avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate frank09

Activitate frank09

Contabila spune că a plătit tva in lunile ianuarie și martie si acum cand incasam plățile de la clienti nu poate deduce acel tva.problema e ca in lunile ianuarie-martie cheltuielile au fost mai mari decat încasările de la clienti.Imi puteti spune cum trebuie procedat si care este articolul din lege care reglementează chestia aceasta?Multumesc

Iulian Manea a scris:

Regulile sunt aceleasi, indiferent ca D300 se depune lunar sau trimestrial.

Asta si in cazul in care sunt plătitor de Tva la 30 de zile?

Iulian Manea a scris:

Daca pana acum TVA platit furnizorilor este mai mare decat TVA incasat de la clienti, acest lucru este consemnat in decontul depus la ANAF iar in luna aprilie, din TVA inacasat de la clienti scadeti TVA care mai era de recuperat si platiti statului doar diferenta.

Buna ziua.Cum se procedează în cazul in care eu până în luna aprilie nu încasez bani pentru facturile emise anul trecut cu tva la incasare dar pana in luna asta am cheltuieli care depășesc veniturile?mentionez ca sunt plătitor de tva la 30 de zile si am platit TVA la stat. cum pot recupera(deduce)TVA ul platit din tva ul aferent care îl încasez in luna aprilie?
Buna ziua
Pe perioada in care un angajat este in concediu de odihna se plătesc toate cheltuielile la stat integral sau Nu?
Mutumesc
Buna ziua
Se poate face angajare la inca o societate pt un angajat care deja are contract de munca cu norma de 8 ore la alta societate?
Daca da,care sunt contitiile si care este norma maxim pe care poate fi angajat la a doua societate?
multumesc
Buna seara
Imi poate expilca care este procedura corecta pentru acordarea diurnei interne si monografia cotabila pentru aceasta?
Răspuns la discuția Inmatriculare Autoturism
buna seara
nu mai este nevoie sa mergeti la RAR doar la inmatriculari cu dosarul pt a o trece pe numele dvs
Buna sear
Am transmis mail la societatea care a fabricat vehiculul si am primit raspunsul lor ca se poate detara din conditii tehnice masa admisa la cat am cerut eu(de la 18000 kg la 15300 kg) si mi au specificat ca trebuie sa achit o suma de bani pt care ei imi dau o adeverinta cu care sa merg la rar
Am sunat la rar si surpriza mi au spus ca nu se mai poate
Mentionez ca prin aceasta detarare nu se schimba clasa de omolagare
Imi puteti spune va rog care lege reglementeaza aceasta zisa detarare si daca chiar se poate face?care este procedura si pasii de urmat pentru a reusi?
Multumesc
Buna seara
Care este procedura prin care pot recupera taxa de timbru achitata in ianuarie 2017?
PAI FACTURA O EMIT FARA TVA SAU CU TVA?