avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Adi20000

Activitate Adi20000

Doamna Romascanu,

Am inteles in mare ce vreti sa spuneti, dar la inceputul discutiei am scris ca si sotia fiului are datorii la banci si sotia aceasta este in viata in prezent. deci e mama nepotului mostenitor.
Traieste batrana, traieste nora, si nepotul mostenitor.
Imi este clar ca din partea tatalui sau, acest nepot nu poate avea probleme cu mostenirea. Dar din partea mamei? Se presupune ca si sotia are drept la partea sotului nu? poate incerca banca sa ia aceasta parte, cu toate ca tot apartamentul e lasat nepotului?

Ca si alte mentiuni, datoriile sunt mari.
Buna ziua,

Bunica este vie. Fiul e decedat.

Nepotul este viu. Nu ma intereseaza aspecte de genul: daca mai exista si alti nepoti, pot contesta..stiu alte detalii .etc.. Exista si multe are rude, dar nu e important acum. Eu doresc sa aflu strict situatia cu datoria si banca.
Buna ziua,

imi cer scuze daca nu am fost clar.
Bunica a facut un testament prin care a lasat mostenire un apartament, singura proprietate ce o detine, unui nepot de fiu.

Ce bani sa ia banca, daca fiul a decedat? inteleg ca se mosteneste si activul si pasivul dar am scris mai sus: Fiul este cel ce avea datorii, nu bunica, nu nepotul!

Nepotul este major.
Buna ziua,

O bunica, proprietara, lasa mostenire unui nepot de fiu un apartament. Fiul a decedat, dar avea datorii la banci. Sotia fiului traieste si are datorii la banci.

Poate mostenitorul sa aiba probleme datorita parintilor? Poate banca sa puna mana pe ceva din apartament inainta sa se faca succesiunea pe nepot?

Multumesc
Buna ziua,

Am un frate care are 22 de ani si e cu handicap gradul 1, grav, din nastere. Primeste Pensie de handicap, indemnizatie, si indemnizatie de insotitor. Deci 3 venituri cum ar veni. Tatal lui, adica tatal nostru, a decedat la 53 de ani. Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la cateva intrebari.

1. Are fratele meu dreptul la Pensie de urmas?
2. Poate primi fratele meu si cele 3 venituri (pensie de invaliditate, indemnizatie handicap, indemnizatie insotitor) + pensie de urmas? In total 4 venituri?

Am inteles ca pensia de varsta nu se poate cumula cu pensia de urmas. Dar este acest lucru valabil si pentru persoanele care beneficiaza de pensie de handicap si nu au varsta de pensionare?

Va multumesc. Si daca se poate sa imi spuneti si legea unde scrie.
Răspuns la discuția Calcul salar - clase salarizare
multumesc. asta e.
iar pentru cei deja angajati ei nu pot beneficia de similare in plata, sau aplicarea alin. 2?
Răspuns la discuția Calcul salar - clase salarizare
am inteles domnule Vasile legea. am gasit anexa, coeficientul. dar care este forma de calcul? ce fac cu coeficientul ala de 1.90. il inmultesc, il adun? cu cat? de unde?
Angajez maine un om de ex. pe legea 153. cum ii calculez ce salar trebuie incadrat?
Asta e nedumerirea mea.

va multumesc.
Buna ziua,

Daca un sindicat cu membri lui da in judecata o institutie pentru drepturi banesti si castiga, acele drepturi castigate se aplica si celor care nu sunt membri de sindicat si nu au dat in judecata?
Recent intr-o institutie unui angajat nu i s-a aplicat o marire de salar castigata de alti colegi, pe motivul ca el nu a dat in judecata.
Exista o lege care poate fi adusa ca argument?
Multumesc