avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate flomrco47

Activitate flomrco47

Doamna Zaharia,
Sopronul este o constructie. Servitutea se poate institui pe teren liber. Mie mi se impune sa demolez sopronul, proprietatea mea tabulara si exclusiva in favorea vecinului.
Procesul este in faza de recurs.
Eu intrebam daca in aceasta faza pot invoca exceptia de neconstitutionalitate !
La cererea uni vecin,printr-o hotarare a unei instante mi se taie in doua un sopron proprietate tabulara inscris ca atare in CF, pentru ca acesta sa poata intra cu masina in curtea comuna. Practic, mi se expropriaza, in favoarea vecinului o suprafata din sopronul proprietate privata.
As putea sa invoc o exceptie de neconstitutionalitate avand in vedere art. 44 alin 3 din Constitutie : "nimeni nu poate fi expropriat decat pentru o cauza de utilitate publica, cu dreapta si prealabila despagubire" ?
Am fost condamnat pentru ultraj pe baza unor marturii mincinoase pe data de 15.0ct. 2020.
Mai pot sa fac plangeri penale impotriva martorilor mincinosi?
Sunt in termen?
Va multumesc
Intr-un imobil cu doua apartamente suntem doi proprietari, fiecare detinand un apartament. Curtea este in coproprietate de 1/2 pentru fiecare. Vecinul meu (coproprietarul) a dat in administrare apartamentul sau unei familii printrun act de mana incheiat intre ei doi fara sa fie autentificat la notar, si fara acordul meu.
Intrebarea mea este: are dreptul aceasta familie sa foloseasca curtea comuna ? impotriva vointei mele?
Directia judeteana pentru Cultura Sibiu (DJC-Sibiu), afirma fara nicio dovada scrisa precum ca imobilul proprietate personala ar avea statut de monument istoric. Eu am cerut in scris susnumitei sa dovedeasca cu acte (decizia de clasare ca monument istoric), statutul imobilului pe care ei il reclama. DJC imi raspunde la cererea mea astfel: "imobilul a fost clasat ca monument istoric in anul 1991, cu mult inainte de aparitia legii 422/2001, iar la data respectiva nu se intocmeau rapoarte/dosare de clasare". In concluzie DJC nu detine niciun document legal care sa ateste statutul imobilului si cu toate acestea imi face plangeri penale pentru ca eu as fi executat lucrari de construire la acest imobil fara avizul lor. Ce actiune as putea intreprinde impotriva DJC-Sibiu pentru ca aceasta sa inceteze a mai afirma ceeace nu poate dovedi prin documente oficiale?
Răspuns la discuția Executare silita
In acest caz nu trebuia sa ceara prima data cheltuieli de judecata si apoi sa ma execute, daca va fi cazul?
Bun, dar care sunt consecintele pentru mine? Va trebui sa platesc pentru cercetarile deja efectuate? Precum, expertize tehnice, etc.?
In urma cu 3 ani am facut o plangere penala impotriva unui vecin care a construit, pe teren comun, fara acordul meu, o magazie. Cercetarile sunt in curs la politie. Eu as dori sa imi retrag plangerea. Cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția Executare silita
Dar in apel (calea de atac), partea adversa nu a cerut cheltuieli de judecata specificand negru pe alb ca o va face pe cale separata. Deci ?...