avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Gruia68

Activitate Gruia68

Locuiesc într-un imobil care s-a dezmembrat și unde eram 5 coproprietari . Acum sunt coproprietar cu fratele meu pe jumătate și am deschis carte funciară pe acel lot și plătim impozitele pe acest imobil rezultat din dezmembrare . Situația este urmatoarea : Pe celălalt lot rezultat este o bucătărie pe care o folosesc încă pentru că nu locuiește încă nimeni acolo și mai am și lucrurile personale necesare . Încă nu s-a tras gard despărțitor între imobile iar apa , canalizarea și rețeaua electrică sunt la comun iar din câte știu eu numărul poștal este încă același . Este posibil să fiu acuzat de încălcarea proprietății sau tulburare de posesie dacă folosesc încă bucătăria aflată pe terenul celuilalt imobil ? Noul cumpărător care este și fiica mea cea mare a menționat o dată dat fiind ceva tensiuni din cauza dezmembrării că nu vrea să mai intru pe terenul ei . Nu am primit vre-o înștiințare oficială sau ceva dar risc cumva să fiu acuzat de ceva în această situație ? Vă mulțumesc .
Să ai datoria să aperi litera și spiritul legii pare ceva măreț și bazat pe principii sănătoase menit să apere statul de drept și democrația despre care tot vorbim de ceva vreme . Asta fac oameni pe care ne bazăm când ne gândim la bunul mers al statului de drept . Știm cu toții că singura persoană care ia apărarea unui hoț , infractor sau chiar criminal și nu este judecat de nimeni oricât de evidentă ar putea fi culpa este avocatul . Și această acceptare este născută dintr-un principiu care spune că în fața legii orice persoană are dreptul la apărare pentru că nu o dată s-a dovedit că se poate greși dacă judeci la prima vedere mai ales dacă nu ai fost de față și nu întotdeauna cei mulți au dreptate iar legea spune că nu îți poți face singur dreptate . De aceea justiția e oarbă. Ea vede lucrurile altfel decât cei mulți. Numai că deși nu am comis nici o crimă viața mea trebuie să fiu distrus pentru că o persoană cu care mi-am intersectat la un moment dat viața își dorește acest lucru . Se întâmplă nu o dată acest lucru dar la nivelul la care am ajuns eu să fiu judecat este ceva strigător la cer. Adică pur și simplu mi s-a luat dreptul la apărare iar când am fost convins că în situația în care mă aflu este evident că doar un proces in instanță poate rezolva problemele am aflat că de fapt apărătorul meu era împotriva intereselor mele legitime și a mea . Cu alte cuvinte s-a hotărât că eu nu am dreptul la apărare. Și ne mirăm de alte lucruri . Practic am avut ghinionul să întâlnesc o persoană care poate să facă ce vrea cu mine și cu viața mea dat fiind faptul că este sprijinită de cei menționați la început. Când mă gândesc că ceea ce îmi fac mie acuma se încadrează la crimă organizată clar . Frumos , nu ? Unul din onorabilii avocați căruia am avut ocazia " să-i plătesc consultație " ( ăsta a fost tot timpul rolul meu ) îmi dăduse singurul sfat pe care ar fi trebuit să îl urmez . La întrebarea mea -Ce să fac în situația în care mă aflu? a răspuns: Nimic . Practic eu aștept să fiu băgat în STABOR ( judecată țiganească) de cei care ar spune la televizor că nu sunt niciodată de acord cu așa ceva. Cum ar spune domnul sau doamna jiganezz-ul , parcă , după ce că mi se dă atenție mai sunt și nemulțumit . Și astfel se întăresc bazele justiției paralele de tip ku klux klan . Și se spune că este în afara legii și nu în interiorul ei .
De ceva vreme caut un avocat care să poată să mă ajute într-un caz de ieșire din indiviziune dar care să nu poată fi influențat și să poată fi corect cu mine . Știu că pare ciudat dar așa este situația mea deoarece partea cealaltă este susținută de cineva cu influențe atât de mari încât orice avocat sau orice persoană la care am apelat era clar împotriva intereselor mele legitime deși eu plăteam onorariul . Crede vre-un domn sau doamnă avocat că poate să colaboreze corect cu mine ? Am văzut criminali apărați de avocați si nu îmi vine să cred că pentru mine pare aproape imposibil . Să nu creadă nimeni că glumesc . Exact așa stau lucrurile. Cine nu crede ce scriu aici poate încerca . Sper să găsesc o soluție. Cu mulțumiri.
