avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate poki

Activitate poki

Termoficare Cluj NU raspunde la adresa trimisa de avocat ....
am trimis o adresa in scris la Termoficare cluj ...sa vedem ce spun ei ...
Buna seara!

Doresc sa ma debransez de la sistemul centralizat de incalzire si pt asta asociatia de proprietari ca sa inceapa demersul pt. convocarea adunarii AGA imi cere :
1. referatul tehnic de specialitate (care din cate am citit pe internet trebuie sa-l emita regia de termoficare cluj)
2. cerere tip de la termoficare in catre apare si acordul vecinilor, semnatura si stampila presedintelui de asociatie (cerere pe care o am deja semnata de vecini)

AM sunat la Termoficare Cluj si mi s-a spus ca ei nu mai emit acest referat tehnic de specialitate ....

DAR asociatia totusi o cere ....


Eu deja am montat centrala proprie pe gaz cu toate acordurile vecinilor si aprobarile legale de la eon energie.

Mentionez ca blocul are 70 de apartamente si 14 ap. sunt deja debransate.


Nu pot sa termin renovarea apartamentului fiindca nu pot sa tai caloriferele vechi fara acordul asociatiei...(nu pot sa pun faianta in baie din cauza tevilori vechi care vin din teava principala in calorifer. )

Ce este de facut ?

Buna ziua!

Intentionez sa cumpar un teren de aprox. 500 mp pt. constructie casa dar o parte din calea de acces are doar 2.6 m latime. Am apelat la un proiectant care spune clar ca NU o sa primesc autorizatie de constructie din cauza caii de acces. (ar trebui sa mine minim 3.5 m) Propirietarul si proiectantul lui sustin ca sigur se poate construi acolo.... si cei 2.6 m nu reprezinta nici un obstacol ...
Problema este si mai stufoasa deoarece vecina din dreapta are coborarea in beci exact acolo (adica de la ea nu prea pot sa cumpar 1 metru linear ) iar vecinul din stanga nu are de unde sa-mi vanda fiinca si el are accesul f mic.. (dupa cum se vede in poze)

atasaze cateva poze prin care sa intelegeti mai exact situatia mea:

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

As aprecia daca cineva ar putea sa ma indrume/ajute.

Multumesc!




AM incercat dar avand in vedere ca nu prea le place ideea ca eu sa-mi pun centrala proprie nu ma ajuta deloc ...
Buna seara!

Ce este de facut daca nu gasesc nicicum vecinul care detine coloana de gaz in scara ? Se poate face ceva ? Mentionez ca el este singurul care are centrala pe scara si nu locuieste nimeni in apartament.

Am gasit numarul lui de telefon am vb odata cu el urma sa na intalnim a doua zi sa-mi semneze acordul dar de atunci nu mai raspunde la telefon ... incerc deja de 2 saptamani ..sun in fiecare zi si nu mai raspunde la tel...

Se mai poate face ceva ?

Multumesc!

Ce pot sa fac daca un vecin nu este de gasit de 3 saptamani ?
si exact el mai are centrala pe scara...
Adunarea AGA pote acorda aviz negativ la debransare ???
Sau poate doar sa ceara acel referet tehnic prin care sa se calculeze cat trebuie sa platesc dupa debransare?

[ link extern ]

cred ca asta o sa fie solutie fiindca deja sunt terminat psihic ...si tot incerc sa rezolv amiabil fiind nou proprietar nu vreau sa fac "valuri" dar vad ca efectiv sunt luat de fraier asa ....