avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cate zile de CFS se pot lua maxim?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cate zile de CFS se pot lua maxim?

Buna ziua,

Peste o luna expira concediul de ingrijire copil(2 ani) si dorim sa mai luam 12 luni de CFS .
Se poate lua un an de CFS din punct de vedere al codului muncii?
Depinde de companie cate zile ,maxim ,de CFS se pot acorda unui angajat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:14, 24 August 2012
1. Codul muncii spune:

Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.

(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.


2. Daca nu aveti asa ceva prevazut in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern atunci ramane sa negociati cu angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii fara plata Luizapopiag Luizapopiag cite luni de concediu fara plata pot lua dupa noul cod al muncii daca am contact cu un spital din belgia pe durata de 6 luni (vezi toată discuția)
Suspendare contract de munca glicozilata glicozilata Am suspendat contractul de munca pe o perioada de 1 an de zile (din 01.02.2013-01.02.2014.). Lucrez in sanatate intr-un spital la stat. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru evenimente familiale deosebite getutz getutz buna seara.va rog frumos,as vrea sa stiu,daca se poate,la cate zile de concediu de odihna platite am dreptul in cazul decesului tatalui meu.in contractul ... (vezi toată discuția)