Când am semnat pentru donație îmi fuseseră pus în mâncare și în băuturi medicamente și încă nu realizasem complicitatea soției cu care de altfel am semnat împreună iar la poliție fusesem lăsat fără ochelarii de vedere de aceeași soție și fiica mea cea mare care a cumpărat cealaltă jumătate de curte și m-au tăiat superficial la gât pentru a mă face să ajung la poliție după o încercare anterioară când soția m-a atacat cu un cuțit tot în același scop iar eu am fost mințit la poliție că semnez un formular de risc și procesul verbal întocmit după ce am scris și semnat o petiție catre polițistul de proximitate , profitând și de starea mea sufletească , de faptul că nu vedeam bine și pentru că eram totuși într-o secție de poliție pentru numele lui Dumnezeu !
Donația unui loc de veci pe care am făcut-o la același notariat a fost motivul cu care am fost mințit pentru a obține de la mine semnătura pe altceva pentru a avea cei cu escrocheria acoperire la pentru ceea ce au vrut să facă . Să acopere o dezmembrare sau să realipească aceași dezmembrare în oricare dintre cele două eu fiind pus în situația de a intra în posesia lotului moștenit de la tatăl meu pe care în ultimii 25 de ani am renovat și construit o casă pe când celălalt lot reprezintă o ruină și a fost înstrăinat în iunie 2019 intenționat pentru a se ajunge la situația actuală . Iar toate astea cu ajutorul celor de la OCPIB , a respectivului notariat și în ultimă instanță a unor polițiști care ar fi trebui să mă apere de acești escroci . Iar lista nu se oprește aici . Rămâne să mai fac o postare cu finalul cazului în care mă aflu . Ca să postez toată povestea cu tot ce s-a întâmplat în ultimii 8 ani e nevoie de prea mult timp dar poate am să o fac totuși odată . Ce vreau să vă mai spun e că am încercat colaborarea cu 9 avocați dar pe rând fiecare dintre domniile lor deși erau clar foarte buni în domeniu nu au făcut decât jocurile celorlalți .
Am pus întrebări pe forumul acesta pentru că am înțeles că primești raspunsuri obiective de la doamne și domni avocați care știu ce spun și cu care eventual poți colabora în ideea de a rezolva problemele juridice de care te poți lovi în viață . Acuma dintr-o dată primesc răspunsuri de la persoane anonime care mă ceartă că nu am avut grijă de documente importante . Numai că acest certificat de moștenitor nu l-am pierdut și nici nu l-am distrus ci pur și simplu mi-a fost furat de soție pentru că vrea să nu îmi pot rezolva problemele făcute mie de ea și de cei cu care colaborează . Printre aceștia se numără și notariatul unde am făcut succesiunea . Datorită faptului că nu pot să mai întru în acest birou notarial de când am făcut o donație de loc de veci la care mi sau luat 3 semnături iar apoi în 13 Decembrie când am fost să fac o petiție către polițistul de proximitate s-a repetat figura pentru a crea confuzie sau pentru că să umple un gol în escrocheria de la succesiune și pentru că din vara lui 2019 încerc să rezolv problema cu casa unde locuiesc iar angajați ai OCPIB mă împiedică în mod constant să aflu de ce același notariat nenorocit nu m-a informat că de fapt sunt 2 imobile unde locuiesc de dinaintea decesului tatălui meu și eu nu știu dacă astăzi 7 ianuarie 2020 când merg în audiență ( pentru a doua oară , prima dată am fost cu un cadastrist care în colaborare cu domnul directorul sector 6 au făcut din audiență bătaie de joc pentru a nu mi se da raspunsuri la situația imobilului și a se ajunge la episodul cu semnăturile la poliție ) și eu nu știu dacă după audiență mă pot întoarce în casa pe care eu am construit-o cu mâinile mele și cu banii mei încă de când trăiau bunica și tatăl meu pentru că niște oameni cu funcții în instituțiile care sunt făcute pentru și în slujba cetățeanului își permit să hotărască după bunul plac și propriile interese ori prietenii dacă pot face acest lucru . Iar acum când intru și întreb pe acest forum dacă pot lua un alt duplicat al certificatului de moștenitor de la Camera Notarilor Publici cum ar fi normal și legal din câte știu primesc răspunsuri de la persoane anonime care mă ceartă că nu am avut grijă de documente importante . Păi domnule Anonim aici pe forum se pun întrebări pentru a rezolva situații în care te afli și aștepți răspunsuri care să te ajute să le rezolvi cu sfaturi juridice pertinente venite din partea unor oameni care stăpânesc acest domeniu cum sunt doamnele și domnii avocați . Eu pot să explic de ce și cum am ajuns să nu mai am certificatul de moștenitor dar vroiam să știu de ce nu pot ridica alt duplicat sau copie sau cum se numește corect de la Camera Notarilor Publici unde din câte știu eu ar trebui să existe obligatoriu acest tip de document tocmai dacă din orice motiv sau întâmplare , cu vină sau fără nu îl mai ai . Iar dumneavoastră oricine ați fi mă învinuiți de neglijență . Dacă cineva din casa dumneavoastră vă fură documente pentru că poate înseamnă că sunteți vinovat de neglijență ? Nu doresc o polemică cu dumneavoastră ci încerc să aflu cum pot repara ce au făcut alții din viața mea pentru că așa au considerat ei .
