avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate scufitza1989

Activitate scufitza1989

Bună ziua! Certificatul de handicap al copilului a expirat pe 21.09.2022, copilul a împlinit 3 ani pe 25.09.2022. Contractul a fost suspendat pana pe 25.09.2022, ziua în care am reluat activitatea este 25.09.2022. Când trebuia sa reîncep activitatea pentru a beneficia de stimulent de inserție?
Bună ziua! Cum sa procedez în cazul în care în data de 11.10 este prima zi la noul loc de muncă? Cu ce data trebuie sa închei la actualul loc de muncă pentru a avea continuitate? Dna nu știe ce data sa noteze, demisia se face cu acordul partilor. Va mulțumesc
Având în vedere ca am reluat munca în data de 26.09, dacă îmi dau demisia este obligatoriu sa rămân în preaviz? La noul job ar trebui sa încep activitatea pe 11.10? Cum ar fi mai bine sa procedez ? Mulțumesc

scufitza1989 a scris:

Ce se întâmplă în cazul în care va fi întrerupere între actualul job (la care am revenit din ccc ) și noul job?

Cornel Vasile a scris:

Stimulentul de inserție în cuantumul prevăzut de lege se acordă și în situația în care certificatul de încadrare în grad de handicap al copilului expiră după împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.




Ce se întâmplă în cazul în care va fi întrerupere între actualul job (la care am revenit din ccc ) și noul job?

Cornel Vasile a scris:

Stimulentul de inserție în cuantumul prevăzut de lege se acordă și în situația în care certificatul de încadrare în grad de handicap al copilului expiră după împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.


Am primit lista cu documentele, dar am primit informația ca trebuie sa avem certificat de handicap valid, valabil pana la 4 ani. Sau ca nu trebuie sa am întrerupere între actualul job și noul job.

scufitza1989 a scris:

Chiar dacă în acest moment, copilul nu are certificat de handicap, pot beneficia de stimulent ca am reluat activitatea?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de stimulent. Mergeți la AJPIS pentru a va spune ce acte trebuie sa depuneți.



Chiar dacă în acest moment, copilul nu are certificat de handicap, pot beneficia de stimulent ca am reluat activitatea?

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de stimulent. Mergeți la AJPIS pentru a va spune ce acte trebuie sa depuneți.

Bună ziua! Am fost în concediu pentru creștere copilului pana pe data de 25.09.2022, copilul având certificat pt handicap pana pe data de 21.09.2022.
Am reluat activitatea începând cu data de 26.09.2022.
1. Pot beneficia de stimulent de inserție
2. Dacă îmi schimb locul de muncă, pentru a beneficia de stimulent de inserție, pot sa am întrerupere între cele 2 job-uri( întrebarea este pentru situația mai sus menționată)
Va mulțumesc
Care sunt condițiile că tatăl sa intre in concediu creștere în prima lună și apoi sa intre mama?
Cum se calculează indemnizație creștere gemeni in 2019? Salariu Brut 3000
Răspuns la discuția bibliografie examen
Cunoaste cineva daca examenul scris este grila?