avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate Benefit Consult

Activitate Benefit Consult

Da, va trebuie autorizatie si de la Primaria sector 3.
Nu conteaza ca nua ti avut de la inceput, atata vreme cat nu ati avut control de la ei.
E bine ca veti lua acum, si, pana va vor elibera autorizatia, dureaza cam o luna, aveti ca dovada bonul de inregistrare si puteti functiona pe baza lui.

O zi buna,

Benefit Consult
Răspuns la discuția Taxe ONRC activare CAEN
Buna ziua,
taxa NU se calculeaza in functie de cate obiecte autorizati Dvs.

O zi buna!

Benefit Consult
Răspuns la discuția acord vecini
Nu-mi aduc aminte acum unde e specificat, pentru ca stiu informatia asta de cativa ani.
Incerc sa imi amintesc si, daca e, va voi spune aici.
Totusi, nu cred ca trebuie sa va faceti griji pentru cei de la Registru, nu cred sa dati peste cineva care sa va ceara acel acord.
Ca un sfat, cautati un referent de la ghiseu ONRC mai vechi, care sa aiba experienta, si in mod sigur nu aveti probleme.

Benefit Consult
Răspuns la discuția acord vecini
Buna ziua Racheru,
daca in actele de proprietate asupra spatiului este specificat in clar ca este "spatiu comercial", nu va mai trebuie acordul vecinilor. Cand depuneti dosarul la Registru, subliniati in actul de proprietate sintagma "spatiu comercial", ca sa fie vazut usor.

Nu mai e nevoie de acordul vecinilor pentru ca se intelege ca ei stiu deja ca acolo se lucreaza cu publicul, de vreme ce spatiul este comercial. Puteti fi sigura de ceea ce zic, am depus dosare de acest fel.

O zi buna!

Benefit Consult
Eu am inregistrat cesiuni cu contract sub semnatura privata si nu a fost NICIO PROBLEMA. Si nu o cesiune, ci mai multe.
Toate actele, in afara de Declaratie pe proprie rapsundere se pot face sub semnatura privata.
Mi s-a atras si mie atentia mai demult si am verificat practic, se poate, nu e nicio problema.
Ce se intampla daca o societate ( infiintata in 2001) nu are facuta recodificarea din 2002 ( cred ca atunci a fost). Acum se doreste a se efectua recodificarea 2008 + cesiune de parti sociale.
Se va cere cumva sa se faca intai recodificarea 2002 si apoi cea din 2008 si cesiunea?
Răspuns la discuția Medic dentist - pfa?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.
Răspuns la discuția Infintare sedii secundare
Lasa-mi un mail si iti voi trimite model pentru Decizia Asociatului unic.
Răspuns la discuția Cod CAEN?
Da, ai nevoie de autorizatie de mediu, mai multe poti afla de la Agentia pentru Protectia Mediului Bucuresti, Directia Autorizari.