avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Eliza11

Activitate Eliza11

Buna ziua.
Am lucrat la Realitatea Media pana in 2016. La vremea aceeia ei erau in insolventa. Nu mi-au platit salariului pe ultima luna si nici concediile medicale. Firma a facut cerere de plata a acestor datorii ( fiind in insolventa) catre Fondul de Garantare. Acesta mi-a platit o suma ( 5300 lei aproximativ). Aceste lucruri se petreceau in 2016. Acum, in 2019, am primit decizie prin care trebuie sa returnez acesti bani, ei reprezentand venituri necuvenite deoarece perioada pentru care s-au achitat creantele salariale nu se situeaza in intervalul de referinta de 3 luni imediat anterioare deschiderii procedurii de insolventa. Eu nu am nici o vina in acest caz. Eu mi-a desfasurat munca conform contractului de munca. Nicidecum nu sunt venituri necuvenite..

Ce este de facut in acest caz? Cum pot ataca aceasta decizie?

Buna ziua.
Am lucrat la Realitatea Media pana in 2016. La vremea aceeia ei erau in insolventa. Nu mi-au platit salariului pe ultima luna si nici concediile medicale. Firma a facut cerere de plata a acestor datorii ( fiind in insolventa) catre Fondul de Garantare. Acesta mi-a platit o suma ( 5300 lei aproximativ). Aceste lucruri se petreceau in 2016. Acum, in 2019, am primit decizie prin care trebuie sa returnez acesti bani, ei reprezentand venituri necuvenite deoarece perioada pentru care s-au achitat creantele salariale nu se situeaza in intervalul de referinta de 3 luni imediat anterioare deschiderii procedurii de insolventa. Eu nu am nici o vina in acest caz. Eu mi-a desfasurat munca conform contractului de munca. Nicidecum nu sunt venituri necuvenite..

Ce este de facut in acest caz? Cum pot ataca aceasta decizie?
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Ok. Intrebarea mea acum este daca exista vreun grup de persoane care s au adunat impreuna cu un avocat sa de a in judecata Primaria Sector 4 pentru acest abuz. De unul singur e greu. Fiind mai multi se poate lua in seama cererea. Daca da as dori sa ma alatur .
Multumesc.
Răspuns la discuția Taxa salubrizare sector 4
Va rog sa ma anuntati daca trimiteti scrisoare catre avocatul poporului sau orice alta forma de protest veti adopta. Vreau sa ma alatur.

eliza.adelina@yahoo.com
Buna ziua,
Am 2 firme cu sediul social inregistrate in apartamentul in care locuiesc. Trebuie sa platesc aceasta taxa de salubrizare pentru ambele firme in conditiile in care nici una nu are activitate .
Consider aceasta un abuz.
Cei care sunt in aceeasi situatie cum procedati?


Răspuns la discuția Start-up Nation 2017
Multumesc mult pentru raspuns!
Seara frumoasa!
Buna ziua,

Am fost aplicat la Start-up Nation 2017 si am fost acceptati pentru finantarea proiectului. Dorim crearea mai multor locuri de munca dintre care unul pentru o persoana iesita in luna augut din plata indemnizatiei de somaj. Nu are acum nici un loc de munca momentan. Angajarea acesteaia este eligibila pentru decontarea salariului ?

Multumesc anticipat.
Buna seara,

Vreau sa infiintez o firma de tip SRL-D. Am nevoie de un ghid practic pentru a economisi timp.

As vrea sa stiu ce acte am nevoie, unde se depune fiecare si cat ma costa.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Inca o intrebare.

Concediul meu post natal de 43 de zile nu mi-a fost platit de societatea la care lucrez. Precizez ca este in insolventa. Este o practica in a nu plati concediile medicale. Nu sunt singura.

Care sunt pasii de urmat pt a imi recupera banii?
Ce dovezi ar trebui sa depun dc ii dau in judecata?

Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Multumesc pt raspuns.

Pana la ce data ar trebui suspendata activitatea parintelui care intra in concediu crestere copil?

Pana la 2 ani impliniti ai copilului sau ar trebui suspendat cu 60 de zile inainte ca bebele sa implineasca 2 ani pt a beneficia de stimulent de insertie pana la 3 ani?

Copilul este nascut pe 21.05.2015.
Tatal a stat in CCC o luna.