avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate deduanca

Activitate deduanca

Bună ziua. Daca mama mi a donat casa,dar in contrat este pusa clauza de uzufrut viager pt ea,pit vine sa luam al imobil mai mare,cu mama după mine,bineînțeles. Am nevoie de semnatura ei? Mulțumesc
Bună seara.
Tocmai am terminat de făcut succesiunea,eu cu mama. Tata fiind decedat de 15 ani. Așteptăm cadastru/intabularea,si mama imi va ceda mie apartmentul, partea ei. Ce acte ma sfătuiți sa facem? Menționez ca fratele meu a renunțat in favoarea mea printr-o declarație la notar, la cei 12.5 ai lui,acum eu am 25% iar mama 75%. Fratele meu a renunțat la orice moștenire din partea tatălui decedat.
Ce tip de document între mine ai mama,este intangibil, și fără costuri extra? Va mulțumesc!
Buna ziua,as dori sa imi fac o firma ,pfa. Se poate sa activez in domeniu,nu am o locatie anume. Este ok sa pun sediul acasa?ca domeniu de activitate,as vrea sa ma ocup cu reparatii auto la domiciliul clientului.
Răspuns la discuția Pensie urmaș
Sa depun dosarul cu ce acte?
Am uitat sa precizez,dar cu foștii socrii nu am nici un fel de relație,nu am nici un act a fostului soț, decât o copie legalizata a certificatului de deces, cf de naștere a copilului,si sentința de divorț.
Discuție Pensie urmaș
Bună ziua. Sunt divorțată de 5 ani. Avem un copil de 9 ani. Săptămâna trecută a decedat fostul soț.
Ma interesează dacă are drept la pensie de urmaș copilul.
Menționez ca nu a primit niciodată pensie alimentară. Știu ca nu are legătură cu cea de urmaș,dar am precizat..
Daca are drept,ce demersuri si unde trebuie făcute. Va mulțumesc!
Discuție Testament
Bună seara.
Tata e mort de 14 ani. Mai am un frate,si pe mama în viața. Nu avem succesiunea făcută. Avem un apartament cu 2 camerei. Fratele meu spune ca nu are nici o pretenție...dar acte nu facem,el trăiește în altă țară.
Mama vrea sa mi lase partea ei adica aproape 70% mie. Fara dezbaterea moștenirii/succesiune,nu se poate face un testament? Bu exista alta nici o posibilitate ca mama să-mi lase partea ei,chiar si cu clauza după moartea ei? Va mulțumesc.
Bună ziua. Am vrea sa depunem actele pentru cununia civilă,dar logodnicul meu nu este in țară.
Cum se poate face? Nu are concediu,deci poate veni doar pt cununie.
Pot face eu ceva aici in lipsa lui,sau el la ambasadă in Germania?
Va mulțumesc
Buna ziua.
Daca in urma divorțului, de comun acord,cu un minor,vom fii vizitați de cei de la asistența socială,si nu avem venit nici unul,pot fii repercusiuni asupra copilului?
Soțul lucrează in afară, fără contract
Avem condiții ok in apartament, copilul e crescut foarte bine, banii nu sunt o problemă. Locuim si cu mama sotului,care are pensie 1500 de lei.
Ne interesează dacă doamne ferește,poate afecta cumva copilul.
Va mulțumesc.
Discuție Procură minor
Buna seara.
Vrea sa plec din țară pentru 5 zile cu copilul minor (3ani).
Ce procură trebuie să-mi facă soțul?
La notar?
Se poate cu procura făcută în România sa plec si sa ma si intorc?
Pentru ca el nu vine cu noi in țara respectivă,deci ar fii imposibil sa ne facă acolo pentru întoarcere o altă procură.
Va mulțumesc
Răspuns la discuția Drepturi după divorț
Deci fara aceste dovezi,nu voi primi nimic după divorț?