avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate lupul-sur

Activitate lupul-sur

Am avut un contract de date cu Vodafone, achizitionand si o tableta. Am terminat respectivul contract si doresc deblocarea tabletei respective. Doua intrebari am: este legal sa imi prelungeasca automat contractul fara sa ma intrebe de sanatate? A doua intrebare este: este legal sa imi ceara taxa de deblocare a terminalului desi am terminat contractul?
Am facut cerere pentru un duplicat de scoala profesionala. Am dus absolut toate acetele necesare, de un an sunt purtat pe drumuri. problema este ca s-au pierdut cataloagele si nimeni nu isi asuma o responsabilitate, nefiindu-mi eliberata diploma. de accea nu ma pot angaja decat ca necalificat. Ce trebuie sa fac, cum trebie sa procedez pentru a obtine un duplicat?
Am lovit pe A1 un caine, noaptea la ora 1. Am procesul-verbal de la politie plus chitantza cu cheltuielile de reparatie de la service. Pot aduce si deviz. Daca dau in judecata CNADNR am sanse sa castig despagubiri?
Răspuns la discuția Ce facem in caz de vreme rea?
Acum am vazut fluturasul de pe luna ianuarie, am avut si acolo 2 zile nelucrate si ni le-au platit. Insa ma interesa daca in condul muncii exista vreo prevedere pentru astfel de cazuri.
Vremea actuala a impus oprirea temporala a activitatii angajatorului nostru. Am fost trimisi acasa cateva zile, obligati fiind sa intram in condediu de odihna. Este legal? Nu exista prevederi prin care angajatorul sa fie obligat sa introduca oamenii in somaj tehnic?
Am urmarit o discutie pe acest forum despre acest subiect, Care pana la urma a ajuns sa nu aiba o finalitate, si din pacate nu am putut posta acolo o parere. Daca cumva am deschis degeaba acest trend va rog sa il stergeti.
eu vreau sa spun doar atat: am intrebat doi politisti de la ghiseul unde se prelungeste valabilitatea divezii de circulatie: amandoi au spus acelasi lucru: se poate circula in UE cu dovada de circulatie. Insa pun intrebarea: chiar stiu ce vorbesc? mai ales ca dovada nu are absolut nimic scris in limba engleza.
A stationat neregulamentar auto nr in intervalul orar 17 01 17 07 . cam asa etse exprimarea
Dar de unde stiu ei ca eu am fost? Au fotografie declaratii cu martori ca au vasut cand am coborat bdin masina? La acest aspect ma refer.
Am fost amendat pentru stationare intersisa, desi nu am fost la masina si nu mi s-a incheiat proces verbal Atunci. Masina a fost ridicata de o firma de ridicari auto si am recuperat-o de la ei. Mi-a venit amenda acasa cum ca eu as fi fost in masina si eu stationat. Pe ce baza mi-a fost incheiat mie acest proces verbal? Intr-o eventuala actiune in instanta pot avea castig de cauza pentru anularea acestui proces verbal?
Poate constitui o usurare a culpei faptul ca am infaptuit fapta ca o consecintza a evitarii celuilalt conducator auto?