avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate virgilus

Activitate virgilus

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un teren pe care "proprietarul" il are ipotecat la banca si vreau sa facem un precontract semnat doar de mine si de proprietar fara prezenta bancii sau a notarului.In acest precontract doresc sa stipulez un termen limita de ridicare a ipotecii in vederea incheieri contractului final si faptul ca trebuie sa-mi inapoieze suma de bani platita ca si avans la incheierea precontractului daca din anumite cauze independente de vointa oricarei parti nu se poate incheia contractul final.Are vreo valoare acest precontract doar cu semnatura mea si a proprietarului?Mai pot recupera suma de bani platita ca si avans?
Multumesc!
La cat se ridica o amenda administrativa pentru acest caz?Poate cere si daune morale?
Buna ziua,

Am aflat de curand ca un vecin mi-a facut dosar penal pentru ca l-am impins.
Intamplarea:
Cei doi copii de 2 si 4 ani au trecut prin gradina blocului proprietate publica,iar acest vecin i-a facut prosti si i-a pus sa merga inapoi ca n-au voie sa treaca prin gradina.Intamplarea a fost ca eu eram afara la masina si copii au venit si mi-au spus...le-am zis ca pot sa treaca prin gradina...a venit vecinul nervos ca "chipurile" copilul a calcat pe flori etc. si nervos m-a tras de mana sa-mi arate florile "calcate" iar copilul era langa mine ,eu atunci l-am impins pe undeva pe la nivelul gataului pentru ca altfel cadem peste copil.
Pentru asta mi-a facut dosar penal si are de altfel si un martor o alta vecina prietena de-a lor.
Intrebarea mea ar fi cand ma vor chema la declaratii sa spun exact cum s-a produs evenimentul sau sa neg ca l-am impins?Intreb asta pentru ca nu stiu cum functioneaza in minunata Romanie chestia cu sinceritatea si adevarul,astfel procurorul ma va considera exclusiv vinovat .Nu neg ca nu sunt vinovat ca l-am impins dar am fost nevoit sa reactionez astfel ,evitarea raniri copilului a fost mai importanta decat ranirea vecinului.
Ce sanse de casting are si ce pedeapsa as putea sa primesc pentru nefericitul incident.?
Ma va afecta acest dosar la locul de munca...va aparea ceva pe cazier?
Multumesc!
Buna ziua,

Vecinul de sub mine imi zgarie masina de fiecare data cand copii(3 si 5) ani se mai joca prin casa.E un om cu mai multe probleme de comportament.
Vreau sa instalez o camera video in masina pentru a-l inregistra cand imi zgarie masina.
Se poate folosi acesta filmare ca si proba la politie si eventual in instanta?
Sau cum mai pot sa-l prind pe omul asta care mi-a facut masina "varza" si-mi
terorizeaza copii?
In seara asta pe E70 o doamna a oprit brusc la intrarea in localitatea Recas,Timis dinspre Lugoj.
Am franat dar degeaba fiind carosabilul umed i-am infundat spatele.Accidentul s-a produs in curba cu
linie continua.Oprirea in zonele cu linie continua este interzisa.Eu am pastrat distanta dar fiind carosabilul
ud s-a dus ca sania.Ea pretinde ca s-a oprit ca a orbit-o cineva din fata(era noaptea).
Acum cine este vinovat eu sau ea?
Deocamdata ne-am inteles amiabil si maine mergem la firma de asigurari dar eu ramin cu masina reparata
pe banii mei(capota indoita si bara fata sparta) si nu-i corect....
Acum ce credeti am vreo sansa daca merg la politie sa-mi dea dreptate?
Multumesc !
Buna ziua,

Peste o luna expira concediul de ingrijire copil(2 ani) si dorim sa mai luam 12 luni de CFS .
Se poate lua un an de CFS din punct de vedere al codului muncii?
Depinde de companie cate zile ,maxim ,de CFS se pot acorda unui angajat?

Multumesc!
Răspuns la discuția Perioada respingere recurs
Dupa comunicarea sentintei finantele au facut recurs in data 26.06 (stiu asta pentru ca am
posibilitatea sa vad online starea procesului) dar problema este ca plicul cu continutul recursului nu a venit pentru a-l putea inmana avocatului.
Sper sa nu existe un timp limita pana se poate ataca recursul ,avind in vedere ca este posibil
ca plicul sa fi fost trimis de catre judecatorie dar sa nu fi ajuns la mine.
Buna ziua,
Trebuie sa recuperez taxa auto si bineinteles ca am catigat procesul in prima faza dar finantele au facut recurs in 26.06.
Problema este ca eu nici pana azi(aproape 2 luni) nu am primit plicul cu continutul
recursului facut de finante.
Intrebarea mea este daca exista vreun termen limita pana cand se ataca recursul?
Multumesc!
Buna ziua,

Am depus astazi dosarul la politia pentru inmatriculare si doamna de la politie
mi-a retinut chitanta si decizia de calcul a taxei de prima inmatriculare in original.
Este normal/legal sa-mi fie retinuta chitanta si decizia in original pentru bani pe care i-am platit eu si nu politia?
I-am zis sa-mi restituie originalele si sa opreasca copiile si a zis ca asa a primit dispozitie de la sefi.
Originalele imi trebuie pentru a contesta decizia de calcul a finantelor.

Multumesc!
Am incercat acesta cautare inainte sa postez dar din pacate sunt foarte multi avocati si imi ia o luna sa-i sun sa intreb daca careva dintre ei a mai
castigat procesul cu statul in ceea ce priveste taxa de prima inmatriculare.
Cred ca e mai simplu sa ma contacteze cei care au mai castigat procese de acest gen.

Ma intereseaza in special doar cei din Timisoara care au mai castigat acest proces.

Multumesc!