avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Activitate irimiadana

Activitate irimiadana

buna ziua. imi puteti trimite si mie, va rog, ordinul 50/1990 cu compeltarile din 1994. am o colega de birou care a fost respinsa la pensie intrucat nu corespundea Oridnului. dar in cartea de munca e precizata o pozitie care nu apare in cel din 1990. irimia.dana@yahoo.ro. multumesc
Răspuns la discuția inspectorat stat in constructii
receptia constructiei a fost facuta in 2013 cu Primarie cu tot. si ei nu au calculat nimic. acum in 2019 cand m am interesat de documentele pentru cadastru am aflat ca ar fi tb achitat 0.7% din val constructiei. intre timp am aflat ca conf CP Civ - art 706 parca - se prescrie in 5 ani - ceea ce inseamna ca la data de azi este prescrisa
am construit o casa in 2013. ca sa fac doc cadastrala imi tb de la ISC dovada achitarii un taxe. in autoriz de construire scrie intradevar ca tb sa anunt ISC de finalizarea cosntructiei, respectiv in 2013. nu am stiut se pare ca tbs a achit 0.7% din val casei. neachitand o atunci, azi am de plata val de atunci si penalitatile care sunt cat val taxei. pot contesta asa ceva? e vb de o suma destul de mare si nu dispun de aceasta. multumesc
am cumparat in rate pe 25 de ani o locuinta ANL . m am dus sa schimb buletinul sa coincida adresa din buletin cu adresa de domiciliu si de la evidenta populatiei mi au spus ca am nevoie de acordul Primariei ca sa pot face buletin acolo. e corect asa? pentru ca mie mi se pare ca sfideaza logica...cat am stat in chirie la anl nu aveam nevoie de acordul lor...acum cand platesc rate imi cer acordul primariei
Răspuns la discuția BUN DE PLATA
Si cum demonstrez ca nu e corect?
Răspuns la discuția BUN DE PLATA
Si cum demonstrez ca nu e corect?
Discuție BUN DE PLATA
lucrez intr o institutie publica la Compartimentul de Achizitii Publice. Conducerea institutiei vrea sa imi dea o stampila cu BUN DE PLATA pentru facturi. din cate stiu de la alte institutii cei de la achizitii nu pun BUN DE PLATA. exista vreun temei legal pentru ca cei de la achizitii sa nu fie nevoiti sa puna BUNDE PLATA pe facturi?
Răspuns la discuția contract chirie ANL
Intradevar am cumparat. La momentul depunerii actelor pt cumparare au ramas 2 luni spre plata...febr si martie. Stiind ca data semnarii contr e 11.03.2011 am considerat ca cei 5 ani se incheie pe 10.03.2016. Contr de cump l am semnat pe 31.03.2016. Am achitat pt febr 235 si am ramas martie. Acu* m au dat in judecata sa achit 760 pt febr si 760 pt martie minus ce am achitat Cand am primit de la instanta am constatat ca in contr scrie de fapt ca inchirierea incepe pe 01.02. 2011 chiar daca repartitia de la primarie era pe 27 .02...iar semnare s a facut pe 11.03.2011. Cand am cerut fondul de rulment ...de fapt le am zis sa l mute in contul intretinerii curente au facut o pe surzii.
am incheiat un contract cu ANL semnat si inregitrat in data de 11.03.2011. data repartitiei locuintei este de 27.02.2011 - anterior semnarii contractului - logic. totusi in contract, constat astazi, ca data de incepere a contractului este de 01.02.2011 - anterior repartitiei si anterior semnarii si inregistrarii contractului. legea spune ca dupa 5 ani si la implinirea varstei de 35 ani - chiria se majoreaza incepand cu luna urmatoare celei in care a u fost indeplinite cumulat cele 2 conditii.
dilema mea consta in faptul ca administratorul ANL ma da in judecata argumentand ca eu as fi indeplinit cei 5 ani in data de 01.02.2016. este corect ? contratele pot fi retroactive? chiar daca repartitia a fost pe 27.02.2011, chiria sa fie cu 01.02.2011?!
multumesc
Răspuns la discuția fond rulment pt chirii ANL
multumesc mult