avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate elena-preda

Activitate elena-preda

Adaugare sarcini serviciu. Buna ziua, Sunt tehnician de laborator, (personal didactic auxiliar ) in cadrul unei universități de stat, cu profil electronic, de peste 25 de ani. Imi desfasor activitatea in laborator alaturi de cadrele didactice care tin ore in aceste laboratoare care mi-au fost repartizate. Le pregatesc aparatele necesare pentru ora respectiva. Acum ni se aduce la cunostinta ca in fisa postului a tuturor tehnicienilor au introdus un paragraf care spune ca in functie de necesitățile institutiei noi putem fi si gestionari de depozit sau magazie, functie care din punctul meu de vedere este total diferita de functia mea si presupune sa ai o anumita pregatire. Nu cred ca este legal pt ca mi se schimba felul muncii. Eu nu doresc sa semnez aceasta fișa a postului pt ca oricand mi se poate da una din gestiunile institutiei. Ce se intampla daca nu semnez acesta fisa? Pit scrie in fisa postului orice doresc dânșii? Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Fiica mea la inceputul orei de matematica a editat poza de la profilul de watsapp al domnului profesor de matematica punandu-i ochelari si nas si a transmis-o catre un alt coleg. Bineinteles ca s-a aflat si doamna diriginta a zis ca discuta in consiliul profesoral pt scaderea notei la purtare la nota 4 din doua motive. Primul ar fi ca afolosit tel in timpul orei si celalalt ca a editat si transmis poza. Am discutat cu doamna diriginta si mi-a spus ca va discuta in consiliul profesoral. Mentionez ca copilul meu nu este un copil care sa faca probleme dar uneori mai avem si surprize de la ai nostri copii. Copilul a fost la domnul de matematica si-a cerut scuze si i-a spus ca nu o sa se mai intample. D-na diriginta mi-a spus ca domnul de mate ne poate da in judecata pentru daune morale sa ne ia tot. Nu sustin asemenea evenimente dar totusi. Va multumesc!
Buna seara!
Daca o persoana sta in chirie intr-un imobil administrat de primaria sectorului 5, exista posibilitatea de a cumpara aceasta locuinta? Imobilul este al primariei capitalei si administrat de primaria sectorului 5, persoana respectiva detine contract de inchiriere incheiat intre ea si primaria sectorului 5 si plateste chirie la DITL sector 5 incepand cu luna decembrie 2019. Va multumesc frumos!
Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit.
Buna ziua,
Am un ccopil de 12 ani, fapt pe care voi beneficia de deducerea de 100 lei din impozit. Mai am un copil de 21 ani in intretine , este studenta pot beneficia de deducere?
Multumesc!
Buna seara,
Am fost numita intr-o comisie de cerrcetare administrativa a unui coleg care are cateva lipsuri in gestiune. Nu detin competente juridice, logistice sau de cazarmare fiind personal didactic auxiliar. trebuie sa stabilesc cum s-a produs paguba si cine se face vinovat. Am solicitat sa fiu inlocuita din comisie cu cineva competent dar raspunsul a fost negativ. Vreau sa fac o cerere de chemare in instanta. daca imi admite cererea, pe perioada procesului sunt scoasa din comisie? Multumesc!
Buna seara!Am primit o decizie de imputare de la serviciu pe care am contestat-o iar comisia de cercetare administrativa a respins contestatia. In urma raspunsulului am formulat plangere catre comisia de solutionare a contestatiilor, plangere pe care angajatorul conform art 31 din og 121/1998 avea obligatia sa o inainteze in 5 zile. Au trecut 30 de zile si angajatorul nu a transmis-o. Am aflat intamplator. Este abuz in serviciu? Pot face plangere penala? Multumesc
Buna seara! De diferentele ce urmeaza a fi platite conform OUG 48/14.04.2022 privind plata diferentelo salariale......beneficiaza tot personalul didactic auxiliar sau doar cel auxiliar din bibliotecile centrale? Multumesc!
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate angajata isi aduce absorbante . De ce sa sa plecam de la premisa ca sunt hoti?
Buna seara! Cand am luat salariul pe luna ianuarie am vazut ca deja mi-au calculat salariul dupa HG 38. Tot in luna ianuarie s-a dat o marire de aproape 400 lei de care nu am beneficiat ca si colegii mei cu care am fost similar in plata pana in decembrie 2021. Au spus ca trecand de pe Legea 153/2017 pe hg 38, ce trebuia sa primesc mi-au oprit nemaifiind incadrata ca si colegii mei. Considerand ca trebuia sa ma treaca pe hg 38 in 2019 si nu au facut-o vor sa platesc retroactiv de la acea data pana in prezent o suma de bani pe care mi-au spus ca am primit-o necuvenit adica sporurile care se regaseau in Legea 135 dar nu se mai regasesc in hg. Juristul unitatii mi-a spus ca pot contesta la comisia de jurisdictie si daca raspunsul nu este favorabil sa actionez in judecata. Va multumesc frumos pentru tot!