avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Activitate rodicel

Activitate rodicel

Răspuns la discuția Control pt. rambursare TVA
Buna ziua,

Am trecut prin controale de tva la firma la care lucrez si de regula un control pe rambursare de tva nu dura mai mult de o saptamana ( actele fiind in regula), dupa care fiscul intocmea procesul verbal de inspectie, se semna firesc de ambele parti, si totul fiind ok in maxim 2 luni primeam banii ( poate dura si mai putin, o luna). Dupa control puteti si verifica pe mfinante.ro starea decontului respectiv si data cand sunteti programati la plata. Datele erau de obicei a la sf. lunii si la inceputul lunii ( pe 30 si pe 04 ale lunii).

Mult succes si rabdare!
Răspuns la discuția Declaratia D.394
Le inregistrati in contabilitate, deduceti 50% din cheltuiala cu combustibilul si 50% din tva si le evidentiati in jurnalul de cumparari si in decontul de tva (d.300)
Răspuns la discuția declaratia 390
Aveti perfecta dreptate, @xerxes , de acum incolo asa voi face...felicitari pentru raspunsul argumentat, chiar ma bucur ca ati indreptat greseala mea...nu mi-am dat seama ca este o exceptie de la regulile generale!
Răspuns la discuția declaratia 390
De doua ori DA.
Răspuns la discuția Prestare servicii - D300
Da, se deduce ,sunt achizitii intracomunitare de servicii (se aplica taxare inversa), servicii care se trec atat in d390 cat si in d300(nota contabila 628 = 401 si 4426=4427) Factura in euro tb sa fie emisa fara tva, deoarece firma din Austria aplica de asemenea taxarea inversa, deducandu-si TVA-ul. In decontul .300 se trec serviciile la pozitiile 7,7.1, si 19, 19.1.
Răspuns la discuția TVA
Nici noi nu am dedus tva-ul pana cand in urma unui control de rambursare de tva unul dintre inspectorii echipei de control de la inspectia fiscala sector 2 ne-a spus ca este ok, putem sa deducem tva-ul de la biletele emise de SNTFC (companie nationala de stat).


Răspuns la discuția D.390
Scuze, dar daca stiti sa cititi atunci puteti ''interpreta '' dvs. cele scrise de nelutacathy...practic v-a oferit exact litera de lege, raspunsul pe care l-ati cerut si ar fi fost firesc sa-i multumiti, nu sa ironizati..
Răspuns la discuția Atribut Fiscal
Pe situl mfinante.ro , in dreapta jos la fereastra ''Agenti economici'' gasiti ''informatii fiscale si bilanturi''..intrati, introduceti codul fiscal al societatii si vi se afiseaza toate datele de identificare - inclusiv pt TVA.
Răspuns la discuția inchidere cont 4092
o varianta ar fi fara factura de avans ( dc factura de servicii se emite in aceeasi luna):
- plata avans: 4092 = 5121 sau 5311 ;
- primirea facturii de servicii in aceeasi luna : 628 si 4426 = 401 (intreaga suma ) si concomitent 401 = 4092 ( inchidere avans ) si 401 = 5121/5311 cu restul de plata

sau :

varianta 2 : primire fact.avans : 4092 si 4426 = 401, plata avans: 401 = 5121 ;
primire fact. servicii si de storno avans, respectiv:
628/4426 la 401 cu intreaga suma
4092/4426 =401 cu avansul facturat si platit cu semnul - bineinteles si
401 = 5121 sau 5311 cu restul de plata

Răspuns la discuția inregistrare facturi din italia
Inregistrarile contabile sunt corecte.
Plata facturii se efectueaza in euro, la valoarea fara tva. Platiti factura furnizorului la valoarea din invoice.
Tb sa declarati in dec.300 si dec.390 ( taxare inversa, achizitie intracomunitara)