani iar scoala mi-a trimis 1 formular prin care am solicitat asta. Scoala a trimis actele mai departe pt toti copiii.

idStemmer@gmail.com a scris:

B
Baiatul e in clasa 12 are dreptul la alocatie pentru copii ???

Buna ziua, o masina cumpărată in Norvegia de sot , poate fi inmatriculata pe numele sotiei sau trebuie facut vreun act gen vanzare- cumparare? Mulțumesc anticipat

Răspuns la discuția Înmatriculare obligatorie?


latka a scris:

Articolul 82
............................
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere și remorcile înmatriculate în alte state, deținute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în țară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulație.
[ link extern ]

De cele 90 de zile stiam . Intrebarea o punem pt ca soțul meu are reședință în Norvegia.
Bună ziua, soțul meu lucrează în Norvegia și am vrea sa lase masina personala pe care o deține acolo, aici, in România. Cat timp am putea circula cu ea fără s-o înmatriculam aici? Precizez ca soțul are rezidenta acolo iar masina are numere de Norvegia, ITP ul și asigurarea evident, tot de acolo. Nu știm dacă masina va rămâne definitiv în Ro; este f posibil ca soțul sa mai plece cu ea acolo. Întrebarea este: dacă eu conduc masina aici și sotul este plecat, în baza rezidentei pe care o are putem circula liniștiți sau legea ne obliga sa înmatriculam masina chiar dacă, peste x timp aceasta se va întoarce în Norvegia? Mulțumesc anticipat.
Buna ziua, am 5o de ani si un baiat de 15, elev in clasa a 9 a. Locuim impreuna cu mama mea de 70 de ani si amandoua suferim de diabet zaharat 2 iar eu sunt si cardiaca.Ieri am intrebat la scoala care sunt documentele pe care trebuie sa le prezint pt ca fiul meu sa participe la cursuri online pana in luna februarie (asa cum dr. mi-a recomandat, "sa trec de iarna asta") si mi-au raspuns sec ca nu se poate. Ca masura este valabila numai pentru elevii bolnavi cronici, nu si pentru parinti "asa toti ar avea cate 1 caz in familie si toti ar face scoala online".Din declaratiile doamnei Anisie stiu ca se poate si de aceea va intreb care este articolul de lege sau prevederea in care se stipuleaza acest lucru?Multumesc anticipat.
Buna ziua,acum 9 ani m-am recasatorit, sotul meu,are 2 fete dintr-o casatoria anterioara si impreuna avem 1 baiat adoptat. Intentionam, impreuna cu sora mea, sa achizitionam un teren si sa construim o casa. Relatia cu fetele este aproape inexistenta, acestea neacceptandu-si fratele pentru ca "devine un al treilea mostenitor". Desi s-au facut numeroase incercari de apropiere, fosta sotie nu permite, ba chiar am fost avertizati ca atunci cand unul dintre noi nu va mai fi, isi vor cere drepturile iar daca nu, isi vor inchiria camera unei familii de rromi. Nu vrem sa le dezmostenim dar as vrea sa stiu cum ar trebui sa procedam ca fetele sa aiba cea mai mica parte din mostenire? Am putea sa cumparam terenul pe numele surorii mele(100% incredere) si asa la mostenire s-ar imparti doar casa intre cei 3 mostenitori? Caut o modalitate prin care baiatul, "stalpul nostru", la scoala olimpic iar acasa, un copil minunat, sa poata ramane in casa care va fi construita,eventual sa le plateasca fetelor partea succesorala, tinand cont de faptul ca ele sunt deja ,la casele lor. Ce variante avem? Multumesc anticipat
Sora mea nu are copii si nici nu este casatorita.Eu am un fiu dintr-o casatorie anterioara dar adoptat legal de actualul meu sot.Multumesc
Buna ziua,impreuna cu sotul vom construi o mica casuta pe terenul surorii mele.Intrebarea mea este ce drept vor avea cele 2 fete ale sotului meu dintr-o casatorie anterioara?Diferenta de varsta intre mine si sora mea este una considerabila,ea fiind mult mai tanara.Nu as vrea ca dupa decesul nostru sa aiba probleme cu fetele sotului.Ce drept de mostenire vor avea acestea si cum am putea proceda ca sora mea sa nu fie prejudiciata? Multumesc anticipat
In cazul in care am semnat un antecontract pentru achizitionarea unui apartament cu TVA-ul de 5% si mama mea ar dori sa-mi cedeze partea ei din casa parinteasca (in conditiile in care tatal meu a decedat) fie prin donatie,fie prin alta modalitate care implica schimbul de propietate imediat, ar afecta in vreun fel semnarea contractului la imobilul nou? In antecontractul apartamentului se specifica faptul ca, in cazul in care in perioada dintre semnarea antecontractului si contractului de vanzare cumparare achizitionez un alt bun imobil, se va aplica TVA de 19% . Ce modalitati exista de trecere a propietatii de la mama mea catre mine care nu implica modificarea TVA-ului de 5%?
Va multumesc anticipat.