Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cate zile de CFS se pot lua maxim?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cate zile de CFS se pot lua maxim?

Buna ziua,

Peste o luna expira concediul de ingrijire copil(2 ani) si dorim sa mai luam 12 luni de CFS .
Se poate lua un an de CFS din punct de vedere al codului muncii?
Depinde de companie cate zile ,maxim ,de CFS se pot acorda unui angajat?

Multumesc!
1. Codul muncii spune:

Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.

(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

2. Daca nu aveti asa ceva prevazut in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern atunci ramane sa negociati cu angajatorul.