avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate giuliat

Activitate giuliat

Buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea problema.
Fiica mea nu a absolvit bacalaureatul iar la finele liceului am inscris o la o postliceala din cadrul unei universitati.Binenteles cu plata ,cursurile desfasurandu se pe parcursul a doi ani..la finele celor 2 ani urmand sa si sustina examenul de calificare profesionala si proiectul si sa obtina atestatul.Luna aceasta respectivul colegiul ,prin Director ne a tot plimbat pe motiv ca Aracip ul nu a dat colegiului nu stiu ce aprobare si copiii nu si pot sustine examenul decat in februarie.Noi parintii am ramas cu banii dat si auzim tot felul de promisiuni dar nimic concret.Ce ma sfatuiti sa fac?va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția program de vizitare minor
Va multumesc!Nu doresc si nu am dorit sa ingradesc dreptul tatalui la vizita!Doresc doar pt aceasta zi o modificare a intervalului orar si am cerut un sfat cum ar trebui sa procedez ca sa nu transform aceast lucru intr o proba in cazul in care pe viitor m as trezi tarata intr un proces!
Nu intru in detalii fiindca nu are legatura cu acest episod!
Punctez ca am respectat intotdeauna programul de vizita,cel care se prezinta sporadic sa vada copilul este tatal!
Doresc in acest an sa scot copilul la aer curat ,de Paste si doresc sa ma sfatuiti cum trebuie procedat cat mai legal cu putinta!
Va multumesc tuturor!
Buna ziua ,

Am nevoie de un sfat din partea dvs va rog!

Conform hotararii judecatoresti ,tatal minorului meu in varsta de 8 ani ,are program de vizitare numai in prezenta mea de 2 ori pe saptamana,respectiv in fiecare an de Paste intr un interval orar!
Acesta nu respecta tot timpul acest program si nici nu anunta cand nu vine!
In acest an weekendul de vizitare corespunde cu ziua de Paste !
As vrea sa plec din Bucuresti sambata dupa amiaza si as vrea sa decalez cumva programul in ceea ce priveste orele!
Cum ar fi potrivit sa l anunt in asa fel incat ,aceasta modificare sa nu i ofere posibilitatea de a reprezenta o proba de nerespectare la programului de vizitare in cazul in care pe viitor am ajunge din nou in fata instantei!
Va multumesc anticipat!
Discuție pasaport minor
Buna ziua,vin la dvs cu urmatoarea intrebare
Am incredintare minor pe vechiul cod ,tatal nu a mai deschis alta actiune din 2009.
Vreau sa ies cu minorul din tara in vacanta ,e necesar sa am acordul tatalui?
Multumesc!
Buna ziua,

as dorii sa stiu ,de la inregistrarea cererii de apel ,cat de repede apare Apelul inregistrat pe portalul judecatoriei?sau apare direct pe portalul Tribunalului?Multumesc anticipat pentru raspuns!
va multumesc!
nu,exista doar un singur proces ,sunt in faza de apel si vreau sa stiu daca in cazul unei sentinte nefavorabile mai exista si alte cai de atac!?va multumesc!
Va multumesc dnul Avocat!la apel se mai poate face recurs?
Buna ziua,va rog ,as dori sa stiu care sunt fazele procesuale intru un proces cu obiect ,stabilire program de vizitare minor?Care sunt caile de atac si cand devine executorie o hotarare data pe acest obiect!
Va multumesc anticipat!