avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Mira_A

Activitate Mira_A

imobilul este proprietatea personala a doamnei, l-a achizitionat dupa divort, este unicul proprietar, il poate instraina fara probleme. Doar ca are timp putin la dispozitie, ar fi mai usor daca ar putea face donatie sau testament, si fara prezenta fiului beneficiar.

Va multumesc.
Buna ziua,

Va rog o informatie, solutia cea mai rapida, pentru ca un fiu sa intre in posesia unui imobil, apartament.

- proprietarul apartamentului (mama) doreste sa lase fiului imobilul si vine din Italia(mama) pentru scurt timp, are la dispozitie doar o saptamana
- imobilul/apartamentul se afla in Galati, unde e si domiciliul proprietarului; fiul are domiciliul in judetul Constanta (exista cabinet notarial in orasul in care locuieste)
- dintre variantele testament si donatie care e mai sigurain cazul in care celalalt fiu ar contesta? care e varianta cea mai sigura?

Contractul de vanzare-cumparare s-ar face doar in Galati si ar dura mai mult de o saptamana, chiar daca s-ar apela la serviciile unei agentii imobiliare.

Asadar, donatia sau testamentul ar dura mai putin, se poate face doar in Galati sau si in alta localitate? Donatia implica prezenta fiului la notar?

Va multumesc.
sau unde sa caut? am gasit ca unele cursuri de calificare pentru aceasta meserie se fac cu studii medii iar altele doar cu studii superioare. pentru contract individual de munca ce studii sunt necesare pentru consilier orientare privind cariera?

Va rog frumos sa-mi spuneti cat mai repede posibil daca pentru incheierea unui contract de munca cu Functia (meseria) Consilier orientare privind cariera conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania 242306 sunt necesare studii superioare sau se poate incheia si pentru o persoana cu nivrl de studii mediu.

Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!
Pentru venitul minim garantat nu ne incadram? care ar fi cuntumul venitului minim garantat? Va multumesc!
pentru o familie cu trei persoane cu urmatoarele venituri:
sotul: 885 lei net
copil: 42 lei
sotia: 0 lei

pentru ce tip de ajutor sa aplicam si care ar fi cuantumul?

Va multumesc!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o varianta completa, actualizata a acestui act normativ(Ord. M.E.F. nr. 3.512 din 27 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind documentele financiar-contabile) sau cu cele patru anexe, ale actului, in format .pdf.

Va multumesc!
care este venitul net pe mebru de familie pentru a putea de neficia de venit minim garantat sau alocatie de sustinere familie?

va multumesc!
pentru un concurs, trebuie sa studiez, conform bibliografiei afisate, O.u.G. nr. 111 din 14 decembrie 2011 privind comunicatiile electronice.

am descoperit ca exista Legea nr. 140 din 18/07/2012 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2011 privind comunicațiile electronice, lege care aduce modificari ordonantei.

Va multumesc!

Ma poate ajuta cineva, va rog, cu o varianta completa a acestui act normativ?
este exact ce-mi trebuie...va multumesc mult!