avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate barbutadddddddddddddd

Activitate barbutadddddddddddddd

Răspuns la discuția bilete CFR veterani
legat de acest subiect as dori sa stiu daca veteranul nu este deplasabil cum se poate proceda cu notariatul?..este obligatorie prezenta lui?
Răspuns la discuția d 112 trimestrial
Multumesc mult de tot!

..intre timp am dat tel la 0314039160-asistenta contribuabili Rm.Valcea(fiindca in Bucuresti nu raspunde nici un tel) unde mi-a raspuns o d-na extraordinar de amabila(ba chiar mi-a multumit ca le-am dat tel! :()

_Am inteles ,ca ar mai fi aparut inca o reglementare prin care per.de raportare se stabileste automat de catre ANAF printr-o notificare (de care tot intrebam.) care va veni...cind va veni!!
Dclaratiile se vor da trimestrial(de catre cei care se incadreaza in directivele OU30),si asa cum ati specificat si dvs se vor intocmi 3 decl112, pt.fiecare luna a trim.IV cite una.

_Angajatul l-am avut si dinainte de 2011,dar s-a pensionat (iulie) si am angajat altul in sept.2011.
Răspuns la discuția d 112 trimestrial

Cunoaste cineva raspunsul?:..decl.lunara sau trim?

Multumesc!
Răspuns la discuția d 112 trimestrial
Nici eu nu am depus decl.010 la 30.10.2011, desi am obligativitatea depunerii trimestriale cf.OU30/2011.
-Sa inteleg ca trebuia sa primim o notificare de la ANAF?
-Cum trebuie sa declar tr.IV:lunar ,sau in ian 2012?

Multumesc!
As dori sa ma ajute si pe mine cineva si sa-mi spuna cum trebuie procedat acum,daca nu am intocmit decl.010,in momentul in care am optat pt.impozitul pe venit(pt.anul 2011)
Da,indeplineam conditiile pt.impozitarea pe venit,si asa cum am explicat,dat fiind ca in 2010 am trecut la impozitarea pe profit prin efectul legii(nu optiune personala),am considerat ca as putea reveni la vechea forma de impozitare.
Se pare ca nu este asa!
Ce pot face acum??
Decl.010 ar fi trebuit intocmita si in cazul in care ramineam la impozitarea pe profit?
As dori si eu un sfat:
-Sint infiintata din 2008 ,si pina in anul 2009 am fost declarata microintreprindere cu plata impozit pe venit.
-in 2010 am devenit cu toti prin L76,platitori de impozit pe profit.
-in anul 2011,am avut posibilitatea de a opta ptr.unul din cele 2 modalitati de plata:impozit pe profit sau pe venit
Eu personal nu am mai facut nici o noua decl.010,ptr.a reveni la impozitarea pe venit,considerind ca nu este cazul:optiunea mea fiind deja declarata din 2008.
De asemenea tot anul 2011 nu am avut activitate,deci nu am platit nici un impozit.
Este corect modul in care am gindit sau nu?
Am recitit mesajele de mai sus,si am inteles ca in situatia unui asociat unic/administrator nu trbuie sa -mi fac contract de munca,dar nu am inteles daca sint obligat sa-mi fac contract de asigurare (in situatia in care detin si functia de administrator)

-Stie cineva care sint actele care stau la baza acestor contracte?
-Pot fi amendat fiindca nu detin asemenea contracte?

Poate ma ajuta si pe mine cineva!
Multumesc!
Buna ziua!

Am o firma infiintata din 2008 ; Sint platitor de impozit pe profit
Sint asociat unic / administrator
Pina acum nu am avut contracte de asigurare (pensie,sanatate)..si nici contract de munca.
-Inteleg ca acum sint obligat sa aleg una din cele 2 variante expuse mai sus?

Trebuie sa fac deci 2 contracte de asigurare:
-La casa de sanatate:care este logica sa platesc din urma bani pt.niste servicii de care nu am beneficiat.?...si,
-La casa de pensii:mai logic mi s-ar parea sa platesc aici din urma..in ideea maririi per.de pensionare.
_Contractele se vor raporta la salariu mediu pe economie?
_Ce indicatori vor trebui platiti?
Aceste sume se vor trece in decl.112?...avind in vedere ca statutul nu este de salariat?


MULTUMESC!
Discuție L76/2002
Am angajat in 2008,o persoana care nu avea servici la vremea respectiva,si care mai avea trei ani pina la pensionare.
Nu am stiut de avantajele L76/2002(art.85-al5) ,care prevede subventii pt.astfel de persoane la nivelul salariului minim.
Intrebarea mea este,daca mai pot beneficia acum ,retroactiv ,de obtinerea sumelor care mi s-ar fi cuvenit(persoana s-a pensionat de o luna#-o)

multumesc!