avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana Iordache

Activitate Ioana Iordache

Buna ziua ! Societatea la care lucrez a depasit numarul de 50 angajati si trebuie sa platesc taxa de handicap sau sa angajez personal cu handicap.
Daca vreau sa angajez unde ma adresez? Care sunt pasii ?
Am accesat siteul www.anofm.ro,dar m-am blocat ! trebuie sa declar si la Somaj pentru personal ?
Societatea apartine de Ilfov,trebuie sa merg la agentiile teritoriale pentru ocuparea fortei de munca de Illfov?
Buna ziua ! Societatea la care lucrez a depasit numarul de 50 angajati si trebuie sa platesc taxa de handicap sau sa angajez personal cu handicap.
Daca vreau sa angajez unde ma adresez? Care sunt pasii ?
Am accesat siteul www.anofm.ro,dar m-am blocat ! trebuie sa declar si la Somaj pentru personal ?
Societatea apartine de Ilfov,trebuie sa merg la agentiile teritoriale pentru ocuparea fortei de munca de Illfov?
Buna ziua,
Tatal doreste sa intre in concediu crestere copil
Verificand mai amanuntit dosarul,am observat ca este si un al 2-lea copil.
Si am situatia :
- tata in stimulent de insertie - copil 1 face 2 ani in data de 29 ianuarie 2020
-copil 2 -face 1 an in data de 1 februarie 2020.

Tatal doreste sa intre in concediu crestere copil cu 60 de zile inainte ca primul copil sa faca 2 ani si sa ramana in continuare cu cel de-al doilea.
Puteti sa ma ajutati cu formalitatile,sau pasii de urmat.
Mai intai se face cere de concediu de suspendare pentru 60 zile pana când face primul copil 2 ani si apoi se face iar cere de continuare de suspendare pt copil 2 ?
Si daca tatal isi ia cele 60 zile inainte ,inseamna ca ccc la copil 2 se scurteaza pana la 1 an si 10 luni ?
Daca copil 2 face 1 an in 1 fem 2020,mai sta tatal in ccc 10 luni,adica pana in 1 noiembrie 2020,sau se ia in calcul de la primul copil 29 octombrie 2020?
Ce data trec pentru decizia de suspendare ? trec de la 29.11.2019 pana la 29.10.2020 ? sau fac doua decizii 29.11.2019 pana la 29.01.2020 si 29.01.2020-29.10.2020?
Multumesc frumos
Buna ziua! Am un salariat(tata) in stimulent de insertie. In 29.01.2020,copilul face 2 ani si tatal doreste sa intre in CCC, sotia fiind somera. Cu ce data i se suspenda Cim-ul? cu 29.12.2019-30 zile pana la 28.01.2020? si adeverinta de calcul se face pe lunile actuale sau lunile dinaintea nasterii copilului?
Răspuns la discuția gravida -cim determinat
multumesc frumos !!
Răspuns la discuția gravida -cim determinat
cred ca are 12-14 sapt (in jur de 3 luni ) , i-am propsus sa mearga la somaj sa intrebe exact.
ce se intampla daca aduce un medical cu data inceput inca cim activ si data terminare dupa cim incetat ( ea mentionand ca nu se simte bine si ar veni cu medical ). fs deconteaza cat mai este activ ? si diferenta?de unde isi ia dif de bani.? multumesc
Răspuns la discuția cim determinat la gravida


Ioana Iordache a scris:

la compania anterioare are 7 luni si la noi 6 luni, face 13 luni venituri din salarii. multumesc

ce se intampla daca aduce un medical cu data inceput inca cim activ si data terminare dupa cim incetat ( ea mentionand ca nu se simte bine si ar veni cu medical ). fs deconteaza cat mai este activ ? si diferenta?de unde isi ia dif de bani.?
Răspuns la discuția cim determinat la gravida
la compania anterioare are 7 luni si la noi 6 luni, face 13 luni venituri din salarii. multumesc
Răspuns la discuția gravida -cim determinat
la firma anterioara a lucrat 7 luni si la noi 6. daca ea merge la somaj cu acte doveditoare de graviditate,poate duce acolo prenatalul -126 zile ? poate lua indemnizatia de crestere copil de la somaj ? contractul ei nu se mai prelungeste.