avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate angajatinromania

Activitate angajatinromania

Am fost contactat de banca, ma pot presenta la sediu sau trimit formularil semnat email/posta.
Salut,
Ultimul venit in Romania l-am incasat 10 septembrie 2016.(salariu aferent lunii august 2016).
Din 22 august 2016 lucrez in Cehia. 3 aprilie 2017 încep lucrul in Germania. Am primit in decembrie 2016 un mesaj de la Garanti, trebuia sa mă fi prezentat pana la 1 martie 2017 pentru a semna Declaratia privind Informatiile Fiscale. Ce mi se va întâmpla?
Multumesc,
O sa lucrez in Cehia. Daca nu aleg sa am rezidenta fiscala acolo, atunci toate taxele mele platite acolo se duc de fapt catre statul roman?
Am aflat de asemenea ca trebuie sa anunt din timp anaful daca o sa plec in strainatate pentru mai mult de 183 zile. Prima zi de lucru in Cehia este 22 august. Ce solutii am?
Răspuns la discuția Concediu medical 5 zile
Multumesc. Am avut de fapt 3 zile concediu medical si 18 zile lucrate. Calculasem gresit.
Am adus concediu medical pentru 5 zile, dar nu mi-a fost acceptat pentru ca nu are avizul medicului de familie. O sa primesc totusi salariul pentru celalalte zile lucrate, sper? 16 zile
Multumesc, asadar termenul depinde si de angajator. Daca incasez salariul pe data de 10 a lunii, e posibil ca pe data de 11 sa fie venitul deja inregistrat la ANAF, nu?
Ajuta sau dauneaza detinerea unui card de cumparaturi daca vreau sa obtin un credit de nevoi personale? Nu am datorii.
In cat timp dupa ce primesc salariul apare venitul inregistrat la ANAF?
Am semnat in data de 30.06.2016 un act aditional ce prevede marirea salariului, modificarea contractului avand loc in data de 01.07.2016. In data de 21.07.2016 am demisionat, ultima zi de lucru fiind 19 august 2016. Are angajatorul dreptul sa nu tina cont de actul aditional pe motiv ca am demisionat?