avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters42967

Activitate ContSters42967

Răspuns la discuția Bilant 2008
Da!... se poate depune si luni 01.06.2009.
Răspuns la discuția ajutor contabilitate
Cu placere :wave:
Răspuns la discuția ajutor contabilitate
Clienţi – creditori” este un cont de pasiv care exprimă obligaţiile unităţilor patrimoniale faţa de clienţi lor pentru avansurile sau aconturile încasate de la aceştia. Aceştia se vor lichida apoi prin decontarea lor, pe seama facturări livrărilor sau prestaţiilor ulterioare, urmând a se încasa doar diferenţa între nivelul total al facturări şi avansul sau acontul deja primit. Se creditează cu sumele încasate de la clienţi reprezentând avansurile pentru livrări de bunuri, prestări de servicii sau executări de lucrări şi se debitează cu decontarea avansurilor încasate de la clienţi. Soldul contului este creditor şi reprezintă sumele datorate clienţilor
Răspuns la discuția Certificat de atestare fiscala
ovi_dragomir a scris:

...n-ati inteles...omu nu vrea sa mai mearga la dgfp pentru certif fiscal care sa ateste ca nu are datorii fata de bugetul consolidat ci numai cel de la primaria in raza careia e situat imobilul...legea prevede ca vanzatorul e obligat sa aduca numai certif fiscal de la primarie care sa ateste ca nu exista datorii catre bugetului local...sfatul meu:mergeti la alt notar...


De la primarie se obtine certificatul respectiv.
Articolele din Codul Fiscal la acest aspect se refera.:wave:

vezi mai sus spune "certificatul fiscal emis de compartimentul de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale. ":ohyes:
Răspuns la discuția problema tva
alyce_serban a scris:

Drept urmare am trecut TVA-ul la rubrica de regularizari din decont si mi-am diminuat TVA-ul de plata cu cel platit de mine, iar ca document justificativ am Decizia Vamala.


TVA ul platit in vama e TVA deductibil si arte acelasi regim ca si TVA ul de la furnizorii din tara.
In jurnalul de tva apare ca orice alt tva deductibil .
Sumele din jurnal vor fi preluate in decontul de TVA
Răspuns la discuția Certificat de atestare fiscala
Inca se prezinta certificatul fiscal la notar.
ofeliab a scris:

Eu zic ca pentru aprilie nu se calculeaza impozit minim, el incepe a se calcula cu luna mai Asa spune si art urmator din ordonanta 34



Asa este se caklculeaza numai pentru mai si iunie, impozitul forfetar. =D>
In cazul incheierii de contracte de leasing nu exista nici o limitare privind deducerea TVA-ului. Astfel, TVA-ul inscris in facturile de rate de leasing poate fi dedus de catre companiile care utilizeaza bunuri pentru care au incheiate contracte de leasing. Leasingul reprezinta o prestare de serviciu (in conformitate cu Art. 129, alin (3), lit a) din Codul Fiscal), in timp ce limitarea dreptului de deducere a TVA-ului este aplicabila doar in cazul cumpararii de masini din Romaia, importurilor sau achizitiilor intracomunitare (conform Art. 32, pct 10 din Ordonanta 34).
Totusi, deoarece in cazul leasingului se considera ca transferul dreptului de proprietate se face la ultima rata (care de obicei este valoarea reziduala), TVA-ul acestei ultime rate nu va putea fi dedus de catre utilizatori.

Cel mai bine mergeti la Administratie si inregistrati masina pe numele dumneavoastra/
Răspuns la discuția impozit forfetar pentru PFA?
PFA-urile nu platesc impozit forfetar/