avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate maria1956

Activitate maria1956

Mama s-a incadrat la art. 1 din OG nr. 105/1999, eu ca,mostenitoare beneficiez de scutire de la plata impozitului pentru clădirea și terenul aferent acesteia, dobândite prin moștenire de la mama.Multumesc
Vecinul din fata casei langa gardul ce desparte proprietatile a facut cusca pentru caine asezata pe beton.O parte din dejectiile cainelui se scurg la noi in curte ,cainele mai foloseste gardul( plasa metalica).
Ce putem face ,mirosul este ingrozitor .Noi am pus la distanta o prelata ca sa nu mai vedem aceasta mizerie.Este legal,ca apa murdara sa se scurga laa noi in curte si la ce distanta poate construi aceasta cusca?Multumesc
Bună ziua Am pensie de varsta și pensie handicap accentuat. Pot beneficia de tichete sociale? Multumesc!
Are ,dar eu sunt proprietarul casei
Fiica mea este necasatorita dar locuieste cu mine in casa .Pot beneficia de subventie la caldura? Pensia este de 1024lei
La distanta de 2 imobile de casa noastra ,cineva a deschis o firma de funebre.Este legal sa parcheze masinile pe trotuar si noi sa fim obligati sa trecem zilnic ( de cateva ori pe zi si cand deschizi poarte vezi obiectele)pe langa ele? Firma are 2 fatade 1 pe strada principala si a 2 -a pe strada noastra..Suntem persoane care sincer chiar ne este foarte greu sa vedem acele obiecte.
Am inteles. Am sa citesc mai cu atentie polita.Multumesc
Buna seara. Avem circuit in Turcia cu plecare 18.08.2021, De astazi Turcia este in zona rosie de risc Covid, putem folosi asigurarea storno ca sa nu mai mergem? Multumesc
Mama mea a beneficiat de indemnizatie conform legii nr. 189/2000 alin.C
Eu fiind urmas pot beneficia de legea 130/2020
Casa din fata curtii noastre are 2 ferestre la parter si 1 la etaj cu vedere in curtea noastra.Tatal meu a facut gardul din plasa si alaturi de gard a construit un perete pentru 2 magazii acum 50de ani. Pentru ferestre si pentru ca intre casa vecinilor si gardul casei noastre sunt cam 60cm. tatal meu a fost de acord cu constructia lor. Acum fiica lor imi cere sa demolez magaziile si sa fac gardul dintre proprietati.Ea a construit o parte din gard si nu inteleg de ce nu-l face in continuare,deoarece peretele magaziilor nu este in prelungirea gardului.
Este legal ceea ce imi cere?