avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate ileanamitrea

Activitate ileanamitrea

Discuție OUG 88/2018
Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti daca OUG 88/2018 se aplica si unei firme DEJA in insolventa, mai exact in procedura de reorganizare, planul fiind aprobat si in derulare de un an. Multumesc.
buna ziua, am urmatoarea problema: de curand firma a inceput sa vinda si persoanelor fizice. Ne lovim destul de des de reticenta in a ne pune la dispozitie CNP, serie si numar carte de identitate, nu mai vorbesc de banca si IBAN. Toti motiveaza ca sunt date confidentiale si ca nu doresc sa le dea. Care e solutia? nu vind? care e cuantumul amenzii pentru date incomplete in ceeace priveste clientul. Multumesc.
buna ziua,
trebuie sa depun declaratia 010 pentru ca firma se incadreaza acum ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor. am incercat azi sa depun declaratia 010 si mi s-a spus ca avand cifra de afaceri sub 100.000 eur trebuie sa trec si la plata TVA trimestrial (pana acum plateam lunar) si deci am intarziat, termenul fiind 16.01.2017. nu conteaza faptul ca ultimul import intracomunitar a fost facut in noiembrie 2015, adica nu se tine seama de importurile intracomunitare pe ultimii doi ani? multumesc anticipat.