Este normal să nu existe la camera notarilor publici un certificat de moștenitor emis în 2016 . Nu ar trebui conform legii că notariatul unde s-a emis certificatul de moștenitor să trimită un duplicat acolo după emitere ? Dacă nu mai funcționează un notariat și ai nevoie de duplicat ce se întâmplă ?
Nu domnul ganez ei au venit doar pentru a încerca să facă rost de semnături de la mine pentru data de 13 Decembrie când au strecurat sub hârtiile de deasupra două documente notariale care trebuie să apară pe undeva . Au completat un proces verbal pe care mi-au cerut să semnez în 3 locuri pe aceeași foaie de mărime A4 numai că dedesubt au pus indigo doar în zona semnăturii de jos fără a pune în dreptul semnăturilor de sus iar ceea ce mi-au lăsat mie este o foaie cu slabe urme de scris si o palidă semnătura în partea de jos . Deci am avut dreptate când am spus că pe 13 Decembrie în secția de poliție 21 mi-au fost luate două semnături pe acte notariale iar acum vor să facă rost tot de la mine de altele . Vom vedea cum va decurge cazul de escrocherie cu ajutorul poliției . Iar dacă dumneavoastră spuneti că am scăpat eu ușor poate vă scăpat faptul că eu nu am solicitat un echipaj , eu am sunat la poliție pentru că nu știam unde să mă adresez pe 1 ianuarie pentru a-mi recupera documentul . Faptul că furtul unui document personal este o faptă penală și cei de la poliție nici nu au vrut să scrie în procesul verbal ceea ce mi s-a furat . Aș fi făcut pariu că voi primii un răspuns de genul pe care l-am primit .
Soția mi-a furat certificatul de moștenire din casă , am sunat la 112 și au trimis un echipaj de poliție care au considerat că trebuie să îmi dea mie un avertisment pentru că am îndrăznit să sun pentru așa ceva și am fost sfătuit de poliție să mă duc să scot altul și abia acolo o să se constate că a fost furat . Nici nu ai vrut să scrie în procesul verbal că mi sa furat certificatul de moștenitor și au scris că soția mi-a luat acte . La insistențele mele de a specifică că mi-a furat certificatul de moștenire mi sa pus în vedere că dacă nu semnez îmi dă amendă de la 1500 lei până la 5000 lei iar când am cerut să citesc ce a scris mi-a răspuns că o să îmi dea oricum procesul verbal iar când mi l-au dat au și plecat cu mașina lăsându-mi un proces verbal pe care nu se poate citii absolut nimic . Sin câte știu furtul de documente reprezintă o faptă penală iar polițiștii au găsit de cuviință să îmi mie avertisment pentru că am sunat la poliție . Ce pot face în această situație ? Cui mă pot adresa dacă poliția are această atitudine ?
Este posibil să vă dau toate detaliile cazului meu altfel decât pe forum ? Este un volum mare de timp iar detaliile sunt foarte importante pentru a putea explica cum s-a ajuns în această situație . Vă asigur că tot ce am de spus este 100% adevărat și există inclusiv dovezi în această privință . V-aș rămâne îndatorat dacă ați accepta să aflați mai multe detalii și eventual să mă sprijiniți în a rezolva această situație în care sunt implicați direct sau indirect avocați , cadastriști , medici , medici legiști , OCPIB-UL , Polițiști , notariate și alte persoane care cred că pot face legea încălcând legea dacă se poate spune așa . Aștept cu nerăbdare un răspuns de la dumneavoastră . Cu mulțumiri Ion Gruia .