avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate mon1981

Activitate mon1981

Buna seara,
Am o firma care a incasat cash 4800lei pe firma, administratorul societatit si-a insusit suma in scop personal fara acte justificative ptr contabilitate. Cum as putea sa " curat" din soldul conultui 5311 aceasta suma?,mentionez ca firma este platitor de imp pe venit 3%. Care ar fi demersurile corecte si notele cbtile aferente?
Răspuns la discuția sold cont 542
Multumesc pentru promptitudine, puteti eventual sa imi scrieti notele contabile aferente solutiei oferite de dvs?
Discuție sold cont 542
Buna ziua,

ma confrunt cu o situatie si am nevoie de suportul/expertiza dvs.
la o firma mica, prelauta recent am un sold debitor in 542 colosala, 190000 ron, suma adunata de-a-lungul anilor.As dori sa stiu in ce circumstante pot sa reduc / curat soldul acestui cont?, evident nu am acte doveditoare a banilor insusiti de catre asociati, ce pot sa fac sa fie corect dpdv contabil si fiscal, fara sa se lase cu amenda prea mare la control?
Si ce facem cu declaratia A4200 sau cele relevante caselor de marcat care se depun cu recurenta lunara la Anaf?, va mafi necesar depunerea acestora daca casele de marcat vor fi legate la serverul Anaf?
Buna,
As doir sa stiu cum vor decurge lucrurile dupa conectarea caselor de marcat la ANAF?, contribuabilul sau persoana imputernicita va primi vreo notificare?, va mai trebui depusa declaratiile A42xx pentru firmele care folosesc case de marcat? dar cei care nu folosesc deloc casa marcat pentru ca nu genereaza venituri cu bon fiscal doar cu chitanta?,ma refer ca ai casa de marcat orpita cu totul.
Buna ziua,
Am nevoie de ajutor ca sa inregistrez corect pv de casre cu marfa casata (legume, fructe) in contabilitate.
As dori sa stiu daca e corect sa casez la pret de achizitie? care sunt notele contabile ?, respectiv ce implicatii fiscale sunt in urma acesteia?, mentionez ca societatea nu este platitoare de TVA.
multumesc
Buna ziua,, din 02/2020 am preluat o societate comerciala care a fost infiintat in 12/2019.
Am constatat urmatoarele: s-a varsat capitalul social, s- achizitionat o casa de marcat cu softul aferent pe firma cu luna 12/2019. In cazul de fata trebuie sa depun bilant ptr 2019?, dar declaratia 100 ptr trim4/2019?, desi este cam tarziu, totusi as dori sa stiu cum sa procedez corect. Multumesc,
Buna seara, am o microintreprinder infiintat cu 03.01.2020, fara angajat, din 03.02.2020 administratorul s-a angajata la propria firma cu CIM, normai intreaga, In acest caz trebuie sa depun o declaratie pe impozit pe venit pentru luna 01/2020 sau este ok daca depun declaratia trimestriala cu 1% pana in data de 25.04.2020?, multumesc,
Buna, daca sunt deja inregistrata in SPV cu certificat digital pentru o entitate juridica, este nevoie sa ma inregistrez de fiecare data cand preiau o firma noua ca si contabil ?dar pentru PFA?