avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters407458

Activitate ContSters407458

Se poate face Contestatie in anulare la hotararea definitiva a instantei (schimbare domiciliu minor)care ,dupa 4 luni , la apelul paratei (motivul invocat, nu a fost instiintata de data judecarii ordonantei - lipsa procedura) ,anuleaza efectele Ordonantei Presidentiale ? Mentionez ca peste o luna se judeca Fondul !?
Răspuns la discuția Acceptare apel
Va accept tonul ,un pic ironic ,adica sunt putin "shmeker", dar vreau sa va asigur ca sunt doar un simplu cetatean si un tata cinstit, care nu vrea decat ca interesul minorului sa fie mai presus decat ambitiile parintilor si nici eu sa nu intru in contradictie cu legea...daca acest lucru deranjeaja, atunci va rog acceptati-mi va rog scuzele de rigoare ,oricum multumesc mult pt. amabilitate , pentru sprijinul si efortul dv. privind informarea noastra , multumesc !
Răspuns la discuția Acceptare apel
Recapitulare cronologica ;

-Pana la varsta de 4 ani minorul locuieste la tata si bunicii parentali. 1. 2015- PROCES- sentinta definitiva-domiciliul minor la mama cu orar de vizitare pt.tata
2. 2015-2016 timp de 7 luni, mama pleaca in strainatate ,minorul ramane in ingrijire la tata si bunicii parentali
- 5 luni de zile reprezinta intreaga perioada din varsta minorului ,cat minorul locuieste efectiv la la mama si atunci conform orarului de vizita.
3. 2016 -mama minorului revine in tara ,minorul se detaseaza total de mama
-este mutat abuziv (schimbat domiciliul) in alta localitate la 300km, fara sa informeze autoritatile si nici tatal (domiciliul nedeclarat in instanta la primul proces), unde minorul este traumatizat puternic.
4. Se initiaza Ordonanta Presidentiala, Instanta admite schimbarea domiciliului minorului la tata pana la solutionarea pe Fond (aprilie 2017), minorul ramane la tata si in prezent.(4 luni )
5. 2017-martie ,Instanta suprema admite Apelul initiat de mama, si anuleaza Ordonanta .
Mama vrea sa vina sa ia minorul (fara o hotarare judecatoreasca scrisa ), minorul refuza categoric (fara sa fie influentat) sa mearga la mama !???
- daca vine cu un Executor judecatoresc, lucrurile se clarifica
- daca vine mama singura si minorul refuza sa mearga la mama , CE POT EU SA FAC sa nu incalc Legea ? (mama o sa cheme Politia, nu ?), eu pot sa oblig copilul sa plece, ce as purea face ? decat sa chem eu Politia sa constate ,Protectia copilului si eventual sa filmez intreaga scena ,poate si un martor? Va rog, astept solutii ,multumesc.
Răspuns la discuția Acceptare apel
Cu parere de rau , dar daca a-ti urmarir userul in totalitate (se pare ca nu a-ti facut acest lucru ), o sa vedeti ca tatal nu a retinut nici macar o secunda minorul, ba din contra a respectat adliteram hotararea instantei si orele de vizita, pe tot parcursul iar mama minorului din cei patru ani si jumatate din varsta minorului a stat efectiv cu acesta (fiind plecata in strainatate) circa 5-6 luni ,in acest timp minorul locuind cu tatal si bunicii paterni .
Răspuns la discuția Acceptare apel
Copilul are 4 ani si jumatate
Răspuns la discuția Acceptare apel
Dar, faptul ca la procesul de divort, mama declara sub juramant ca are domiciliul intr-o localitate si ca este ajutata de parinti, dupa care se muta in alta localitate la 300 de km, schimband total conditiile de crestere si educare ale minorului ,fara sa anunte Instanta, autoritatea (Protectia copilului ) si tatal minorului , unde este traumatizat permanent, unde este pur si simplu dezradacinat de mediul in care a trait de la nastere si pana in prezent...oare acestea sunt aruncate la cosul de gunoi ??? Chiar este necesar ca viata acestui minor sa-i fie dirijata de o mama total iresponsabila, d-zeule in ce tara traim ???
Tatal minorului a solicitat prin Ordonanta Presidentiala schimbarea domiciliului la tata. Instanta a admis si s-a pronuntat ca domiciliul minorului sa fie stabilit la tata pana la judecarea pe fond.
La judecarea Ordonantei ,mama minorului nu a fost prezenta si a facut Apel . In urma apelului Instanta a admis Apelul si a anulat definitiv Ordonanta Presidentiala.
Pana la judecarea pe FOND (are loc peste o luna ) mama minorului vrea sa ia minorul la domiciliul ei, dar minorul este disperat, traumatizat de prezenta mamei si refuza categoric sa mearga la mama !?
Care sunt solutiile in acest caz , cum sa procedez cand minorul refuza categoric sa mearga la mama, se agata de gatul meu, plange, tipa, etc.
Probabil va merge sa ma reclame la Politie, va veni cu Executorul judecatoresc etc....eu ce sa fac sa nu intru sub incidenta legii penale ? copilul refuza efectiv sa iasa din casa , iar cu forta nu pot sa fac acest lucru !? trebuie sa solicit ajutorul Protectiei copilului?...va rog foarte mult sa-mi dati o solutie pentru a nu intra sub incidenta legii riscand sa-mi pierd slujba.
Discuție onorariu
Cate costuri include onorariul unui avocat intr-un proces pana la finalizare, onorariul nu este inclus intr-o suma fixa de la inceput pana la finalizare ? se achita onorariul pentru fiecare infatisare ? in contract nu se stipuleaza decat plata transportului ,in rest nimic ! Nu ar trebui specificate toate costurile ?
Discuție vizita minor

Dupa ordonanta Presedintiala, Instanta s-a pronuntat ca minorul sa-i fie incredintat tatalui pana la solutionarea pe Fond.
Intrebare: Mama minoruluii vrea sa vada minorul (in 2 luni cat a stat minorul la mine nu a dat macar un telefon sa intrebe de minor) sa stea cu el cateva ore ,eventual sa il ia o zi la domiciliul bunicilor materni ! Daca eu sunt in proces cu ea pentru schimbarea domiciliului la mine (tatal), legal am voie sa las minorul singur cu ea fie si pentru 2 ore ? In ce conditii pot sa il las ,in baza unei intelegeri scrise sau deloc !? (minorul nu vrea sub nici o forma sa vorbeasca cu ea ).
Dupa pronuntarea Instantei prin Ordonanta presedintiala, in perioada cat minorul este incredintrat de Instanta tatalui, pana la solutionarea pe fond a dosarului, mama are dreptul( cu acordul tatalui )sa ia minora pentru o zi sau doua la domiciliul mamei ,la ce riscuri sunt expus ? Daca nu mai aduce minorul inapoi, la ce riscuri se expune mama ?
in ordonanta este stabilit doar domiciliul la tata, nu este in schimb prevazut programul de vizita pentru mama.